Ўзбекистон Республикаси Президенти Туркий кенгаш бош котибини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Истанбул шаҳрига келгач, ўзига ажратилган қароргоҳда Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши бош котиби Бағдод Амреевни қабул қилди.
Ташкилот доирасидаги кўп томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Кенгашга аъзо давлатлар ўртасидаги конструктив мулоқот жадал ривожланаётгани ва амалий ҳамкорлик кенгайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Хусусан, кейинги йилларда Ўзбекистоннинг Туркий кенгаш мамлакатлари билан товар айирбошлаш ҳажми икки баробарга ортди, қўшма корхона ва лойиҳалар сони 4 мингтага яқинлашди.
Жорий йилда мамлакатимизда Ташкилотнинг қатор муҳим тадбирлари, жумладан, Хива шаҳрида маданият вазирлари, Қўқон шаҳрида туризм вазирларининг учрашувлари, Тошкент шаҳрида ёшлар форуми ўтказилди.
Ўзбекистон етакчиси бутун минтақа барқарорлиги ва равнақини таъминлашга қаратилган муҳим лойиҳа ва дастурларни илгари суришда Кенгаш имкониятларидан самарали фойдаланиш муҳим эканини алоҳида таъкидлади.
Учрашув давомида бош котиб Бағдод Амреев давлатимиз раҳбарига бўлажак саммитга тайёргарликнинг бориши, тадбир дастури ва кун тартибидаги масалалар тўғрисида маълумот берди.

Президент Республики Узбекистан принял генерального секретаря Тюркского совета
По прибытии в город Стамбул Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в отведенной ему резиденции принял генерального секретаря Совета сотрудничества тюркоязычных государств Багдада Амреева.
Были рассмотрены актуальные вопросы многостороннего сотрудничества в рамках Организации.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие конструктивного диалога и расширение практического взаимодействия между государствами-участниками Совета.
Так, за последние годы товарооборот нашей страны со странами Тюркского совета вырос в два раза, количество совместных предприятий и проектов приблизилось к 4 тысячам.
В этом году в нашей стране проведен ряд значимых мероприятий Организации - встречи министров культуры в Хиве и министров туризма в Коканде, молодежный форум в Ташкенте и другие.
Лидер Узбекистана особо отметил важность эффективного использования площадки Совета для продвижения важных проектов и программ, призванных обеспечить стабильность и процветание всего региона.
В ходе встречи генеральный секретарь Багдад Амреев информировал главу нашего государства о ходе подготовки к предстоящему саммиту, вопросах повестки дня и программе мероприятия.