Истанбулда "Туркия ҳамда туркий тилли давлатлар ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқалар" конференцияси ўз ишини бошлади
2021-11-12 | Иқтисодиёт
Истамбул (Туркия) шаҳрида туркий тилли мамлакатлар мустақиллигининг 30 йиллиги муносабати билан Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг саккизинчи саммити арафасида ташкил этилган “Туркия ҳамда туркий тилли мамлакатлар ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқалар” конференцияси ўз ишини бошлади.
Тадбир Туркий Кенгашга аъзо мамлакатларда савдони ривожлантиришнинг янги воситаларини ишлаб чиқиш ва инвестицияларни жалб этишни рағбатлантириш мақсадида ташкил этилди.
Конференция иштирокчи мамлакатларнинг давлат ва хусусий сектори вакиллари учун барқарор ва инклюзив ўсишни таъминлаш ва кўп томонлама алоқаларни чуқурлаштириш бўйича навбатдаги тадбирларни муҳокама қилиш ва биргаликда белгилаш учун очиқ платформага айланди.
Тадбирнинг очилиш маросимида Туркий Кенгаш Бош котиби Б.Амреев (видеоконференция орқали), Туркия Республикаси Ташқи иқтисодий алоқалар қўмитаси президенти Н.Олпак, Туркия Республикаси савдо вазири М.Муш, Туркий кенгаш Савдо-саноат палатаси президенти Р.Ҳисаржиклиўғли, Озарбайжон Республикаси иқтисодиёт вазири М.Жабборов, Қозоғистон Республикаси миллий иқтисодиёт вазири А.Иргалиев, Қирғизистон Республикаси иқтисодиёт ва савдо вазири Д.Амангелдиев иштирок этди. Ўзбекистон делегациясига Бош вазир ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раҳбарлик қилди.
Тадбир давомида иштирокчилар Туркий Кенгашга аъзо давлатларининг ўтган 30 йил давомида эришган ютуқларини муҳокама қилиб, туркий тилли республикаларнинг яқин келажакда иқтисодий ҳамкорлигини ривожлантириш йўллари тўғрисида фикр алмашдилар. Иштирокчилар орасида нафақат мамлакатлар ҳукуматларининг вазирлари, балки расмий ва жамоат ташкилотлари, шунингдек, аъзо мамлакатларнинг давлат ва хусусий секторлари вакиллари ҳам бор.
Жаҳон иқтисодиётининг асосий тенденциялари, минтақа мамлакатлари ўртасидаги савдони кенгайтириш истиқболлари, инвестициявий муҳитни яхшилаш чора-тадбирлари, транспорт ва логистика соҳасида иштирокчи мамлакатлар олдида турган долзарб масала ва муаммолари, шунингдек, қўшма лойиҳа ва ташаббусларни молиялаштиришнинг янги самарали механизмлари кўриб чиқилди.
Очилиш маросимида сўзга чиққан Бош вазир ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ўтган 5 йил мобайнида Ўзбекистоннинг Туркий кенгашга аъзо давлатлар билан алоқалари изчил ривожланиб бораётганини таъкидлади. Жумладан, савдо айланмаси икки баробар, туркий тилли мамлакатлар ишбилармонларининг сармояси иштирокида ташкил этилган корхоналар сони эса 5 баробар ошиб, 2808тани ташкил қилди.
Шу нуқтаи назардан, Кенгашга аъзо давлатларнинг барқарор иқтисодий ўсишини таъминлашнинг муҳим омили сифатида улар ўртасидаги кўп томонлама савдо-иқтисодий алоқаларни жадал ривожлантириш зарурлиги алоҳида таъкидланди. Ўзбекистон томони ҳамкор давлатларни мавжуд савдо тўсиқларини бартараф этиш, божхона тартиб-таомилларини соддалаштириш, уйғунлаштириш ва рақамлаштириш, шунингдек, электрон тижоратни ривожлантириш бўйича биргаликда иш олиб боришга чақирди.
Ўзбекистон саноат кооперациясини чуқурлаштириш ва Кенгашга аъзо мамлакатлар тадбиркорлари ўртасида ўзаро инвестициялар ҳажмини сезиларли даражада оширишни ҳамда туркий тилли давлатлар иқтисодиётларининг салоҳияти ва устунликларидан самарали фойдаланишни таъминлашга қаратилган саноат ҳамкорлигини ривожлантиришнинг ягона дастурини ишлаб чиқиш орқали минтақалараро қўшилган қиймат занжирларини яратишдан манфаатдор эканлиги билдирилди.
Анжуман ўз ишида давом этмоқда. Тадбир дастурига туркий давлатларнинг бир хил нигоҳларини белгилаш мақсадида Туркий кенгаш мамлакатлари вазирларининг йиғилиши, бир қатор панель муҳокамалар, тадбирда иштирок этган расмийларнинг икки томонлама учрашувлари, шунингдек, “B2B” ва “B2C” шаклидаги учрашувлар киритилган.

В Стамбуле стартовала Конференция «Торгово-экономические связи между Турцией и тюркскими странами»
Стамбуле (Турция) в преддверии 8-го саммита Совета Сотрудничества тюркоязычных государств стартовала Конференция «Торгово-экономические связи между Турцией и тюркскими странами», организованная по случаю 30-й годовщины независимости тюркоязычных стран.
Мероприятие организовано в целях выработки новых инструментов развития торговли и стимулирования привлечения инвестиций в странах-членах Тюрского Совета.
Конференция стала открытой платформой для представителей государственного и частного секторов стран-участниц для обсуждения и совместного определения дальнейших шагов по обеспечению устойчивого и инклюзивного роста и углублению многосторонних связей.
В церемонии открытия мероприятия приняли участие Генеральный секретарь Тюркского совета Б.Амреев (в формате видеоконференции), президент Комитета внешнеэкономических связей Турецкой Республики Н.Олпак, министр торговли Турецкой Республики М.Муш, президент Торгово-промышленной палаты Тюркского совета Р.Хисарджыклыоглу, министр экономики Азербайджанской Республики М.Джаббаров, министр национальной экономики Республики Казахстан А.Иргалиев, министр экономики и коммерции Кыргызской Республики Д.Амангельдиев. Делегацию Узбекистана возглавил заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков.
В рамках мероприятия участники обсудили достижения стран Тюрского Совета за последние 30 лет и обменялись мнениями о том, как тюркоязычные страны продолжат развивать экономическое сотрудничество в ближайшей перспективе. В числе участников – не только министры правительств стран, но и представители официальных и общественных организаций, а также государственного и частного секторов стран-участниц.
Рассмотрены основные тенденции мировой экономики, перспективы расширения торговли между странами региона, меры по улучшению инвестиционного климата, актуальные проблемы и вызовы, стоящие перед странами-участницами в транспорто-логистической сфере, а также новые эффективные механизмы финансирования совместных проектов и инициатив.
Выступая в рамках церемонии открытия, заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков отметил, что в последние 5 лет взаимоотношения Узбекистана со странами-членами Тюркского совета неуклонно развиваются. В частности, вдвое увеличился товарооборот, а количество предприятий, созданных при участии капитала из тюркоязычных стран, выросло в 5 раз и составило 2808 единиц.
В данном контексте была подчеркнута необходимость ускоренного развития многосторонних торгово-экономических отношений между странами-членами Совета, как важного фактора обеспечения их устойчивого экономического роста. В данном контексте узбекская сторона призвала страны-партнеры к совместной работе по устранению имеющихся торговых барьеров, упрощению, гармонизации и цифровизации таможенных процедур, а также развитию электронной торговли.
Было обозначено, что Узбекистан заинтересован в создании межрегиональных цепочек добавленной стоимости путем углубления промышленной кооперации и разработки единой программы развития промышленного сотрудничества между предпринимателями стран-членов Совета, предусматривающую значительное увеличение объема взаимных инвестиций и эффективное использование потенциала и преимуществ экономик тюркоязычных стран.
Работа конференции продолжается. Программа мероприятия включает в себя встречу министров стран Тюркского совета по определению общего видения для тюркских государств, ряд тематических панельных сессий, двусторонние встречи официальных лиц, участвующих в конференции, а также встречи в форматах «B2B» и «B2C».