ЕТТБ вакиллари билан Ўзбекистонда деривативлар бозорини ривожлантириш юзасидан учрашув
Молия вазири ўринбосари Одилбек Исаков Европа Тикланиш ва Тараққиёт банки ғазначилиги бошқарув директори Ахел ван Недервеен билан учрашув ўтказди.
Учрашувда шунингдек, Молия вазирлиги Ғазначилиги бошлиғининг биринчи ўринбосари Муродбек Атаджанов, Хатарларни бошқариш ва хеджирлаш масалалари бўйича консултант Нодирбек Собиров ва Европа тикланиш ва тараққиёт банкидан Портфел бошқаруви департаменти бошлиғи Ауде Паcатте, Портфел бошқаруви департаменти трейдери Азамат Мауилшарип ҳамда ЕТТБнинг Марказий Осиё бўйича директори Жаҳан Шамсиев ва бир қатор масъул ходимлар иштирок этдилар.
Учрашув давомида томонлар Ўзбекистонда деривативлар бозорини ривожлантириш, молия бозори самарадорлигини ошириш ва янги капитал бозор инструментларини жорий этиш орқали Ўзбекистон иқтисодиётини хорижий валютага боғлиқлигини камайтириш,қарз маблағларини миллий валютада жалб қилиш ҳамда хорижий валютадаги қарзларни миллий валютага ўгириш орқали хорижий валютадаги тўловлар юкини камайтириш юзасидан фикр алмашдилар.

Встреча с представителями ЕБРР по вопросам развития рынка деривативов в Узбекистане
Заместитель министра финансов Одилбек Исаков встретился с Акселем ван Недервеном, директором казначейства Европейского банка реконструкции и развития.
На встрече также приняли участие Муродбек Атаджанов, первый заместитель главы казначейства Министерства финансов, Нодирбек Собиров, консультант по управлению рисками и хеджированию, и Оде Пакатте, руководитель департамента управления портфелем Европейского банка реконструкции и развития, Азамат Мауилшарип, трейдер департамента управления портфелем, и Джахан Шамсиев, директор ЕБРР по Центральной Азии, и ряд официальных лиц.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по снижению зависимости экономики Узбекистана от иностранной валюты путем развития рынка деривативов в Узбекистане, повышения эффективности финансовых рынков и внедрения новых инструментов рынка капитала, привлечения кредитов в национальной валюте и снижения бремени платежи в иностранной валюте.
В конце встречи стороны подписали Генеральное соглашение ISDA, разработанное Международной ассоциацией свопов и деривативов для проведения первой тестовой своповой операции в Узбекистане. По итогам встречи стороны договорились о совместной работе на постоянной основе по вышеуказанным вопросам, о регулярных встречах и работе над сотрудничеством.