Президент Инновацион технопаркни бориб кўрди
Президент Шавкат Мирзиёев пойтахтимизнинг Талабалар шаҳарчасида барпо этилган Инновацион ўқув ва ишлаб чиқариш технопаркини бориб кўрди.
Унда учта тизим – таълим, фан ва ишлаб чиқариш уйғунлаштирилган. Бу ерда талабалар илғор техникаларни кўриб, ишлатиб, «кўзи пишади». Чизмалардан тайёр маҳсулот ясашгача бўлган жараён билан амалда танишиб, малакали мутахассис бўлиб етишади. Мухтасар айтганда, ушбу технопарк “ғоялар генератори” бўлиб хизмат қилади.
Давлатимиз раҳбари бу ерда яратилган шароитларни кўздан кечирди.
Уч қаватли бино робототехника, энергетика, электротехника ва биотехнология бўйича илғор ускуналар билан жиҳозланган. Биринчи қаватда пайвандлаш, электроэрозия, ёғоч ва пластмассага ишлов бериш, стартап хоналари ва лабораториялар жойлашган. Юқори қаватлардан ўқув ва коворкинг хоналари, робототехника, стандартлаштириш, спорт заллари, маъмурият, кутубхона, офислар ўрин олган.
Президентимиз технопаркда бошқарув компанияси ташкил қилиб, маҳсулотларни сотишни йўлга қўйиш муҳимлигини таъкидлади.
- Беш йил олдин бундай марказларга, лабораторияларга келадиган ёшлар кам эди. Борларининг ҳам даромади етишмасди. Чунки илмга пул йўқ эди. Энди бу шароитдан, ускуналардан фойдаланиб, ёшларни бозорбоп маҳсулотлар тайёрлаш ва сотишга ўргатиш керак. Улар манфаат кўрса, руҳ пайдо бўлади, ўзини шу соҳага бағишлайди, - деди Шавкат Мирзиёев.
Техника йўналишидаги олий ўқув юртлари талабаларини кўпроқ жалб этиб, амалий сабоқларини шу ерда ўтиш, ўқув дастурларини илғор технологиялардан келиб чиқиб такомиллаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Инновацион технопаркда талабаларнинг амалиёт ўташи бепул, резидентлар учун солиқ имтиёзлари жорий этилган. Биологик тажрибалар учун иссиқхона барпо этилган.
Давлатимиз раҳбари биотехнология лабораториясида амалга оширилган лойиҳалар билан танишди. Резидентлар томонидан ишлаб чиқарилаётган импорт ўрнини босувчи маҳсулотларни тарғиб қилиш, уларни ва яна шундай лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш муҳимлиги таъкидланди.
Президент талабалар ва ёш олимлар билан суҳбатлашди. Шу ерда оммавий ахборот воситалари вакиллари билан ҳам мулоқот бўлди.

Президент посетил Инновационный технопарк
Президент Шавкат Мирзиёев посетил Инновационный учебно-производственный технопарк в Студенческом городке.
Технопарк представляет собой интеграцию трех видов деятельности - образования, науки и производства. Здесь студенты могут ознакомиться и испытать на практике современные технологии и технику, участвовать в процессах проектирования и производства готовой продукции, что будет способствовать закреплению полученных теоретических знаний и генерированию новых идей.
Глава нашего государства ознакомился с созданными здесь условиями.
Трехэтажное здание оснащено передовыми технологиями в области робототехники, энергетики, электротехники и биотехнологий. На первом этаже находятся лаборатории сварки, электроэрозионной обработки, обработки дерева и пластмассы, помещения для стартапов. Этажами выше расположены учебные классы и коворкинг-пространство, кабинеты робототехники, стандартизации, спортивные залы, администрация, библиотека, офисы.
Президент подчеркнул важность создания в технопарке управляющей компании и принятия организационных мер для реализации продукции.
- Пять лет назад мало кто из молодых людей имел доступ к таким центрам и лабораториям. А те кто мог, не имел достаточно средств для своих проектов. Потому что на науку не было денег. Теперь необходимо научить молодежь производить и продавать востребованную на рынке продукцию, используя вот эти условия и оборудование. Если они начнут зарабатывать, у них появится стремление, они посвятят себя этой сфере, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны указания по широкому привлечению в технопарк студентов вузов технического профиля, проведению здесь практических занятий, совершенствованию учебных программ с учетом передовых технологий.
В инновационном технопарке за прохождение практики плата со студентов не взимается, для резидентов введены налоговые льготы. Организована теплица для биологических экспериментов.
Глава государства ознакомился с проектами, реализуемыми в биотехнологической лаборатории. Подчеркнута важность продвижения импортозамещающей продукции, производимой резидентами, оказания поддержки им и их проектам.
Президент пообщался со студентами и молодыми учеными. Здесь же состоялась беседа с представителями средств массовой информации.