Ўзбекистон-Россия иқтисодий ҳамкорлиги масалалари муҳокама қилинди
Москва шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Россия Федерацияси иқтисодий ривожланиш вазири М.Решетников билан музокаралар ўтказди.
Учрашувда икки томонлама иқтисодий ҳамкорлик масалалари, шу жумладан Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасидаги Ҳудудлараро ҳамкорликнинг II форуми доирасида имзоланган қўшма инвестиция лойиҳалари ва савдо битимларини амалга оширишни жадаллаштириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Томонлар бўлиб ўтган тадбирнинг аҳамиятини юқори баҳолаб, Форум Ўзбекистон Республикаси Президентининг Россия Федерациясига кутилаётган ташрифининг иқтисодий кун тартибини амалий мазмун билан тўлдиришнинг самарали воситасига айланганини ҳамда ҳудудлараро ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқишга имкон яратганини қайд этдилар.
Шунингдек, алоҳида лойиҳаларни амалга оширишнинг бориши батафсил кўриб чиқилди, мавжуд масалаларни ҳал қилиш механизмлари шакллантирилди ҳамда уларни ўз вақтида ҳаётга татбиқ этишга кўмаклашиш борасида навбатдаги тадбирлар белгиланди.
Белгиланган вазифаларни бажариш ҳамда истиқболли йўналишларда муносабатларни изчил кенгайтириш учун мулоқотни ривожлантириш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.
Музокаралар якунида томонлар эришилган келишувлар ижросини таъминлаш бўйича келгусида ҳамкорликда иш олиб боришга содиқлигини билдирдилар.

Обсуждены вопросы узбекско-российского экономического партнерства
В г.Москве заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел переговоры с министром экономического развития Российской Федерации М.Решетниковым.
Обсуждались вопросы двустороннего экономического сотрудничества, меры по ускорению реализации совместных инвестиционных проектов и торговых соглашений, в том числе подписанных в рамках состоявшегося II Форума межрегионального сотрудничества между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией.
Стороны высоко оценили значимость проведенного мероприятия, отметив, что Форум стал эффективным инструментом для наполнения практическим содержанием экономической повестки предстоящего визита Президента Республики Узбекистан в Российскую Федерацию, а также позволил вывести межрегиональное сотрудничество на новый уровень.
Также был предметно рассмотрен ход имплементации отдельных проектов, выработаны механизмы решения имеющихся вопросов и определены дальнейшие шаги по практическому содействию в их своевременной реализации.
Подчеркнута целесообразность развития тесного диалога, как для выполнения поставленных задач, так и для последовательного расширения сотрудничества в перспективных направлениях.
По итогам переговоров стороны выразили приверженность дальнейшей совместной работе по обеспечению выполнения достигнутых договоренностей.