Давлат органлари орасида ички ҳужжатларни ва маълумотларни алмашишни осонлаштириш ва кенгроқ жорий этиш вазифалари белгиланди
АКТ вазири Шерзод Шерматов “Фан-техника ва маркетинг тадқиқотлари маркази - UNICON.UZ” фаолияти билан танишиб, ишлаб чиқарилаётган лойиҳаларини жадаллаштириш ва барча давлат органлари орасида ўзаро ҳужжат ва маълумотлар алмашишни осон қилиб тезроқ жорий этиш вазифаларини белгилади.
АКТ вазири Ш. Шерматов корхона ходимлари билан суҳбатлашди. Унда жорий йил августда очилган “UNICON.UZ” янги биносида улар учун барча шароитлар яратилганлиги тўғрисида алоҳида таъкидланди.
Бугунги кунда марказда 220 нафар ходимлар фаолият кўрсатиб келмоқда. Ходимларининг 41 нафари илмий-тадқиқот фаолият билан шуғулланиб, 10 нафари фан номзодлари ва 1 нафари фан доктори ҳисобланмоқда. 28 нафар мустақил тадқиқотчилар илмий ишлар устида фаолият олиб бормоқда. Жорий йилда 71 нафар ходимларнинг малакаси оширилди.
Учрашув доирасида марказ фаолияти тўғрисида тақдимот бўлиб ўтди. Марказда битта илмий-тадқиқот департмент ва 6 та илмий-тадқиқот бўлимлари, шунингдек ишлаб чиқариш департаменти ҳамда 6 та синов лабораториялари фаолият олиб бормоқда.
“UNICON.UZ” республикамизда ахборот-коммуникация технологиялари соҳасида етакчилик қилаётган илмий маскан ҳисобланиб, алоқа соҳаси меъёрий-ҳуқуқий базасини яратиш, стандартлаштириш, метрология, телекоммуникация тармоқларида ишлатиладиган асбоб-ускуналарни сертификатлаштириш, янги техника ва технологияларни жорий этиш каби йўналишларда фаолият юритиб келмоқда.
Жумладан, 2018-2021 йиллар давомида марказ томонидан 23 та мавзудаги илмий-тадқиқот ишлари олиб борилди, 66 та норматив-ҳуқуқий, 30 та раҳбарий ҳужжатлар ва 57 та давлат стандартлари ишлаб чиқилди.
Марказ фаолилятининг муҳим йўналишларидан бири сертификатсияни амалга ошириш ва янги техника ва технологияларини лаборатория синовларидан ўтказиш ҳам ҳисобланади. 2018-2021 йиллар давомида марказ томонидан жами 8,5 мингдан ортиқ лаборатория синовлари ўтказилди ва 4,8 мингдан ортиқ сертификатлар топширилди.
“UNICON.UZ” қатор стратегик аҳамиятга эга лойиҳаларда ҳам иштирок этмоқда. Улар қаторида Сайлов жараёнини бошқариш тизими, Ўзбекистон Республикасининг сейсмик фаол ҳудудларда жойлашган бино ва иншоотларнинг электрон техник паспортлари тизими, “E-kasb.uz” онлайн касб-ҳунарлар платформаси шулар жумласидандир.
Тақдимот доирасида соҳа раҳбари марказнинг фаолиятини янада такомиллаштиришга қаратилган таклиф ва мулоҳазаларини билдирди, хусусан, долзарб ва муҳим йўналишлар бўйича илмий-тадқиқот ишларини олиб бориш, ходимларнинг малакасини ошириш, уларни илмий-тадқиқот фаолиятига кенг жалб қилиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Определены задачи по упрощению обмена внутренних документов и сведений среди государственных органов и их широкого применения
Министр ИКТ Шерзод Шерматов ознакомился с деятельностью Центра научно-технических и маркетинговых исследований «UNICON.UZ» и поставил задачи по ускорению реализации разрабатываемых проектов, оперативному внедрению упрощенного обмена документов и сведений между государственными органами.
Министр ИКТ Ш. Шерматов побеседовал с сотрудниками предприятия. Было отмечено, что в новом здании «UNICON.UZ», открытым в августе этого года, созданы все условия для работников.
В настоящее время в центре работает порядка 220 сотрудников. Из них 41 занимаются научно-исследовательской деятельностью, в том числе 10 кандидатов и один доктор наук.  Проводятся независимые научные изыскания по 28 направлениям. 71 сотрудник повысил свою квалификацию в этом году.
В рамках встречи прошла презентация о деятельности центра. В центре действует один научно-исследовательский департамент и 6 научно-исследовательских отделов, производственный департамент и 6 испытательных лабораторий.
«UNICON.UZ», являясь передовым научным центром в сфере информационно-коммуникационных технологий в республике, осуществляет свою деятельность в рамках создания нормативно-правовой базы сферы связи, развития таких направлений, как стандартизация, метрология, сертификация применяемого на сетях телекоммуникаций оборудования, научно-технической поддержки и внедрения новой техники и технологий.
«UNICON.UZ» принимает непосредственное участие в ряде цифровых проектов стратегического значения. В их числе — разработка Информационная система по управлению избирательным процессом, Система электронных технических паспортов зданий и сооружений в сейсмоактивных регионах, онлайн-платформа профессий «E-kasb.uz».
В ходе презентации глава отрасли высказал свои предложения и мнения, направленные на дальнейшее совершенствование деятельности центра, в том числе проведение научно-исследовательских разработок по актуальным и важным направлениям, повышение квалификации сотрудников, их широкое вовлечение в научно-исследовательскую деятельность.