Санкт-Петербург билан ҳудудлараро ҳамкорликни чуқурлаштириш истиқболлари белгиланди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Санкт-Петербург шаҳри маъмуриятининг ташқи алоқалар бўйича қўмита раиси Е.Григорьев бошчилигидаги шаҳар маъмурияти ҳамда Санкт-Петербургнинг илғор компаниялари раҳбариятидан иборат делегацияни қабул қилди.
Учрашув чоғида савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий-гуманитар соҳаларда ҳудудлараро ҳамкорликни йўлга қўйиш истиқболлари, меҳнат миграцияси соҳасидаги муносабатлар ҳамда қўшма тадбирларга тайёргарлик масалалари муҳокама қилинди.
Истиқболли инвестициявий лойиҳаларни биргаликда ишлаб чиқиш ҳамда бир томондан Санкт – Петербург шаҳри ва иккинчи томондан Тошкент шаҳри ва Самарқанд вилояти тадбиркорлари орасидан бўлажак ҳамкорларни излашни назарда тутган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Россия Федерацияси Саноат ва савдо вазирлиги ўртасида ташкил этилган “Лойиҳа офиси”нинг фаолияти доирасида ҳамкорлик қилиш имкониятлари кўриб чиқилди.
Меҳнат миграцияси соҳасидаги муносабатлар масалалари муҳокама қилинди. Жумладан, Россия томони ўзбекистонликларни Россияга ишлашга уюшган ҳолда жалб этишда ҳамкорлик қилишга ва уларнинг касбий малакасини оширишга кўмаклашишга тайёрлигини билдирди. Яқин вақт ичида мамлакатда фаолият кўрсатаётган “Моно-марказлар”нинг касбга тайёрлаш бўйича фаолиятига кўмаклашиш мақсадида россиялик тегишли мутахассисларнинг Ўзбекистонга ташрифлари ташкил этилади.
Санкт-Петербург шаҳри маъмурияти томонидан Тошкент шаҳри ва Самарқанд вилояти ҳокимликлари билан биргаликда ҳудудлараро ҳамкорлик бўйича II Ўзбекистон-Россия форумида иштирок этишга тайёргарликнинг бориши ўрганилди. Хусусан, мавжуд масалалар муҳокама қилинди, тадбирни амалий мазмун билан тўлдириш бўйича навбатдаги чоралар режалаштирилди.
Учрашув давомида Россия томонидан Санкт-Петербург шаҳри маъмурияти ҳамда Ўзбекистон томонидан Тошкент ва Самарқанд вилояти ҳокимликлари ўртасида аниқ чора-тадбирлар, муддатлар ва ижрочилар белгиланган қўшма “Йўл хариталари”ни ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш тўғрисида келишувга эришилди. Тегишли ҳудудлар раҳбарлари Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасидаги Иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссия йиғилишларида ушбу “Йўл хариталари”нинг ижроси ҳақида мунтазам ҳисобот бериб борадилар.
Учрашув якунида шунингдек, ҳудудлараро алоқаларни кенгайтириш ҳамда Ўзбекистон ва Россия вилоятлари ўртасида инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш мақсадида икки мамлакат ҳудудий маъмуриятлари делегацияларининг ўзаро ташрифларини фаоллаштириш бўйича келишувга эришилди.

Намечены перспективы углубления межрегионального сотрудничества с Санкт-Петербургом
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков принял делегацию в составе руководства администрации г.Санкт-Петербурга и ведущих петербургских компаний во главе с Председателем комитета по внешним связям администрации г.Санкт-Петербурга Е.Григорьевым, находящуюся в Узбекистане с рабочей миссией.
В ходе встречи были обсуждены перспективы налаживания межрегионального сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах, взаимодействия в области трудовой миграции, а также ход подготовки к совместным мероприятиям.
Рассмотрены возможности сотрудничества в рамках деятельности «Проектного офиса», созданного между Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Министерством промышленности и торговли Российской Федерации, имея в виду совместную разработку перспективных инвестиционных проектов и поиск потенциальных партнеров из числа предпринимателей из г.Санкт-Петербурга с одной стороны и г.Ташкента и Самаркандской области с другой стороны.
Обсуждены вопросы взаимодействия в сфере трудовой миграции: российской стороной была выражена готовность к сотрудничеству по организованному привлечению граждан Узбекистана к трудовой деятельности в России и оказанию содействия в повышении их профессиональной квалификации. В ближайшее время будут организованы визиты российских профильных специалистов в Узбекистан для содействия деятельности действующих в стране «Моноцентров» по профессиональной подготовке кадров.
Изучен ход проводимой администрацией г.Санкт-Петербурга, совместно с хокимиятами г.Ташкента и Самаркандской области подготовки к участию в II Узбекско – Российском Форуме межрегионального сотрудничества: обсуждены имеющиеся вопросы, намечены дальнейшие шаги по наполнению мероприятия практическим содержанием.
В ходе встречи была достигнута договоренность о разработке и утверждении администрацией г.Санкт-Петербурга с российской стороны и хокимиятами г.Ташкента и Самаркандской области с узбекской стороны совместных «Дорожных карт» по сотрудничеству с указанием конкретных мероприятий, сроков и исполнителей. Руководители соответствующих регионов будут регулярно докладывать о ходе реализации данных «дорожных карт» в ходе заседаний Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией.
По итогам встречи также была достигнута договоренность об активизации взаимных визитов делегаций региональных администраций двух стран с целью расширения межрегиональных связей и выработке предложений по углублению инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества между регионами Узбекистана и России.