Ўзбекистон Республикаси Президенти Туркий кенгаш бош котибини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Истанбул шаҳрига келгач, ўзига ажратилган қароргоҳда Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши бош котиби Бағдод Амреевни қабул қилди.
Ташкилот доирасидаги кўп томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Кенгашга аъзо давлатлар ўртасидаги конструктив мулоқот жадал ривожланаётгани ва амалий ҳамкорлик кенгайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Хусусан, кейинги йилларда Ўзбекистоннинг Туркий кенгаш мамлакатлари билан товар айирбошлаш ҳажми икки баробарга ортди, қўшма корхона ва лойиҳалар сони 4 мингтага яқинлашди.
Жорий йилда мамлакатимизда Ташкилотнинг қатор муҳим тадбирлари, жумладан, Хива шаҳрида маданият вазирлари, Қўқон шаҳрида туризм вазирларининг учрашувлари, Тошкент шаҳрида ёшлар форуми ўтказилди.
Ўзбекистон етакчиси бутун минтақа барқарорлиги ва равнақини таъминлашга қаратилган муҳим лойиҳа ва дастурларни илгари суришда Кенгаш имкониятларидан самарали фойдаланиш муҳим эканини алоҳида таъкидлади.
Учрашув давомида бош котиб Бағдод Амреев давлатимиз раҳбарига бўлажак саммитга тайёргарликнинг бориши, тадбир дастури ва кун тартибидаги масалалар тўғрисида маълумот берди.

The President of Uzbekistan receives the Secretary General of the Turkic Council
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the residence allotted to him received the Secretary General of the Turkic Council Baghdad Amreyev, in Istanbul.
The current issues of multilateral cooperation within the Organization were considered.
The dynamic development of constructive dialogue and the expansion of practical interaction between the member states of the Council was noted with satisfaction.
In recent years, the trade turnover of Uzbekistan with the countries of the Turkic Council has doubled. The number of joint ventures and projects has approached 4 thousand. This year, several significant events of the Organization were held in Uzbekistan – meetings of ministers of culture in Khiva and ministers of tourism in Kokand, a youth forum in Tashkent and others.
The Leader of Uzbekistan emphasized the importance of effectively using the Council’s platform to promote important projects and programs designed to ensure stability and prosperity of the entire region.
At the meeting, Secretary General Baghdad Amreyev informed the President of Uzbekistan about the preparations for the upcoming summit, issues on the agenda and the program of the event.