ОТБ – Ўзбекистон: узоқ муддатли ҳамкорликни ривожлантириш йўлида
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ҳамда Осиё тараққиёт банки (ОТБ) вице-президенти Шиксин Чен ўртасида музокаралар бўлиб ўтди.
Суҳбат чоғида амалга оширилаётган ва ишлаб чиқилаётган лойиҳаларнинг ҳозирги ҳолати, шунингдек, икки томонлама ҳамкорликни чуқурлаштириш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди.
ОТБ Ўзбекистонда инфратузилмавий лойиҳаларини амалга ошириш жараёнига молиялаштиришнинг янги воситаларини жорий этишга ва хусусий инвестицияларни жалб қилишга кўмаклашиши тўғрисида келишувга эришилди.
Шунингдек, соғлиқни сақлаш, таълим, қаттиқ чиқиндиларни бошқариш ҳамда уй-жой ва коммунал хизматлар каби бошқа устувор соҳаларга қайта тикланадиган энергия манбалари соҳасида давлат-хусусий ҳамкорлик механизмларини жорий этишнинг муваффақиятли тажрибасини ёйиш юзасидан ҳамкорлик йўлга қўйилади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ривожланиш агентлиги ҳамда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Халқаро ҳамкорлик ва ривожланиш агентлиги билан ҳамкорликни йўлга қўйиш, ОТБ томонидан мазкур тузилмалар фаолиятига грант, техник ва маслаҳат ёрдами кўрсатиш билан боғлиқ масалаларга алоҳида эътибор қаратилди.
ОТБ раҳбарияти БМТ Бош Ассамблеясининг Оролбўйи минтақасини “экологик инновациялар ва технологиялар зонаси” деб эълон қилиш тўғрисидаги резолюцияси доирасида Оролбўйида экологик ва иқлим лойиҳаларини амалга ошириш учун молиялаштиришни жалб этиш имкониятларини кўриб чиқишга тайёрлигини билдирди.
Учрашув якунида муҳокама этилган ҳамкорлик йўналишлари доирасида белгиланган вазифаларни ҳал этиш юзасидан навбатдаги тадбирлар белгиланди.

АБР – Узбекистан: развитие долгосрочного партнёрства
Проведены переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с вице-президентом Азиатского банка развития (АБР) Шиксин Ченом.
Обсуждены состояние реализуемых и прорабатываемых проектов, а также вопросы, связанные с углублением двустороннего сотрудничества.
Достигнута договоренность, в соответствии с которой АБР окажет содействие во внедрении новых инструментов финансирования и привлечения частных инвестиций для реализации инфраструктурных проектов в Узбекистане.
Также будет налажено взаимодействие по распространению успешного опыта внедрения механизмов государственно-частного партнерства в сфере возобновляемых источников энергии на другие приоритетные направления: здравоохранение, образование, управление твердыми бытовыми отходами и жилищно-коммунальное хозяйство.
Отдельное внимание было уделено вопросам налаживания сотрудничества с Агентством стратегического развития при Президенте Республики Узбекистан и Агентством международного сотрудничества и развития при Министерстве инвестиций и внешней торговли, имея в виду оказание со стороны АБР грантового, технического и консультационного содействия деятельности данных структур.
Руководством АБР также была выражена готовность рассмотреть возможность привлечения финансирования для реализации экологических и климатических проектов в Приаралье в рамках резолюции Генеральной Ассамблеи ООН об объявлении Приаралья «зоной экологических инноваций и технологий».
По итогам встречи были намечены дальнейшие шаги по решению поставленных задач в рамках обсужденных направлений сотрудничества.