Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Марказий банки, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги, Ўзбекистон Республикаси Монополияга қарши курашиш қўмитаси...
2021-10-07 | Иқтисодиёт
2021 йил 24 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Ўзбекистон Республикаси Марказий банки, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги, Ўзбекистон Республикаси Монополияга қарши курашиш қўмитаси ҳузуридаги Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш агентлиги ўртасида ўзаро Англашув меморандуми имзоланди.
Ушбу Меморандумнинг имзоланиши Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 13 апрельдаги ПФ-6207-сон Фармони билан тасдиқланган 2021-2023 йилларда капитал бозорини ривожлантириш Дастурини амалга ошириш ҳамда капитал бозори соҳасини ривожлантириш борасидаги чора-тадбирларни мувофиқлаштириб боришни таъминлайди.
Меморандумга кўра томонларнинг қуйидаги ё‘налишлар бўйича ҳамкорликда иш олиб бориши белгилаб олинди:
Капитал бозорини ривожлантириш Дастурини амалга ошириш ҳамда капитал бозори соҳасини ривожлантириш борасидаги чора-тадбирларни мувофиқлаштириб бориш;
Капитал бозорини ривожлантириш Дастурида ишлаб чиқилиши белгиланган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини, ташкилий чора-тадбирлар ва таҳлилий маълумотларни ишлаб чиқишда ўзаро ва бошқа масъул ижрочилар билан ҳамкорлик ўрнатиш;
Аҳоли ва тадбиркорлик субъектларнинг молиявий саводхонлигини ошириш, уларни молиявий инструментлар ҳақида хабардор қилиш билан боғлиқ ташаббусларни амалга ошириш;
Капитал бозорини янада ривожлантириш, қимматли қоғозлар чиқарилишини кўпайтириш, жисмоний ва юридик шахсларнинг фонд бозоридаги иштирокини кенгайтириш бўйича ўзаро тажриба, мутахассислар ва маълумотлар алмашиш;

Министерство финансов Республики Узбекистан, Центральный банк Республики Узбекистан, Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан и Агентство по защите прав потребителей...
2021-10-07 | Экономика
4 сентября 2021 года, Министерство финансов Республики Узбекистан, Центральный банк Республики Узбекистан, Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан и Агентство по защите прав потребителей при Антимонопольном комитете Республики Узбекистан подписали Меморандум о взаимопонимании.
Подписание данного Меморандума обеспечит развитие сектора рынка капитала и координацию мер по реализации "Программы развития рынка капитала на 2021-2023 годы", запущенной в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 13 апреля 2021 года № ПД-6207 "О мерах по дальнейшему развитию рынка капитала".
В соответствии с подписанным Меморандумом, партнёры будут вести совместную работу по:
- Реализации Программы развития рынка капитала и координации мер по развитию сектора рынка капитала;
- Наладить отношения между самими партнёрами, а также между сотрудниками, ответственными за разработку проектов нормативных актов, организационных мер и аналитических данных, которые планируется разработать в рамках Программы развития рынка капитала;
- Реализовать инициативы, связанные с повышением финансовой грамотности населения и субъектов предпринимательства путём информирования их о финансовых инструментах;
- Взаимный обмен опытом, экспертами и информацией по вопросам дальнейшего развития рынка капитала, увеличения выпуска ценных бумаг, расширения участия физических и юридических лиц на фондовом рынке;