КОICAнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари билан учрашув бўлиб ўтди
Бола камолотининг илк куртаклари нафақат оилада, балки мактабгача таълим ташкилотларида намоён бўлади. Ушбу ташкилотларда таълим-тарбиявий ишлар сифати ҳамда самарадорлиги, уларда яратилган замонавий имконият ва соғлом муҳит мурғак фарзандларимиз тақдирида ғоят муҳим ўрин эгаллайди. Шунинг учун ҳам мактабгача таълим ташкилотларида фаолият олиб бораётган педагогларнинг малакасини ошириб бориш муҳим ҳисобланади.
Худди шу ишларни амалга ошириш ҳамда халқаро тажрибадан самарали фойдаланиш мақсадида, бугун Мактабгача таълим вазири Агриппина Шин КОICAнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Пак Сунжин хоним билан учрашди.
Унда Тошкентда Кадрларни қайта тайёрлаш комплекс маркази ва корейс моделига мувофиқ давлат мактабгача таълим ташкилотини барпо этиш юзасидан режалар белгиланди. Маълумот учун, лойиҳа Корея Республикасининг ташқи ёрдами (гранти) ҳисобидан 11 миллион АҚШ доллари миқдорида (тахминий равишда) 2021-2026 йилларда амалга оширилиши режалаштирилган. Ушбу комплекс марказ мактабгача таълим ташкилотлари педагоглари ва методистларини ўқитади ва малакасини оширади.

Состоялась встреча с главой представительства KOICA в Узбекистане
Истоки развития ребенка берут начало не только в семье, но и в дошкольных образовательных организациях. Качество и эффективность воспитательной работы в дошкольных организациях, современные возможности, созданные в них, и здоровая окружающая среда играют очень важную роль в судьбе наших детей. Поэтому очень важно вести непрерывную работу по повышению квалификации и компетенций педагогических кадров сферы дошкольного образования.
В целях эффективного применения международного опыта в данном направлении, сегодня Министр дошкольного образования Агриппина Шин провела встречу с Главой представительства KOICA в Узбекистане г-жой Пак Сунджин.
На встрече обсуждались совместные планы по строительству в г. Ташкенте Комплексного центра подготовки и переподготовки кадров дошкольного образования и государственной дошкольной образовательной организации по корейской модели. Для информации: проект планируется реализовать в 2021-2026 годах за счет средств внешнего безвозмездного содействия (гранта) Республики Корея в размере 11 млн. долларов США.
В данном Комплексном центре планируется проводить курсы подготовки и переподготовки педагогов и методистов дошкольных образовательных организаций.