Франциянинг етакчи университетлари билан алоқалар ривожлантирилмоқда
Франция Республикасининг Ўзбекистондаги элчисининг Маданият ва таълим бўйича маслаҳатчиси Лоран Ориол "Ипак йўли" халқаро туризм университетига ташриф буюрди.
Ташриф давомида университет вакиллари билан учрашув ташкил этилди ва музокаралар якунлари бўйича қуйидагилар тўғрисида келишувга эришилди:
- Франциянинг етакчи университетлари билан университетлараро алоқаларни ривожлантириш;
- университет кутубхонасида Франция элчихонаси бурчагини очиш ва уни франсуз китоблари ҳамда ўқув ресурслари билан тўлдириш;
- туризм ва меҳмонхона соҳаларида франсуз университетларининг тақдимотларини ташкил этиш;
- тадқиқотчилар ва талабалар учун маданий мерос, музейшунослик ва архитектура соҳасида махсус тренинглар ўтказиш;
- илмий тадқиқотчилар ва университет ўқитувчилари учун туризм соҳасида Франция ҳукуматининг грантларини олишга кўмаклашиш.

Развиваются отношения с ведущими французскими университетами
Советник Посла Республики Франции в Узбекистане по вопросам культуры и образования Лоран Ориол посетил международный университет туризма «Шёлковый путь».
В ходе визита была организована встреча с представителями университета и по итогам переговоров была достигнута договоренность по:
- развитию межвузовских отношений с ведущими французскими университетами;
- открытию библиотеки уголка посольство Франции внутри университета и пополнению ее французскими книгами и учебными ресурсами;
- организации презентаций французских университетов по направлениям туризма и гостиничного бизнеса;
- проведению специальных тренингов для исследователей и студентов в области культурного наследия, музейного дела и архитектуры;
- содействию в получении грантов правительства Франции в области туризма для научных исследователей и преподавателей университета.