БМТ бош котибининг ёрдамчиси ва БМТТД Европа ва МДҲ минтақавий бюроси директори билан учрашув
Термиз шаҳрида Ўзбекистон ва Афғонистон делегацияларининг учрашуви бўлиб ўтди. Ўзбекистон делегациясига Бош вазир ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков, Афғонистон томонига эса Муваққат ҳукумат раҳбарининг ўринбосари вазифасини бажарувчи Абдул Салом Ҳанафий бошчилик қилди.
Музокаралар чоғида турли вазирлик ва идоралар вакиллари чегара хавфсизлиги, инвестициялар, ўзаро савдо, энергетика, халқаро юк ташиш ҳамда транзит соҳаларидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилдилар. Шунингдек, таълим ва гуманитар соҳалардаги алоқаларни ривожлантириш борасида ҳам фикр алмашилди.
Инфратузилмавий лойиҳаларини амалга ошириш, хусусан, Сурхон – Пули-Хумри электр узатиш линиясини ўтказиш ҳамда Термиз – Мозори-Шариф – Кобул – Пешавор темир йўлини қуришга алоҳида эътибор қаратилди.
Томонлар муносабатларнинг кўриб чиқилган ҳар бир йўналишида ўзаро ҳамкорлик қилиш йўлларини муҳокама қилдилар ҳамда устувор соҳаларда мавжуд масалаларни ҳал этиш бўйича биринчи даражали вазифаларни белгилаб олдилар.
Учрашув якунида муҳокама этилган масалалар юзасидан бир қатор икки томонлама келишувларга эришилди.
Афғонистон делегацияси меҳмондўстлик ва самарали музокаралар учун Ўзбекистон томонига чуқур миннатдорлик билдирди.

Обсуждены вопросы узбекско-афганского сотрудничества
Термезе состоялась встреча делегаций Узбекистана и Афганистана. Делегацию Узбекистана возглавил заместитель Премьер-министра - министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков, а афганская сторона была представлена исполняющим обязанности заместителя главы Временного Правительства Абдул Саламом Ханафи.
В ходе состоявшихся переговоров представители различных министерств и ведомств обсудили вопросы обеспечения безопасности границ, сотрудничества в сферах инвестиций, взаимной торговли, энергетики, международных грузоперевозок и транзита. Состоялся также обмен мнениями о развитии связей в сфере образования и гуманитарной области.
Особое внимание было уделено вопросам реализации инфраструктурных проектов, в частности прокладки линии электропередачи «Сурхан – Пули-Хумри» и строительства железной дороги «Термез - Мазари-Шариф - Кабул - Пешавар».
Стороны обсудили пути взаимодействия по каждому из рассмотренных направлений сотрудничества и определили первоочередные задачи по решению имеющихся вопросов в приоритетных областях.
По итогам встречи достигнут ряд двухсторонних договоренностей по обсужденным вопросам.
Делегация Афганистана выразила глубокую благодарность узбекской стороне за гостеприимство и плодотворные переговоры.