ЕОТБ Ўзбекистон билан кенг кўламли ҳамкорликка тайёр
Россия Федерациясида бўлиб турган вақтида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Евроосиё тараққиёт банки бошқаруви раиси Н.Подгузов билан учрашди.
Учрашув чоғида томонлар Ўзбекистоннинг ЕОТБ аъзоси мақомини олиши борасида бирга олиб борилаётган саъй-ҳаракатларнинг бугунги ҳолати, қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқиш ҳамда амалга ошириш бўйича ҳамкорликнинг бориши ва бошқа долзарб масалаларни муҳокама қилдилар.
Бугунга келиб, базавий инфратузилмани замонавийлаштириш, сув хўжалиги ва соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш бўйича истиқболли лойиҳалар портфели шакллантирилганлиги таъкидланди. Ушбу лойиҳаларни илгари суриш ҳамда уларни амалга ошириш учун ЕОТБ маблағларини жалб қилишга доир навбатдаги тадбирлар кўриб чиқилди. Кичик ва ўрта бизнес лойиҳаларини молиялаштириш мақсадида Банкдан Ўзбекистон тижорат банкларига кредит линияларини ажратиш имкониятлари ҳам кўриб чиқилди.
ЕОТБ ва Ўзбекистон Республикаси Стратегик ривожлантириш агентлиги ўртасида тўғридан-тўғри ҳамкорликни йўлга қўйиш ҳамда тажриба алмашиш имкониятлари муҳокама қилинди. Банк раҳбарияти Агентликка инвестиция лойиҳаларини бошқариш, баҳолаш ва экспертизасини ўтказиш соҳаларида маслаҳат ёрдами беришга тайёрлигини билдирди.
Учрашув якунида томонлар ишлаб чиқилаётган лойиҳаларни батафсил муҳокама қилиш, аниқ келишувларга эришиш, шунингдек Агентлик билан ўзаро ҳамкорликнинг аниқ йўналишларини ишлаб чиқиш учун Банк эксперт гуруҳини Ўзбекистонга юборишга келишиб олдилар.
Маълумот учун: Евроосиё тараққиёт банки (ЕОТБ) Россия ва Қозоғистон ваколатли вакиллари томонидан 2006 йил 12 январь куни имзоланган давлатлараро битимга мувофиқ минтақавий тараққиёт банки ҳисобланади. ЕОТБнинг вазифалари унга аъзо мамлакатларнинг бозор иқтисодиётига ўтишларига кўмаклашиш, иқтисодий ўсишларини рағбатлантириш ҳамда савдо-иқтисодий алоқаларини кенгайтиришдан иборат.

ЕАБР готов к полномасштабному сотрудничеству с Узбекистаном
В рамках пребывания в Российской Федерации, заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с председателем правления Евразийского банка развития Н.Подгузовым.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние взаимодействия по получению Узбекистаном статуса члена ЕАБР, ход сотрудничества по проработке и реализации совместных проектов и другие актуальные вопросы.
Отмечалось, что на текущий момент сформирован портфель перспективных проектов по модернизации базовой инфраструктуры, развитию водного хозяйства и системы здравоохранения. Были рассмотрены дальнейшие шаги по продвижению данных проектов и привлечению средств ЕАБР для их имплементации. Также были рассмотрены возможности предоставления со стороны Банка кредитных линий коммерческим банкам Узбекистана с целью финансирования проектов малого и среднего бизнеса.
Обсуждены возможности налаживания прямого сотрудничества и обмена опытом между ЕАБР и Агентством стратегического развития Республики Узбекистан. Руководством Банка выражена готовность оказать консультационное содействие Агентству в сферах управления, оценки и экспертизы инвестиционных проектов.
По итогам встречи стороны договорились направить в Узбекистан экспертную группу Банка для предметного обсуждения прорабатываемых проектов, выхода на конкретные договоренности, а также выработки конкретных направлений взаимодействия с Агентством.
Справочно: Евразийский банк развития (ЕАБР) – региональный банк развития, действующий в соответствии с межгосударственным соглашением от 12 января 2006 года, подписанного уполномоченными представителями России и Казахстана. Миссия ЕАБР – содействие странам-членами в переходе к открытой рыночной экономике, стимулировании экономического роста и расширении торгово-экономических связей.