Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан ҳамкорликнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг (ЕТТБ) барқарор ривожланиш гуруҳи бошқарувчи директори Нандита Паршад ва Марказий Осиё бўйича бошқарувчи директори Жужанна Харгитай бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
ЕТТБ вакиллари Ўзбекистондаги ижтимоий-иқтисодий ўзгаришларнинг кўлами, суръати ва изчиллигини юқори баҳолаб, Банкнинг энергетика, инфратузилмавий ривожланиш ва бошқа устувор соҳалардаги ислоҳотларга молиявий ҳамда маслаҳат ёрдамини давом эттириш ниятини тасдиқлади.
Учрашувда ҳудудларда уй-жой коммунал хўжалиги ва инфратузилмани модернизация қилиш, транспорт соҳаси ва давлат-хусусий шерикликни ривожлантиришга қаратилган ташаббусларни илгари суришга ЕТТБнинг юқори даражада жалб этилганлиги алоҳида қайд этилди.
Хусусан, Қорақалпоғистон Республикасида ЕТТБ техник ёрдами билан 100 МВт қувватга эга шамол электр станциясини қуриш бўйича халқаро тендернинг муваффақиятли ўтказилиши қайд этилди, унинг натижаларига кўра АCWА Power (Саудия Арабистони) ғолиб бўлди. Давлат-хусусий шериклик механизмидан муваффақиятли фойдаланиш тажрибасини таълим, жамоат транспорти, коммунал хизматлар ва қаттиқ чиқиндиларни қайта ишлаш каби бошқа соҳаларга ёйиш мақсадида ҳамкорликни давом эттиришга ўзаро тайёрлик билдирилди.
Энергетика, уй-жой коммунал хўжалиги, йўл қурилиши ва экология соҳасида амалга оширилаётган лойиҳалар атрофлича кўриб чиқилди. Томонлар инфратузилмавий лойиҳаларни молиялаштиришга хусусий инвестицияларни жалб этишда ҳамкорликни янада чуқурлаштириш ва кенгайтириш зарурлиги юзасидан фикр алмашдилар. “Яшил шаҳарлар” дастури доирасида амалга оширилаётган ҳамда шаҳар инфратузилмасини атроф-муҳитга салбий таъсирини камайтириш ва атмосферага чиқарилаётган углерод чиқиндиларини камайтириш мақсадида уни трансформациялашга қаратилган Самарқанд шаҳри учун электр автобуслар сотиб олиш лойиҳасига алоҳида эътибор қаратилди. Лойиҳани амалга оширишга оид масалалар ва муддатлар, шунингдек, уни жадал жорий этиш юзасидан ҳамкорлик қилиш йўллари белгилаб олинди.
Шунингдек, томонлар Хоразм ва Бухоро вилоятларида юқори кучланишли электр линияларини қуриш бўйича янги лойиҳани амалга ошириш билан боғлиқ масалаларни муҳокама қилдилар. Лойиҳа Ўзбекистонда давлат кафолатисиз олинган қарз эвазига амалга ошириладиган ЕТТБнинг биринчи лойиҳаси бўлади. Шу ўринда томонлар инфратузилмавий лойиҳаларга хусусий ва хорижий инвестицияларни жалб этиш имконини берадиган аралаш молиялаштиришнинг инновацион воситаларини жорий қилиш бўйича биргаликда иш олиб боришнинг долзарблигини таъкидладилар.
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Халқаро ҳамкорлик ва ривожланиш агентлигининг институционал ривожланишини ва салоҳиятини юксалтириш бўйича ҳамкорлик қилишга келишилди. Жумладан, харид тартиблари бўйича семинарлар ўтказиш ва давлат инвестицияларини бошқаришни баҳолаш йўналишида Агентликка техник ва маслаҳат ёрдами кўрсатиш мақсадида ЕТТБ томонидан эксперт гуруҳлари юборилади.
Учрашув якунида томонлар жорий лойиҳаларни сифатли амалга ошириш ҳамда стратегик шерикликнинг янги йўналишлари ва дастурларини ишлаб чиқишга қаратилган фаол ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олдилар.

Рассмотрены актуальные вопросы сотрудничества с Европейским банком реконструкции и развития
Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков принял делегацию Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) во главе с управляющим директором группы устойчивого развития Нандитой Паршад и управляющим директором по Центральной Азии Жужанной Харгитай.
Представители ЕБРР высоко оценили масштаб, темпы и последовательность социально-экономических преобразований в Узбекистане, и подтвердили намерение Банка продолжать финансовую и консультационную поддержку реформ в приоритетных направлениях, таких как энергетика, инфраструктурное развитие и другие области.
В ходе встречи подчеркивалась высокая вовлечённость ЕБРР в продвижение инициатив, направленных на модернизацию жилищно-коммунального хозяйства и инфраструктуры в регионах, развитие транспортного сектора и сферы государственного-частного партнерства.
Так, в частности, было отмечено успешное проведение при техническом содействии ЕБРР международного тендера на строительство ветряной электростанции мощностью 100 МВт в Республике Каракалпакстан, по итогам которого победителем стала компания «ACWA Power» (Саудовская Аравия). Озвучена взаимная готовность продолжить сотрудничество в целях распространения успешного опыта применения механизма государственно-частного партнерства в других областях, таких как образование, общественный транспорт, коммунальные услуги и переработка твердых отходов.
Предметно были рассмотрены реализуемые проекты в области энергетики, жилищно-коммунального хозяйства, строительства автомобильных дорог и экологии. Стороны обменялись мнениями
о необходимости активизации и расширения сотрудничества
в области привлечения частных инвестиций для финансирования инфраструктурных проектов. Отдельное внимание было уделено проекту по закупке электробусов для г.Самарканда, реализуемому в рамках программы «Зеленые города», нацеленной на трансформацию городской инфраструктуры с целью снижения ее негативного влияния на окружающую среду и сокращения углеродных выбросов в атмосферу. Были согласованы имеющиеся вопросы и сроки реализации проекта, а также формат взаимодействия по его ускоренной имплементации.
Также стороны обсудили вопросы, связанные с реализацией нового проекта по строительству высоковольтных линий электропередач в Хорезмской и Бухарской областях, который станет первым проектом ЕБРР в Узбекистане, реализуемым за счет займа без государственной гарантии. В данном контексте стороны отметили актуальность дальнейшей совместной работы по внедрению инновационных инструментов смешанного финансирования при реализации инфраструктурных проектов, что позволит мобилизовать частные и иностранные инвестиции в данную сферу.
Достигнута договоренность о сотрудничестве по институциональному развитию и повышению потенциала Агентства международного сотрудничества и развития при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан – ЕБРР направит экспертные группы для проведения семинаров по закупочным процедурам и оказания технической и консультационной поддержки Агентству в области оценки управления государственными инвестициями.
По итогам встречи стороны договорились продолжить активное взаимодействие, направленное на качественную реализацию текущих проектов и выработку новых направлений и программ стратегического партнерства.