Европа Иттифоқи вакиллари билан учрашув
Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигида Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Норқуловнинг Яқин Шарқ/Форс кўрфази ва Марказий Осиё бўйича раҳбари, Европа Комиссиясининг халқаро ҳамкорлик бўйича бош директори Сара Риналди бошчилигида Европа Иттифоқи вакиллари билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда, шунингдек, Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси раҳбари, элчи Шарлотт Адриан, Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси ҳамкорлик бўлими раҳбари Франсуа Бежо, Яқин Шарқ/Форс кўрфази ва Марказий Осиё бўйича ҳамкорлик ва халқаро қўллаб-қувватлаш бўлими ходими, Европа Комиссиясининг Савдо бўйича бош директори Титиен Амати ва вазирликнинг масъул ходимлари иштирок этди.
Кун тартибида Ўзбекистон ҳамда Европа Иттифоқи ўртасида "яшил" тараққиёт, иқтисодиёт ва технологиялар соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари масалалари муҳокама қилинди.
Учрашув аввалида Ўзбекистон томони меҳмонларни жорий ислоҳотлар ва "яшил"га ўтиш соҳасидаги амалга оширилган ишлар билан таништирди. Шунингдек, амалга оширилаётган 2030 йилгача "яшил" иқтисодиётга ўтиш стратегияси ҳам муҳокама қилинди. Шунингдек, меҳмонларга рақамли трансформация дастурлари ҳақида маълумот берилди. Хусусан, БМТТД билан ҳамкорликда "Рақамли иқтисодиёт ва рақамли тадбиркорликни ривожлантириш учун ёшларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш" лойиҳаси ҳақида сўз борди.
Учрашувда яшил иқтисодиётга ўтиш, барқарор ривожланиш, камбағалликни қисқартириш, инсон капиталини ривожлантириш ва бошқа йўналишлар бўйича ҳамкорликнинг мумкин бўлган соҳалари ҳам муҳокама қилинди.

Встреча с представителями Европейского союза
Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась встреча первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Илхома Норкулова с представителями Европейского союза, во главе с руководителем отдела по Ближнему Востоку/Персидскому заливу и Центральной Азии, Генерального директората по международному партнерству Европейской Комиссии Сарой Ринальди.
Также на встрече приняли участие Посол, глава Делегации ЕС в Узбекистане Шарлотта Адриан, глава отдела сотрудничества Делегации ЕС в Узбекистане Франсуа Бежо, сотрудник отдела по Ближнему Востоку/Персидскому заливу и Центральной Азии по сотрудничеству и международной помощи, Генерального директората по торговле Европейской Комиссии Титиен Амати и ответственные сотрудники министерства.
На повестке дня были вопросы перспектив развития сотрудничества между Узбекистаном и Европейским союзом в области “зелёного” развития, экономики и технологий.
В начале встречи узбекская сторона ознакомила гостей с текущими реформами и проделанными работами в области “зелёного” перехода. Также обсуждали вопросы стратегии перехода к зеленой экономике к 2030 году, которая уже находится в процессе реализации.
Также гости были проинформированы о программах цифровой трансформации. В частности, о совместном с ПРООН проекте “Расширение прав и возможностей молодежи для развития цифровой экономики и цифрового предпринимательства”.
На встрече также обсуждались возможные области сотрудничества по переходу к зелёной экономике, устойчивого развития, сокращения бедности, развитию человеческого капитала и другие области