Инвестиция лойиҳаларининг самарадорлиги кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 4 ноябрь куни инвестиция лойиҳаларининг самарадорлигини ошириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Давлатимиз томонидан оқилона иқтисодий дипломатия юритилаётгани натижасида экспорт ва инвестиция миқдори изчил ошиб бормоқда. Хусусан, сўнгги беш йилда хорижий инвестициялар ҳажми 3 баробар ўсган. Бунинг эвазига юзлаб завод ва корхоналар ишга туширилиб, маҳсулот ва хизматлар кўпайди, одамлар ишли бўлди, янги иншоотлар қурилди.
Бундай ишлар ҳар бир тармоқ ва ҳудудда давом этмоқда. Йил бошидан буён 179 та йирик ва 10 мингта ҳудудий лойиҳалар ишга туширилган. Уларга 76 триллион сўм инвестиция йўналтирилган. 143 мингта иш ўрни ташкил этилган.
Йиғилишда янги лойиҳаларни ўз вақтида бажариш ва аввал ишга тушганларини тўлиқ қувватга чиқариш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Охирги йилларда фойдаланишга топширилган 442 та лойиҳа паст қувватда ишлаётгани қайд этилди. Жойида ўрганилганда, уларнинг 238 тасида хомашё ва бозор топиш, 115 тасида кредит, 35 тасида инфратузилма билан боғлиқ муаммолар борлиги аниқланган.
Вилоят ҳокимларига ушбу корхоналар муаммоларини ҳал этиш юзасидан кўрсатмалар берилди. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига йил якунига қадар 139 та йирик ва 3 мингта ҳудудий лойиҳаларни ишга тушириш вазифаси қўйилди.
Давлатимиз раҳбари ҳар бир сўм инвестиция иқтисодиётга натижа бўлиб қайтиши, халқимиз манфаатига хизмат қилиши кераклигини таъкидлади. Шу боис лойиҳалар бўйича кредитларнинг мақсадли ишлатилиши ва келгусида натижа бериши қатъий назоратга олинди.
Саноат лойиҳаларида асосий эътибор замонавий, рақобатбардош, бозорбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришга қаратилган. Шу боис улар учун илғор хорижий технологиялар харид қилинган.
Йиғилишда жорий йилда импорт қилинган 270 дан ортиқ ускуна ҳали ўрнатилмагани кўрсатиб ўтилди. Бунга сабаб бўлаётган жараёнларни соддалаштириб, ускуналарни тезроқ фойдаланишга киритиш зарурлиги таъкидланди.
Шавкат Мирзиёев Президент сайлови олдидан халқ билан учрашувларда инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича янги тизим жорий этилишини айтган эди. Бунинг учун ҳар бир ҳудудда “туман лойиҳа гуруҳлари” ва холдинг компаниялари ташкил этилиши режалаштирилган. Ушбу янги тузилмалар тадбиркорларнинг бизнес ҳамкорига айланади. Улар тадбиркорларнинг ёнида туриб, ғоядан бошлаб, инвесторларни жалб қилиш ва лойиҳаларни тўлиқ қувватда ишлашигача ҳар куни ёрдам беришга масъул бўлади.
Йиғилишда ушбу янги тизимни тез ва самарали ташкил этишга доир вазифалар белгиланди.
Президент хорижий инвестиция ва экспорт ҳажмини оширишда мамлакатимизнинг чет давлатлардаги элчилари фаолияти муҳимлигини таъкидлади. Ҳудуд ва тармоқ раҳбарларига истиқболли лойиҳалар топиб, элчилар билан биргаликда уларни амалга ошириш бўйича топшириқлар берилди.

Рассмотрена эффективность инвестиционных проектов
Президент Шавкат Мирзиёев 4 ноября провел совещание по вопросам повышения эффективности инвестиционных проектов.
В результате реализации продуманной экономической дипломатии динамично растут объем экспорта нашей страны и привлекаемых инвестиций. В частности, за последние пять лет объем иностранных инвестиций вырос в три раза. За счет этого были введены в строй сотни заводов и предприятий, увеличился объем производства и услуг, обеспечена занятость людей, построены новые объекты.
Работа в этом направлении продолжается во всех отраслях и регионах. С начала этого года запущены 179 крупных и 10 тысяч региональных проектов. В них инвестировано 76 триллионов сумов. Создано 143 тысячи рабочих мест.
На совещании обсуждены меры по своевременной реализации новых проектов и выведению уже запущенных производств на полную мощность.
Подчеркнуто, что 442 проекта, запущенных в последние годы, работают с неполной загрузкой. Изучение на месте показало, что 238 из них имеют проблемы с поиском сырья и выходом на рынки, 115 проектов столкнулись с проблемами, связанными с кредитованием, 35 проектов - с инфраструктурой.
Хокимам областей поручено оказать предпринимателям содействие в решении этих проблем. Перед Министерством инвестиций и внешней торговли поставлена задача запустить до конца года 139 крупных и 3 тысячи региональных проектов.
Глава государства подчеркнул, что за каждый инвестированный сум должен иметь экономический эффект и служить интересам нашего народа. В связи с этим целевое использование и результативность кредитов, взятых в рамках проектов, будет взято под строгий контроль.
Основное внимание в промышленных проектах уделяется производству современной, конкурентоспособной, востребованной продукции. Поэтому для них закуплены передовые зарубежные технологии.
На совещании отмечалось, что более 270 линий оборудования, ввезенных в этом году, все еще не установлены. Указано на необходимость упрощения процедур и ускоренному вводу оборудования в эксплуатацию.
Шавкат Мирзиёев на встречах с избирателями перед президентскими выборами заявил, что будет введена новая система реализации инвестиционных проектов. Для этого в каждом регионе планируется создание районных проектных групп и холдинговых компаний. Эти новые структуры станут деловыми партнерами предпринимателей. Они окажут предпринимателям поддержку по таким вопросам, как разработка бизнес-идеи, привлечение инвесторов и выведение проектов на полную мощность.
Глава государства дал указания в сжатые сроки и эффективно организовать эту новую систему быстро.
Президент также подчеркнул, что в увеличении объема иностранных инвестиций и экспорта важна деятельность наших послов в зарубежных странах. Руководителям регионов и отраслей поручено выработать перспективные проекты и взаимодействовать с послами при их реализации.