Ўзбекистон ва Россия ўртасида II-Ҳудудлараро ҳамкорлик форуми бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Россия Федерациясига ташрифи арафасида Москва шаҳрида бевосита ва онлайн шаклда Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасидаги II-Ҳудудлараро ҳамкорлик форуми ўтказилди.
Тадбирда 800 дан ортиқ иштирокчи, жумладан, икки мамлакат ҳукуматлари аъзолари, вилоятлар, вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, бизнес уюшмалари раҳбарлари, йирик компаниялар ва хусусий сектор вакиллари иштирок этди.
Форумнинг мақсади Ўзбекистон ва Россия ҳудудлари ўртасида тўғридан-тўғри ишбилармонлик алоқалари ҳамда амалий ҳамкорликни йўлга қўйиш ва мустаҳкамлаш учун ягона макон яратишдан иборатдир.
Тадбир дастури ўз ичига олган ялпи мажлисда Россия Федерацияси Президенти В.В.Путин ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.M.Мирзиёевлар иштирокчиларга видеомурожаатлар йўлладилар. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ва Россия Федерацияси иқтисодий ривожланиш вазири М.Решетниковлар сўзга чиқиб, икки мамлакат ҳудудлари ўртасида алоқаларни йўлга қўйиш ҳамда қўшма ҳудудлараро лойиҳалар ва ташаббусларни ишлаб чиқиш бўйича жорий йилда амалга оширилган ишлар ҳақида маълумот бердилар.
Шу йилда 50 дан ортиқ ўзаро ташрифлар амалга оширилгани қайд этилди. Жумладан, сўнгги ойларда Ўзбекистон Республикаси барча 14 та ҳудудларининг раҳбарлари Россия Федерациясининг 42 та субъектига ташриф буюрдилар. Ҳамкорликнинг бундай шакли ўзини кенг кўламдаги йўналишларда шериклик салоҳиятини ўрганиш ҳамда аниқ ҳудудлараро лойиҳалар ва ҳамкорлик дастурларини ишлаб чиқишнинг самарали усули эканлигини исботлади.
Тадбир доирасида алоҳида мавзуларда сессиялар ташкил этилиб, уларда икки мамлакат ҳудудлари ўртасида иқтисодий, ижтимоий ва инфратузилмавий ривожланиш, рақамли технологияларни жорий этиш, қишлоқ хўжалиги соҳасида қўшма лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этиш, ўзаро савдо ҳажмини ошириш, транспорт алоқаларини кенгайтириш ҳамда туризмни ривожлантиришга оид муҳим мавзулар кўтарилди.
Икки мамлакат ҳудудларининг раҳбарлари яқин ва узоқ муддатли ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича навбатдаги режаларини батафсил очиб бердилар. Шунингдек, улар истиқболли соҳаларда ўзаро манфаатли лойиҳаларни жорий этишга оид конструктив ташаббуслар ва аниқ таклифларни илгари сурдилар. Икки мамлакат бозорларини харидоргир рақобатбардош маҳсулотлар билан тўлдириш, шунингдек, товарларни учинчи мамлакатлар бозорларига олиб чиқиш мақсадида қўшма юқори технологияли ишлаб чиқариш объектларни яратиш борасида биргаликдаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштириш, кенг кўламли тармоқ ва йўналишларда саноат кооперациясини кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди.
Шунингдек, тадбир давомида Россия ва Ўзбекистон ҳудудий маъмуриятлари раҳбарлари ўртасида бир қатор икки томонлама учрашув ва музокаралар ўтказилди ҳамда аниқ лойиҳа ва ташаббусларни амалга ошириш бўйича келишувларга эришилди.
Форум доирасида ўтказилган учрашув ва музокаралар якунида умумий қиймати 9 млрд долларга тенг 600 та икки томонлама битим, жумладан, 7,4 млрд долларлик 141 та инвестициявий лойиҳа ва 1,6 млрд долларлик 455 та экспорт шартномаси имзоланди. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Россия Федерацияси Саноат ва савдо вазирлиги ўртасида ташкил этилган қўшма Лойиҳа офиси инвестициявий лойиҳаларнинг амалга оширилишини тўлиқ кузатиб боради ва қўллаб-қувватлайди. Шунингдек, икки мамлакат ҳудудлари маъмуриятлари истиқболли тармоқларда 75 та янги инвестиция лойиҳаси устида иш бошлаши маълум қилинди.
Тадбир давомида металлургия, энергетика, кимё, электротехника, чарм-пойабзал, тўқимачилик ва фармацевтика саноати, сув хўжалиги, нефть-газ тармоғи ҳамда банк-молия соҳаси каби ҳамкорлик йўналишларида бир қатор келишувларга эришилди.

Состоялся II Форум межрегионального сотрудничества между Узбекистаном и Россией
17 ноября текущего года в преддверии визита Президента Республики Узбекистан в Российскую Федерацию в г.Москве в гибридном формате состоялся II Форум межрегионального сотрудничества между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией.
Мероприятие собрало на своей площадке более 800 участников – члены правительств, руководители регионов, министерств, ведомств, отраслевых объединений, бизнес-ассоциаций, представители крупных компаний и частного сектора двух стран.
Цель проведения Форума – создание единого пространства для налаживания и укрепления прямых деловых контактов и практического взаимодействия регионов Узбекистана и России.
Программа мероприятия включала в себя пленарное заседание, в ходе которого перед участниками в формате видеообращения выступили президент Российской Федерации В.В.Путин и Президент Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёев. Также, с докладами выступили заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков и министр экономического развития Российской Федерации М.Решетников, представившие информацию о проделанной в текущем году работе по налаживанию связей между регионами двух стран и проработке совместных межрегиональных проектов и инициатив.
Отмечалось, что в текущем году состоялось более 50 взаимных визитов; только за последние месяцы руководители всех 14 регионов Республики Узбекистан посетили 42 субъекта Российской Федерации. Подобный формат взаимодействия зарекомендовал себя как эффективный способ изучения потенциала для партнерства в широком спектре направлений и выработки конкретных межрегиональных проектов и программ сотрудничества.
В рамках мероприятия были организованы отдельные тематические сессии, в ходе которых поднимались важные темы, касающиеся активизации взаимодействия между регионами двух стран в сферах экономического, социального и инфраструктурного развития, внедрения цифровых технологий, реализации совместных проектов в области сельского хозяйства, наращивания объемов взаимной торговли, расширения транспортных связей и развития туризма.
Главы регионов двух стран детально изложили свое видение дальнейших шагов по выстраиванию тесных и долгосрочных партнерских связей, а также выдвинули конструктивные инициативы и конкретные предложения по реализации взаимовыгодных проектов в перспективных отраслях. Подчеркивалась важность активизации совместных усилий по созданию совместных высокотехнологичных производств, расширению промышленной кооперации в широком спектре отраслей и направлений с целью насыщения рынков двух стран востребованной конкурентоспособной продукцией, а также освоения рынков третьих стран.
Также на полях мероприятия руководители администраций регионов России и Узбекистана провели ряд двусторонних встреч и переговоров, в ходе которых были достигнуты договоренности по реализации конкретных проектов и инициатив.
По итогам деловых встреч и переговоров, проведенных на полях Форума, было подписано около 600 двусторонних соглашений на общую сумму 9 млрд долларов, в числе которых 141 инвестиционный проект на сумму 7,4 млрд долларов и 455 экспортных контрактов на сумму 1,6 млрд долларов. Инвестиционные проекты будут сопровождаться совместным Проектным офисом, созданным между Министерством инвестиций и внешней торговли республики Узбекистан и Министерством промышленности и торговли Российской Федерации. Было также озвучено, что администрации регионов двух стран приступят к проработке 75 новых инвестиционных проектов в перспективных отраслях.
Достигнутые договоренности охватили собой такие направления сотрудничества как металлургия, энергетика, химическая, электротехническая, кожевенно-обувная, текстильная и фармацевтическая промышленность, водное хозяйство, нефтегазовая отрасль и банковско-финансовый сектор.