Ўзбекистон ва Австрия ишбилармон доираларни яқинлаштириш сари йўл олмоқда
Австрия ҳукумати ва ишбилармон доиралари делегациясининг Ўзбекистон Республикасига ташрифи давомида Тошкентда Ўзбекистон-Австрия бизнес-форуми бўлиб ўтди. Тадбирда икки мамлакатдан 100 га яқин тадбиркор, савдо-саноат палаталари ва халқаро молия институтлари вакиллари, шунингдек, Ўзбекистон вазирлик, идора ва тармоқ бирлашмалари раҳбарлари иштирок этди.
Форумнинг очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ва Австрия Республикасининг Европа ва ташқи ишлар Федерал вазири М.Линхарт сўзга чиқди. Икки мамлакат делегациялари раҳбарлари инвестициявий, савдо-иқтисодий соҳаларда муносабатларнинг ишга солинмаган салоҳиятини қайд этиб, ўзбек ва австриялик тадбиркорлар ўртасида шерикликни йўлга қўйиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш борасида ўзаро ҳамкорлик қилишга тайёр эканликларини таъкидладилар.
Энергетика, нефть-кимё саноати, IT соҳаси, қишлоқ хўжалиги, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш ва банк-молия йўналишларида қўшма лойиҳаларни амалга оширишнинг улкан истиқболлари қайд этилди.
Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг сезиларли натижалари ҳамда уларнинг ортга қайтмаслиги таъкидланди. Миллий иқтисодиётни либераллаштириш ва мамлакатда инвестициявий муҳитни яхшилаш борасидаги изчил чора-тадбирлар туфайли Ўзбекистон билан Австрия ўртасида иқтисодий шерикликни кенгайтириш учун шарт-шароитлар шакллантирилгани маълум қилинди. Австрия компанияларининг Ўзбекистоннинг кимё, тоғ - кон саноати ва автомобилсозлик соҳаларидаги лойиҳаларни амалга оширишдаги “муваффақият ҳикоялари” ҳам қайд этилди.
Форумда Австрия Федерал Иқтисодиёт палатаси, Австриянинг йирик компаниялари, Ўзбекистоннинг вазирлик, идора ва тармоқ бирлашмалари раҳбарлари ва вакиллари, шунингдек, Европа тикланиш ва тараққиёт банки вакиллари иштирок этди. Устувор йўналишларда ҳамкорлик қилиш учун мавжуд имкониятлар атрофлича очиб берилди, турли тармоқларнинг инвестициявий ва савдо салоҳияти, шунингдек, Ўзбекистонда хорижий инвесторлар учун яратилган имтиёзлар тақдимоти ўтказилди.
Бизнес-форум давомида “B2B” шаклида учрашувлар ўтказилди. Уларда икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари истиқболли лойиҳаларни муҳокама қилиш ва яқин келажакда аниқ келишувларга эришиш мақсадида ўзаро ҳамкорлик соҳаларини аниқлаш имкониятига эга бўлдилар.

Узбекистан и Австрия берут курс на сближение деловых кругов
В Ташкенте в рамках визита делегации австрийских правительственных и деловых кругов в Республику Узбекистан состоялся Узбекско-Австрийский бизнес-форум. В мероприятии приняли участие порядка 100 предпринимателей из обеих стран, представители торгово-промышленных палат и международных финансовых институтов, а также руководители министерств, ведомств и отраслевых объединений Узбекистана.
В ходе церемонии открытия форума выступили заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков и Федеральный министр по делам Европы и иностранных дел Австрийской Республики М.Линхарт. Главы делегаций двух стран подчеркнули незадействованный потенциал сотрудничества в инвестиционной и торгово-экономической сферах и обозначили взаимную готовность к совместной работе по созданию благоприятных условий для налаживания партнерства между узбекскими и австрийскими предпринимателями.
Отмечены значительные перспективы для реализации совместных проектов в энергетике, нефтехимической отрасли, ИТ-секторе, сельском хозяйстве, производстве строительных материалов и банковско-финансовой сфере.
Подчеркивались ощутимые результаты и необратимый характер масштабных социально-экономических реформ, реализуемых в Узбекистане. Было озвучено, что благодаря последовательным мерам по либерализации национальной экономики и улучшению инвестиционного климата в стране были сформированы предпосылки для расширения экономического партнерства между Узбекистаном и Австрией. Отмечены также “истории успеха” австрийских компаний в реализации проектов в химической, горнодобывающей и автомобильной отраслях Узбекистана.
В ходе форума выступили руководители и представители Австрийской федеральной экономической палаты, крупных австрийских компаний, министерств, ведомств и отраслевых объединений Узбекистана, а также представители Европейского банка реконструкции и развития. Были предметно раскрыты имеющиеся возможности для сотрудничества в приоритетных направлениях, представлен инвестиционный и торговый потенциал различных отраслей, а также преференции, созданные в Узбекистане для иностранных инвесторов.
В ходе бизнес-форума состоялись также встречи в формате «B2B», в ходе которых представители деловых кругов двух стран смогли обсудить перспективные проекты и выявить точки взаимодействия с целью выхода на конкретные договоренности в ближайшей перспективе.