Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Туркия Республикаси вице-президенти Ф.Октай билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув чоғида кўп қиррали икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни кенгайтириш истиқболлари, шунингдек, Ф.Октайнинг шу йилнинг июнь ойида Ўзбекистонга ташрифи чоғида эришилган келишувларнинг амалга оширилиши муҳокама қилинди.
Ўзбекистон билан Туркия ўртасидаги Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссияси (ҲК)нинг 6-йиғилиши якунида келишилган қўшма лойиҳалар ва ташаббусларни рўёбга чиқариш ҳолати ўрганилди. Мавжуд келишувларни сифатли ва ўз вақтида ҳаётга татбиқ этиш борасида яқиндан ҳамкорлик қилишга, шунингдек, ҲКнинг самарадорлигини оширишга содиқлик билдирилди.
Инвестициявий ҳамкорликни чуқурлаштиришда эришилган муваффақиятлар алоҳида таъкидланди. Жумладан, 2016 йилдан бошлаб Ўзбекистонда турк капитали иштирокида ташкил этилган корхоналар сони 2 баробар, мамлакат иқтисодиётига киритилган Туркия инвестициялари ҳажми эса 10 баробар ошди. Учрашув давомида йирик қўшма инвестициявий лойиҳаларнинг амалга оширилиши кўриб чиқилди ва уларни жадаллик билан ниҳоясига етказиб, фойдаланишга топшириш юзасидан навбатдаги тадбирлар белгилаб олинди.
Икки мамлакат ўртасида саноат кооперациясини чуқурлаштириш истиқболлари муҳокама қилинди. Томонлар яқин келажакда машинасозлик, нефть-кимё, электротехника, енгил саноат, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ва фармацевтика соҳаларида янги лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этиш бўйича қўшма “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқиш ва тасдиқлашга келишдилар.
Икки мамлакат ўртасидаги савдо ривожланишининг ижобий динамикаси қайд этилди. Хусусан, сўнгги 5 йил якунларига кўра, Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ўзаро савдо ҳажми икки баробар кўпайди, жорий йил бошидан буён эса 70 фоизга ошди. Яқин келажакда Ўзбекистон-Туркия савдо айланмаси ҳажмини 5 миллиард долларга етказиш зарурлиги ҳақида якдил фикр билдирилди. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон ва Туркия ўртасида Имтиёзли савдо тўғрисидаги битим ҳамда Электрон тижорат соҳасидаги битим юзасидан келишиш ишларини якунига фаоллик билан етказишга келишилди.
Минтақавий ҳамкорликни ривожлантириш чора-тадбирларига алоҳида эътибор қаратилди. Ўзбекистон ва Туркия ҳудудлари ўртасида иқтисодий алоқаларни йўлга қўйиш учун платформа бўлиб хизмат қиладиган Ўзбекистон-Туркия минтақалараро форумини ўтказиш ташаббуси кўриб чиқилди.
Шунингдек, кейинги уч йил давомида инвестициявий, савдо-иқтисодий, транспорт ва логистика, ахборот-коммуникация, маданий-гуманитар соҳаларда қўшма ҳамкорлик дастурини ишлаб чиқишга ўзаро тайёрлик билдирилди.
Учрашув якунида кўриб чиқилган ҳамкорлик йўналишлари доирасида келишилган лойиҳа ва ташаббусларни илгари суриш ва амалга ошириш бўйича устувор вазифалар белгилаб олинди.

Обсуждены вопросы многопланового сотрудничества Узбекистана и Турции
Состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с вице-президентом Турецкой Республики Ф.Октаем.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние и перспективы расширения многопланового двустороннего сотрудничества, а также ход реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита Ф.Октая в Узбекистан в июне текущего года.
Изучен статус имплементации совместных проектов и инициатив, согласованных по итогам 6-го заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Узбекистаном и Турцией (МПК). Выражена приверженность тесному взаимодействию по качественной и своевременной реализации имеющихся договоренностей, а также повышению эффективности деятельности МПК.
Подчеркивался успех, достигнутый в углублении инвестиционного сотрудничества: с 2016 года количество предприятий с турецким капиталом, созданных в Узбекистане, увеличилось в 2 раза, а объем турецких инвестиций в экономику страны вырос в 10 раз. В ходе встречи был рассмотрен ход реализации крупных совместных инвестиционных проектов и намечены дальнейшие шаги по их ускоренной имплементации.
Обсуждены перспективы углубления промышленного сотрудничества между двумя странами. Было согласовано, что в ближайшее время стороны разработают и утвердят совместную «Дорожную карту» по реализации новых проектов в сферах машиностроения, нефтехимии, электротехники, легкой промышленности, производства строительных материалов и фармацевтики.
Отмечалась положительная динамика развития торговли между двумя странами: так, по итогам 5 последних лет объем взаимной торговли между Узбекистаном и Турцией вырос вдвое, а с начала текущего года – увеличился на 70 процентов. Обозначена общая позиция о необходимости доведения объема узбекско-турецкого товарооборота до 5 млрд долларов в ближайшей перспективе. В данном ключе была достигнута договоренность об активизации работы по завершению согласования Соглашения о преференциальной торговле и Соглашения в области электронной торговли между Узбекистаном и Турцией.
Отдельное внимание было уделено мерам по развитию регионального сотрудничества. Рассмотрена инициатива по проведению Узбекско-Турецкого межрегионального форума, который послужит платформой для налаживания экономических связей между регионами Узбекистана и Турции.
Также была выражена взаимная готовность к разработке совместной программы сотрудничества в инвестиционной, торгово-экономической, транспортно-логистической, информационно-коммуникационной и культурно-гуманитарной сферах на ближайшие три года.
По итогам встречи были определены первоочередные задачи по продвижению и реализации согласованных проектов и инициатив в рамках рассмотренных направлений сотрудничества.