Ўзбекистон-Австрия муносабатларини чуқурлаштириш истиқболлари муҳокама қилинди
Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Австрия Республикасининг Европа ва ташқи ишлар Федерал вазири М.Линхарт билан учрашди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон-Австрия муносабатларининг муҳим масалалари, жумладан, сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва уни кенгайтириш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди.
Инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди. Томонлар ўзбек ва австриялик тадбиркорлар ўртасида шериклик муносабатларини ўрнатиш ва қўшма инвестиция лойиҳалари сонини ошириш учун энг қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида яқиндан ҳамкорлик қилишга келишиб олдилар.
Икки томонлама савдо ҳажмини ошириш имкониятлари кўриб чиқилди. 2020 йил якунларига кўра, Ўзбекистон-Австрия товар айланмасининг ўсиши олдинги йилга нисбатан 53,6% ни ташкил этгани қайд этилди. Бу борадаги ишларни янада фаоллаштиришга ўзаро қизиқиш билдирилди.
Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистонни Европа Иттифоқининг “GSP+” Преференциялар бош тизими бенефициари мақомини олишда қўллаб-қувватлагани учун Австрия томонига миннатдорчилик билдирилди. Ўзаро савдони кенгайтириш учун очилаётган ушбу имкониятлардан келиб чиққан ҳолда янги муносабатларни ўрнатиш мақсадида икки мамлакат ишбилармон доираларини яқинлаштириш бўйича келгусида ҳамкорлик қилиш шакллари белгиланди.
Шунингдек, мулоқот чоғида Ўзбекистон Республикаси ва Австрия Республикаси ўртасидаги Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишига тайёргарлик кўриш масалалари муҳокама қилинди. Қўшма лойиҳалар ва савдо битимларини амалга ошириш бўйича аниқ келишувларни назарда тутган ҳолда йиғилиш кун тартибини амалий мазмун билан тўлдиришга доир биргаликдаги саъй-ҳаракатлар белгилаб олинди.
Учрашув якунида кўриб чиқилган ҳамкорлик йўналишлари доирасида ҳамкорликни фаол давом эттиришга келишилди.

Обсуждены перспективы углубления узбекско-австрийских отношений
Ташкенте состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с Федеральным министром по делам Европы и иностранных дел Австрийской Республики М.Линхартом.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по ключевым вопросам узбекско-австрийских отношений, включая текущее состояние и перспективы расширения сотрудничества в политической, торгово-экономической и культурно-гуманитарной областях.
Обсуждены вопросы расширения инвестиционного сотрудничества. Стороны договорились тесно взаимодействовать в целях создания максимально благоприятных условий для налаживания партнерства узбекских и австрийских предпринимателей и увеличения количества совместных инвестиционных проектов.
Рассмотрены возможности для увеличения объемов взаимной торговли. Отмечено, что по итогам 2020 года рост узбекско-австрийского товарооборота составил 53,6% по отношению к предыдущему году. Выражена взаимная заинтересованность активизировать работу в данном направлении.
В данном контексте австрийской стороне была выражена благодарность за поддержку Узбекистана в вопросе получения статуса бенефициара Всеобщей системы преференций ЕС «GSP+». Намечен формат дальнейшего взаимодействия по сближению деловых кругов двух стран с целью налаживания новых партнеских связей в свете открывшихся возможностей для торгового сотруничества.
Также в ходе диалога были обсуждены вопросы подготовки к проведению очередного заседания Межправительственной комиссии между Республикой Узбекистан и Австрийской Республикой. Определены дальнейшие совместные действия по наполнению повестки мероприятия практическим содержанием, имея ввиду твердые договоренности по реализации совместных проектов и торговых соглашений.
По итогам встречи были достигнуты договоренности о дальнейшем взаимодействии в рамках рассмотренных направлений сотрудничества.