Ўзбекистонда инвестициявий ва ташқи савдо фаолиятини рағбатлантиришнинг янги механизми жорий этилади
2021-10-08 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида видеоконференция шаклида Ташқи савдо, инвестициялар, маҳаллий саноатни ривожлантириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш бўйича Ҳукумат комиссиясининг мамлакат ҳудудларида инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш, молиялаштириш ва амалга оширишнинг тубдан янги механизмини жорий этишга бағишланган кенгайтирилган йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрининг вилоят, туман ва шаҳар миқёсидаги маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари иштирок этди.
Жорий йилнинг 9 ойи якунларига кўра мамлакатнинг инвестициявий ва ташқи савдо фаолияти кўрсаткичлари кўриб чиқилди. Тармоқлар ва ҳудудлар кесимида инвестициялар ва экспортни жалб қилиш динамикасига ижобий таъсир этувчи омиллар белгиланди. Ҳудудий инвестиция дастурлари ижроси юзасидан мутасадди раҳбарларнинг ҳисоботлари тингланди. Инвестициявий лойиҳалар ва экспорт фаолиятини амалга оширишда тадбиркорларни амалий қўллаб-қувватлашнинг долзарб вазифалари белгилаб берилди. Бундан ташқари, маҳаллаларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишини рағбатлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Инвестициявий лойиҳаларни ишлаб чиқиш, уларни амалга оширилишини молиялаштириш манбаларини аниқлаш, шунингдек, ишга туширилган корхоналар ва саноат объектларининг фаолияти мониторингини олиб бориш жараёнларига тизимли ёндашган ҳолда жалб этилган инвестициялар ва экспорт ҳажмини оширишнинг янги ишлаб чиқилган механизми йиғилишнинг асосий мавзуси бўлди. Мазкур механизм мамлакат туман ва шаҳарларининг иқтисодий ва саноат салоҳиятидан тўла фойдаланиш ҳамда уларнинг жадал ва бир меъёрда ижтимоий-иқтисодий ривожланишини рағбатлантиришга қаратилган.
Янги меҳанизм доирасида барча 206 та туман ва шаҳар ҳокимликлари қошида лойиҳавий гуруҳлар ташкил этилади, улар фойдаланилмаган ер участкалари, бино ва иншоотлар, табиий ва инфратузилмавий ресурсларни назарда тутган ҳолда мавжуд ишга солинмаган имкониятларни таҳлил қиладилар. Ушбу таҳлил асосида лойиҳавий гуруҳлар туман ва шаҳарларни ривожлантириш стратегиялари ва концепцияларини ишлаб чиқадилар. Гуруҳлар фаолиятини мувофиқлаштириш Ўзбекистон Республикаси Стратегик ривожланиш агентлиги қошида ташкил этилаётган Лойиҳа офиси томонидан амалга оширилади.
Ишлаб чиқилган стратегия ва ривожланиш концепциялари асосида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш маркази мутахассислари муайян туман ёки шаҳарнинг ўзига хос хусусиятлари ҳамда иқтисодий салоҳиятига мослаштирилган истиқболли инвестициявий таклифларни шакллантирадилар.
Инвесторлар ва лойиҳаларни молиялаштириш манбаларини саралаш маҳаллий ҳокимият органлари томонидан Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги ҳамда мамлакатнинг хориждаги дипломатик ваколатхоналари билан биргаликда маҳаллий тадбиркорлар ва хорижий компаниялар орасидан амалга оширилади. Бунда Ўзбекистон Республикасининг Тўғридан-тўғри инвестициялар жамғармаси ресурсларини жалб қилиш орқали тадбиркорларга йирик лойиҳаларни амалга оширишда молиявий ёрдам кўрсатиш имкониятлари ҳам назарда тутилмоқда.
Янги механизмнинг амалиётга татбиқ этилиши муносабати билан вазирликлар, идоралар, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимликларнинг масъул раҳбарларига аниқ ва мақсадли вазифалар ҳамда зарур тушунча ва кўрсатмалар берилди. Янги механизмни жорий этиш чоғида мансабдор шахсларнинг самарали ҳамкорлигини таъминлаш мақсадида алоҳида чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилганлиги маълум қилинди.
Шунингдек, масъул раҳбарлар малакали маҳаллий ва хорижий экспертларни жалб қилган ҳолда алоҳида ташкил этиладиган махсус курсларда таҳсил оладилар. Жойларда янги механизмни ҳаётга татбиқ этишда раҳбарлар фаолиятининг самарадорлиги махсус рейтинг орқали баҳоланади.
Йиғилиш якунида тегишли раҳбарларга инвестицияларни жалб қилиш ва экспорт салоҳиятидан самарали фойдаланишнинг янги механизмини амалиётга жорий этиш бўйича қўшимча кўрсатмалар берилди.

В Узбекистане будет внедрен новый механизм стимулирования инвестиционной и внешнеторговой деятельности
Заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова в формате видеоконференции состоялось расширенное заседание Правительственной комиссии по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования, посвящённое внедрению принципиально нового механизма разработки, финансирования и реализации инвестиционных проектов в регионах страны.
В заседании приняли участие руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти Республики Каракалпакстан, областей и г.Ташкента регионального, районного и городского уровней.
Рассмотрены показатели инвестиционной и внешнеторговой деятельности страны по итогам 9 месяцев текущего года. Определены факторы, положительно повлиявшие на динамику привлечения инвестиций и экспорта в разрезе отраслей и регионов. Заслушаны отчёты ответственных руководителей по реализации региональных инвестиционных программ. Обозначены актуальные задачи по практической поддержке предпринимателей в реализации инвестиционных проектов и экспортной деятельности. Помимо этого, были рассмотрены вопросы стимулирования социально-экономического развития махаллей.
Ключевой темой заседания стал новый разработанный механизм по увеличению объема привлекаемых инвестиций и наращиванию экспорта, построенный на основе системного подхода к процессам разработки, поиска источников финансирования и реализации инвестиционных проектов, а также последующего мониторинга деятельности запущенных предприятий и промышленных объектов. Механизм направлен на полноценное использование экономического и промышленного потенциала районов и городов страны и стимулирование их ускоренного и равномерного социально-экономического развития.
В рамках нового механизма при хокимиятах всех 206 районов и городов будут созданы проектные группы, которые будут проводить анализ имеющихся незадействованных возможностей, имея в виду неиспользуемые земельные участки, здания и сооружения, природные и инфраструктурные ресурсы. На базе данного анализа проектными группами будут разрабатываться стратегии и концепции развития районов и городов. Координация деятельности проектных групп будет осуществляться Проектным офисом, создаваемым при Агентстве стратегического развития Республики Узбекистан.
Специалисты Центра разработки инвестиционных проектов при Министерстве инвестиций и внешней торговли, основываясь на выработанных стратегиях и концепциях развития, будут разрабатывать перспективные инвестиционные предложения, адаптированные к специфике и экономическому потенциалу того или иного района или города.
Отбор инвесторов и источников финансирования проектов будет осуществляться среди местных предпринимателей и иностранных компаний местными органами власти совместно с Агентством по привлечению инвестиций при Министерстве инвестиций и внешней торговли и дипломатическими представительствами страны за рубежом. При этом предусматривается возможность оказания предпринимателям финансового содействия в реализации крупных проектов за счет привлечения ресурсов Фонда прямых инвестиций Республики Узбекистан.
В связи с практическим внедрением нового механизма перед ответственными руководителями министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти были поставлены конкретные и адресные задачи, а также представлены необходимые разъяснения и инструкции. Озвучено, что для обеспечения эффективного взаимодействия должностных лиц при внедрении нового механизма разработан отдельный план мер.
Также ответственные руководители пройдут специальное обучение на специально организованных курсах повышения квалификации с привлечением отечественных и зарубежных экспертов. Эффективность руководителей в практической реализации нового механизма на местах будет оцениваться посредством специального рейтинга.
По итогам заседания соответствующим руководителям были даны дополнительные поручения по практическому внедрению нового механизма привлечения инвестиций и эффективного использования экспортного потенциала.