Ўзбекистон делегацияси Қўшилмаслик ҳаракати саммитида иштирок этди
Сербиянинг Белград шаҳрида Қўшилмаслик ҳаракатининг юбилей саммити бўлиб ўтди. Тадбирда Ўзбекистон Республикаси делегациясига Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Фарҳод Арзиев бошчилик қилди.
Саммитда Қўшилмаслик ҳаракатига аъзо 120 га яқин давлат иштирок этди. Тадбир бошида иштирокчилар Белградда тантанали саммит ўтказилишини олқишлаб, Қўшилмаслик ҳаракати давлат ва ҳукумат раҳбарларининг биринчи форуми бундан 60 йил аввал бўлиб ўтганини мамнуният билан қайд этди.
Ҳаракатнинг замонавий дунёда давом этаётган аҳамияти таъкидланиб, унинг тинчлик ва хавфсизлик, барқарор ривожланиш ҳамда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишдаги ролининг ортиши муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси делегацияси раҳбари ўз нутқида иштирокчиларга мамлакатимизда амалга оширилаётган чуқур янгиланишларнинг асосий йўналишлари, ҳукумат томонидан барқарор тараққиёт, глобал ва минтақавий хавфсизликни таъминлашга қаратилаётган саъй -ҳаракатлар тўғрисида маълумот берди.

Делегация Узбекистана приняла участие в саммите Движения неприсоединения
В Г.Белград состоялся юбилейный саммит Движения неприсоединения. Делегацию Республики Узбекистан на мероприятии возглавил первый заместитель Министра иностранных дел Фарход Арзиев.
В саммите участвовали около 120 государств-членов Движения неприсоединения. Участники приветствовали проведение торжественного саммита в г.Белграде, где 60 лет назад состоялся первый форум глав государств и правительств Движения неприсоединения.
Подчеркнута сохраняющаяся значимость Движения в современном мире, обсуждена его растущая роль в вопросах мира и безопасности, устойчивого развития и защиты прав человека. Глава делегации Республики Узбекистан в своем выступлении информировал участников об основных направлениях осуществляемых в стране глубоких преобразований, предпринимаемых Правительством страны усилиях по обеспечению устойчивого развития, глобальной и региональной безопасности.