"Марказий Осиё – Кўрфаз араб мамлакатлари ҳамкорлик кенгаши" шаклидаги учрашув тўғрисида
2021 йилнинг 12 октябрь куни Нур-Султон шаҳрида амалий ташриф билан бўлиб турган Ўзбекистон Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов "Марказий Осиё – Кўрфаз араб мамлакатлари ҳамкорлик кенгаши" (KAMHK) шаклидаги биринчи маслаҳат учрашувида иштирок этди.
Тадбирда, шунингдек, Марказий Осиё мамлакатлари ва Баҳрайн ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари ҳамда KAMHK бош котиби Наиф ал-Ҳажраф иштирок этди. Сиёсий-дипломатик, савдо-иқтисодий ва транспорт-логистика соҳаларида ҳудудлараро ҳамкорликни йўлга қўйиш ҳамда ривожлантириш бўйича фикр алмашилди.
Учрашув якунида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги билан KAMHK Бош котибияти ўртасида ўзаро маслаҳатлашувлар механизми бўйича Англашув меморандуми имзоланди. Ҳужжат икки томонлама алоқаларни янада кенгайтиришга ҳисса қўшади ва томонларни қизиқтирган масалалар бўйича мунтазам маслаҳатлашувлар ташкил этишни кўзда тутади.

О встрече в формате «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств залива»
12 октября 2021 года Министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов, находящийся с рабочим визитом в г.Нур-Султане, принял участие в первой консультативной встрече в формате «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств залива» (ССАГЗ).
В мероприятии также участвовали руководители внешнеполитических ведомств стран Центральной Азии, Бахрейна и генеральный секретарь ССАГЗ Наиф аль-Хажраф.
Состоялся обмен мнениями по налаживанию и развитию межрегиональной кооперации в политико-дипломатической, торгово-экономической и транспортно-логистической сферах.
По итогам встречи подписан Меморандум о взаимопонимании по механизму консультаций между Министерством иностранных дел Республики Узбекистан и Генеральным секретариатом ССАГЗ.
Документ способствует дальнейшему расширению двусторонних связей и предусматривает установление регулярных консультаций между сторонами по вопросам представляющим взаимный интерес.