“Ипак йўли” туризм ва маданий мерос халқаро Университети кутубхонаси қимматли китоблар билан бойитилмоқда
2021-11-09 | Туризм
Мулоқот давомида Д.Сатибалди қозоғистонликлар Ўзбекистонда таълим соҳасига қаратилаётган эътибор ва мамлакат олий таълим муассасаларига энг илғор технологиялар жорий этилаётганини юксак қадрлашини таъкидлади.
“Ипак йўли” туризм ва маданий мерос халқаро университети кутубхонасининг Буюк Ипак йўлидаги туризм, тарихи ва маданиятига оид жаҳон адабиёти билан жиҳозланган кутубхонанинг шакллантирилиши мамлакатимизда кадрлар малакасини янада юксалтириш ҳамда Марказий Осиёда туризм индустриясини ривожлантиришга хизмат қилиши алоҳида таъкидланди.
А.Абдуҳакимов Қозоғистон томонининг ташаббуси учун миннатдорлик билдириб, Ўзбекистон Марказий Осиё минтақаси давлатлари билан туризм соҳасини ривожлантириш, бу йўналишда кадрлар тайёрлаш, янги минтақавий туристик йўналишларни жорий этиш бўйича ҳамкорликни чуқурлаштириш, шунингдек, Марказий Осиёга ташриф буюрувчи мамлакатлар учун ягона “SilkVisa”нинг тез орада йўлга қўйилишида ҳамкорлик қилишга тайёр эканлигини таъкидлади. Маълумот учун:
“Ипак йўли” халқаро туризм ва маданий мерос университети Ўзбекистон Президенти Ш.М.Мирзиёев ташаббуси билан 2018-йилда Самарқанд шаҳрида Туризм ва спорт вазирлиги ҳузурида ташкил этилган. Мазкур олий таълим муассасасини очишдан мақсад мамлакат туризм индустриясининг кадрлар салоҳиятини ва туризм соҳасида халқаро академик ҳамкорликни мустаҳкамлаш, Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатларнинг тарихий-маданий ва гуманитар алоқаларини ривожлантиришдан иборат.

Библиотека Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый Путь» наполняется ценными книгами
2021-11-09 | Туризм
В отеле «Hilton Tashkent City» при участии представителей Посольства Республики Казахстан в Республике Узбекистан состоялась церемония передачи книг Международному университету туризма и культурного наследия «Шелковый Путь».  Участниками мероприятия стали заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан - министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов и Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Казахстан в Республике Узбекистан Дархан Сатыбалды.
В ходе беседы Д. Сатыбалды отметил, что в Казахстане высоко оценивается внимание, уделяемое в Узбекистане сфере образования и внедрению новейших методик в высших учебных заведениях страны. Особо подчеркнуто, что формирование библиотеки Международного университета туризма и культурного наследия «Шелковый Путь» мировой литературой о туризме, истории и культуре народов на Великом Шёлковом Пути послужит дальнейшему повышению профессионального уровня кадров в сфере туризма и развитию туристической отрасли в Центральной Азии.
А. Абдухакимов также выразив благодарность за инициативу казахской стороны, отметил о готовности Узбекистана к углублению сотрудничества со странами региона Центральной Азии по развитию туристической сферы, подготовке кадров в данном направлении, внедрению новых региональных туристических маршрутов, а также скорейшему запуску единой «Silkvisa»для посещения республик ЦА.
Справочно: Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь» открыт в городе Самарканде при Министерстве туризма и спорта в 2018 году по инициативе Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева. Целью создания данного высшего учебного заведения является укрепление кадрового потенциала туристической отрасли страны и международного академического сотрудничества в области туризма, развитие исторических и культурно-гуманитарных связей государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.