“Ўзбекистон - Европа Иттифоқи” Ҳамкорлик кенгашининг мажлиси тўғрисида
Брюссел шаҳрида "Ўзбекистон Республикаси – Европа Иттифоқи" Ҳамкорлик кенгашининг 16 йиғилиши бўлиб ўтди. Тадбирда Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги мамлакатимиз делегацияда иштирок этди.
Европа Иттифоқи делегациясига Кенгашнинг ҳамраиси сифатида Португалия Республикаси Ташқи ишлар вазири Аугусто Сантуш Силва раҳбарлик қилди.
Тадбир давомида Европа томони Ўзбекистонда адлия, ички ишлар, инсон ҳуқуқлари ва қонун устуворлигини таъминлаш соҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотларни олқишлади.
Ўзбекистон-Европа муносабатларининг бугунги ҳолати, қўшма дастурларни амалга ошириш, ҳамкорликнинг янги йўъналишлари, шунингдек, бўлажак учрашувлар жадвали юзасидан фикр алмашилди. Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим бўйича музокараларни тезроқ якунлаш муҳимлиги қайд этилди.
Иқтисодий алоқаларни жадаллаштириш, жумладан, савдо тўсиқларини бартараф этиш, минтақалараро ўзаро боғлиқликни ривожлантириш, қайта тикланадиган энергетикани қўллаб-қувватлаш, молиявий-техник ёрдам кўрсатиш, сайёҳлик ва таълим алмашинувларини жадаллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Европа Иттифоқи делегацияси Ўзбекистоннинг ташқи сиёсати ва унинг натижаси ўлароқ Марказий Осиёда шаклланган ўзаро англашув ва яхши қўшничилик муҳитини юксак баҳолади. Расмий Брюсселнинг "Европа Иттифоқи - Марказий Осиё" шаклида минтақалараро ҳамкорликни мустаҳкамлашга тайёрлиги ма’лум қилинди.
Мажлис иштирокчилари Афғонистондаги вазиятни, шунингдек, афғон халқига гуманитар ёрдам кўрсатиш масалаларини ҳам муҳокама қилдилар.

О заседании Совета сотрудничества «Узбекистан - ЕС»
Г.Брюсселе состоялось 16-е заседание Совета сотрудничества «Республика Узбекистан - Европейский Союз», в работе которого приняла участие делегация нашей страны во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым.
Делегацию ЕС возглавил Министр иностранных дел Португальской Республики Аугусто Сантуш Силва в качестве сопредседателя Совета.
В ходе мероприятия европейская сторона приветствовала проводимые в Узбекистане реформы в сферах юстиции, внутренних дел, прав человека и верховенства закона.
Состоялся обмен мнениями по текущему состоянию узбекско-европейских отношений, ходу реализации совместных программ, новым направлениям взаимодействия, а также графику предстоящих встреч. Отмечена важность скорейшего завершения переговоров по Соглашению о расширенном партнерстве и сотрудничестве.
Особое внимание уделено вопросам интенсификации экономических связей, в том числе устранения торговых барьеров, развития межрегиональной взаимосвязанности, поддержки возобновляемой энергетики, оказания финансово-технического содействия, поощрения туристических и образовательных обменов.
Делегация ЕС высоко оценила внешнеполитический курс Узбекистана, благодаря которому в Центральной Азии сформировалась атмосфера взаимопонимания и добрососедства. Подтверждена готовность официального Брюсселя укреплять межрегиональное партнерство в формате «Евросоюз - Центральная Азия».
Участники заседания также обсудили ситуацию в Афганистане, а также вопросы оказания гуманитарной помощи афганскому народу.