Ўзбекистонда барқарор ривожлантиришни молиялаштиришнинг янги воситалари
БМТ Тараққиёт дастури ташаббуси билан Молия вазирлиги ҳамкорлигида «Барқарор ривожлантириш мақсадлари (БРМ) ва ресурсларини сафарбар этиш учун янги воситалар» мавзусида халқаро конференция  бўлиб ўтди.
Мазкур тадбир давомида Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирликлари, БРМни фаол амалга оширувчи соҳа вазирликлари ва давлат идоралари, ривожланиш бўйича халқаро ҳамкорлар билан бир қаторда Мексика ва Индонезия экспертлари билан бўлиб ўтган очиқ мулоқот барқарор ривожлантиришни молиялаштириш учун янги воситаларни жорий этиш бўйича жаҳон тажрибасини ўрганиш имконини яратди.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирининг ўринбосари томонидан «СДГ лойиҳаларини молиялаштириш: Хусусий сектор ва глобал инвесторларнинг ресурсларини сафарбар этишдаги асосий ютуқлар» мавзусида қилинган тақдимотда «яшил», барқарорлик ва ижтимоий облигатсиялар миллий БРМларга эришишни тезлаштиришга ёрдам бериши мумкинлиги ёритиб ўтилди.
Шу билан бирга, Ўзбекистоннинг БРМга эришиш соҳасидаги ютуқлари ва қўшимча ресурсларнинг сафарбар этилиши мазкур жараённи тезлаштиришга қандай ёрдам бериши мумкин каби мазмундаги масалалар муҳокама қилинди.
Маълумот учун: БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларига 2030 йилгача эришиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил  20 октябрдаги “2030 йилгача бўлган даврда Барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларни амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 841-сонли қарори қабул қилинган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 17 январдаги ПФ–5635-сон Фармони билан БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадлари Ўзбекистон Республикасининг 24 та устувор халқаро рейтинг ва индекслари қаторига киритилган.
2020 йил 19 ноябрда жалб қилинган миллий валютадаги илк халқаро облигатсиялардан тушган 2 трлн. сўм миқдоридаги маблағлар Ўзбекистон Республикасининг барқарор ривожланиш мақсадларига, хусусан, камбағалликка қарши курашиш, соғлом турмуш тарзи ва сифатли таълимни тарғиб қилиш, гендер тенглиги таъминланишини жадаллаштириш, тоза ичимлик сувидан фойдаланиш имкониятларини яратиш, муносиб меҳнат шароити ва иқтисодий ўсишни қўллаб-қувватлаш ҳамда инфратузилма барқарорлигини оширишга қаратилган ривожланиш лойиҳалари учун сарфланганлигини қайд этиб, танланган лойиҳаларнинг натижалари билан улашилди.
Конференцияда сўнг тармоқ вазирликлари ва идоралари учун салоҳиятни ошириш бўйича уч кунлик семинар ўтказилади.

Новые инструменты финансирования устойчивого развития в Узбекистане
23 ноября Программа развития Организации Объединенных Наций инициировала проведение в сотрудничестве с Министерством финансов международной конференции на тему "Новые инструменты для мобилизации Целей устойчивого развития (ЦУР) и ресурсов".
На мероприятии состоялся открытый диалог с представителями министерств финансов и экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан, других ведомств и государственных учреждений, активно участвующих в реализации ЦУР, а также международных партнеров. В частности, обсуждение с участием экспертов из Мексики и Индонезии дало возможность изучить мировой опыт внедрения новых инструментов финансирования устойчивого развития.
Стороны рассмотрели успехи Узбекистана в реализации ЦУР и вопрос о том, как мобилизация дополнительных ресурсов может форсировать этот процесс.
Заместитель министра финансов Одилбек Исаков выступил с презентацией на тему "Финансирование проектов ЦУР: ключевые достижения в мобилизации ресурсов частного сектора и мировых инвесторов". Он отметил, что ускорению выполнения национальных ЦУР может способствовать выпуск "зеленых", устойчивых и социальных облигаций. Для справки: в целях достижения Целей устойчивого развития Организации Объединенных Наций Кабинет Министров Республики Узбекистан принял постановление №841 от 20 октября 2018 года “О мерах по реализации Национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года”. Указом Президента Республики Узбекистан №УП-5635 от 17 января 2019 года ЦУР ООН включены в отечественный перечень 24 приоритетных международных рейтингов и индексов.
Отмечалось, что средства в размере 2 трлн сумов, привлеченные в результате выпуска первых международных облигаций Узбекистана в национальной валюте 19 ноября 2020 года, были потрачены на реализацию ЦУР. В частности, на проекты по борьбе с бедностью, пропаганде здорового образа жизни и качественного образования, ускорению обеспечения гендерного равенства, созданию достойных условий труда и возможностей для использования чистой питьевой воды, а также поддержке экономического роста и повышению стабильности инфраструктуры. Участники поделились итогами ряда этих проектов.
После конференции будет проведен трехдневный семинар по усилению потенциала профильных министерств и ведомств.