Сингапурлик “TMC Academy” раҳбарияти билан учрашув бўлиб ўтди
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида “TMC Education Corporation Ltd” корпорацияси бўлинмаси, Сингапурдаги йирик хусусий таълим муассасаларидан бири бўлган “TMC Academy” ректори Ли Чин Венг бошчилигидаги делегация билан музокаралар бўлиб ўтди.
Учрашув давомида Академиянинг Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўпшериклик траст жамғармаси (Траст жамғарма) томонидан амалга оширилаётган гуманитар дастур ва лойиҳаларни амалга оширишдаги иштирокини назарда тутган ҳолда, у билан ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Томонлар Тошкент шаҳрида Академиянинг “TMC Institute” филиали ташкил этилаётганлигини олқишладилар. Филиал жорий йилнинг 10 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекциясининг тегишли лицензиясини олган.
Оролбўйи аҳоли учун таълим олиш имкониятини кенгайтириш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида муқобил энергия манбаларидан фойдаланишни ошириш, сув ресурсларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, қишлоқ жойларда электр ва иссиқлик таъминоти тизимларининг барқарорлигини юксалтириш ва бошқа ижтимоий аҳамиятга молик соҳалардаги амалий ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган қўшма чора-тадбирлар кўришга келишилди.
Учрашув якунида БМТ шафелигидаги Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича кўпшериклик траст жамғармаси фаолияти доирасида ҳамкорлик меморандуми имзоланиб, муҳокама этилган йўналишлар доирасидаги ўзаро муносабатлар шакллари белгиланди. Ҳужжатга кўра, Тошкентдаги “TMC Institute” филиали ўзига юкланган мақсад ва вазифаларни ҳал этиш учун Траст жамғармасига беғараз молиявий ёрдам кўрсатади.
Маълумот учун: Сингапурда жойлашган “TMC Academy” 1981 йилда ташкил этилган. Академиянинг филиаллари – Олий ўқув юртлари 1998 йилда Хитойда, 2003 йилда Въетнам ва 2015 йилда Мьянмада очилган. Институт талабалар учун оддий инглиз тили курсларидан тортиб, бизнес бошқаруви, медиа, психология, меҳмонхона бизнеси ва IT-технологиялари бўйича бакалавр даражаларигача бўлган турли ўқув дастурларини таклиф этади. “TMC Academy” дастурлари “Cambridge International Examinations” томонидан маъқулланган. Академияда 50 дан ортиқ мамлакатдан келган талабалар таҳсил олади.

Проведена встреча с руководством сингапурской «TMC Academy»
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялись переговоры с делегацией одного из крупнейших частных учебных заведений Сингапура «TMC Academy», подразделения корпорации «TMC Education Corporation Ltd», во главе с его ректором Ли Чин Венгом.
В ходе встречи обсуждены вопросы развития сотрудничества с Многопартнерским трастовым фондом по человеческой безопасности для региона Приаралья (Трастовый фонд), имея в виду участие Академии в реализации гуманитарных программ и проектов, осуществляемых Фондом.
Стороны приветствовали создание в городе Ташкенте филиала Академии «TMC Institute», получившего 10 июня текущего года соответствующую лицензию Государственной инспекции по надзору за качеством образования при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
Достигнута договорённость о принятии совместных мер, направленных на расширение доступа к образованию для населения в регионе Аральского моря, увеличение масштабов использования альтернативных источников энергии в сфере защиты окружающей среды, повышение эффективности использования водных ресурсов, повышение устойчивости систем электро- и теплоснабжения в сельской местности и практическом сотрудничестве в других социально значимых областях.
По итогам встречи подписан Меморандум о сотрудничестве в рамках деятельности Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья под эгидой ООН, определяющий формат дальнейшего взаимодействия в рамках обсужденных направлений сотрудничества. Согласно документу филиал «TMC Institute» в Ташкенте будет оказывать безвозмездное финансовое содействие Трастовому фонду для решения возложенных на него целей и задач.
Справочно: «TMC Academy» со штаб-квартирой в Сингапуре была основана в 1981 году. Высшие учебные заведения – филиалы Академии открыты в Китае - в 1998 году, Вьетнаме - в 2003 году и Мьянме - в 2015 году. Учреждение предлагает различные программы подготовки студентов от простых курсов английского языка до бакалавриата в области управления бизнесом, СМИ, психологии, гостиничного бизнеса и IT-технологий. Программы «TMC Academy» одобрены организацией «Cambridge International Examinations». В Академии обучаются студенты из более чем 50 стран мира.