Оролбўйи минтақасининг экологик барқарорлигини таъминлаш бўйича ИТСВ ва БМТ ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди
2021-10-13 | Экология
Тошкентда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Б.Абидовнинг БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий координатори вазифасини бажарувчи Ю Ю ва БМТТДнинг Ўзбекистондаги Доимий вакили Матильда Димовска билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув чоғида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда БМТ агентликлари ўртасида БМТнинг Оролбўйи минтақаси учун Инсон хавфсизлиги бўйича Кўп томонлама шериклик Траст жамғармаси фаолияти доирасида келгусидаги чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича ўзаро ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Жумладан, Траст жамғармаси томонидан лойиҳаларни молиялаштириш бўйича 3 танловнинг йўналишлари ҳамда уни эълон қилиш саналари кўриб чиқилди.
Шунингдек, томонлар Траст жамғармаси Бошқарув қўмитасининг навбатдаги йиғилишини ташкил этиш ва унинг кун тартибини шакллантириш масалаларини муҳокама қилдилар.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ташаббуси билан жорий йилнинг 18 май куни БМТ Бош Ассамблеясининг Оролбўйи минтақасини экологик инновациялар ва технологиялар зонаси деб эълон қилиш бўйича қабул қилинган махсус резолюциясини амалга ошириш бўйича ҳамкорликни фаоллаштириш имкониятлари ўрганилди.
Учрашув якунида манфаатдор вазирлик ва идораларни жалб қилган ҳолда, лойиҳаларнинг асосий йўналишларини, жумладан, Муйнак шаҳрида Кўп тармоқли шифохона қурилиши масаласини қўшимча равишда муҳокама қилишга келишиб олинди.

Обсуждены перспективы расширения взаимодействия МИВТ и ООН по обеспечению экологической устойчивости региона Приаралья
2021-10-13 | Экология
В Ташкенте состоялась встреча заместителя министра инвестиций и внешней торговли Б.Абидова с временным исполняющим обязанности Постоянного координатора ООН в Узбекистане Ю Ю и Постоянным представителем ПРООН в Узбекистане Матильдой Димовска.
В ходе встречи были обсуждены вопросы взаимодействия Министерства инвестиций и внешней торговли и агентств ООН по реализации дальнейших мер в рамках деятельности Многопартнерского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья.
В частности, были рассмотрены тематические направления 3-го конкурса на финансирование проектов со стороны Трастового фонда и даты его объявления.
Также стороны обсудили вопросы организации очередного заседания Руководящего комитета Трастового фонда и формирования его повестки.
Помимо этого, были изучены возможности для активизации практического сотрудничества по реализации специальной Резолюции Генеральной Ассамблеи ООН по объявлению региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий, принятой 18 мая текущего года по инициативе Узбекистана.
По итогам встречи достигнута договорённость о проведении дополнительных обсуждений с привлечением заинтересованных министерств и ведомств, основных направлений проектов, включая вопрос о строительстве Многопрофильной больницы в г.Муйнак.