Миллий матбуот марказида матбуот анжумани ўтказилди
2021 йил 29 сентябрь куни «Миллий матбуот маркази»да «Рақамли Ўзбекистон – 2030» стратегияси доирасида амалга оширилаёган лойиҳалар, Ўзкомназорат давлат инспекцияси ҳамда «Ахборот технологиялари ва ахборот ресурсларини ривожлантириш маркази» ДУК фаолият йўналишлари ҳақида матбуот анжумани ўтказилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикасида мамлакатнинг жадал рақамли ривожланишини таъминлаш, ҳудудларда рақамли тафовутни бартараф этиш, инновацион маҳсулотларни ишлаб чиқиш учун зарур муҳитни яратиш бўйича маълумотларга асосланган рақамли иқтисодиётни шакллантириш, миллий иқтисодиёт тармоқларининг рақобатбардошлигини таъминлаш, давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш, аҳоли ва тадбиркорлик субъектларига қулай давлат хизматларини кўрсатиш сонини ошириш мақсадида тасдиқланган «Рақамли Ўзбекистон - 2030» стратегияси доирасида амалга оширилаётган лойиҳалар ҳақида ахборот берилди. Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ахборот технологиялари ва коммуникацияларининг жорий этилишини назорат қилиш, уларни ҳимоя қилиш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Қарори билан белгиланган Ўзкомназоратнинг асосий вазифалари, мақсади, фаолияти давомида амалга оширилган ишлар хусусида сўз юритилди.
Шунингдек, матбуот анжуманида «Ахборот технологиялари ва ахборот ресурсларини ривожлантириш маркази» ишлаб чиқаётган ахборот тизимлари, марказ томонидан кўрсатилаётган хизматлар ва фаолиятга алоқадор бошқа йўналишлар тўғрисида ахборот берилди.

В Национальном пресс-центре Республики Узбекистан состоялась пресс-конференция
29 сентября 2021 года в Национальном пресс-центре Республики Узбекистан состоялась пресс-конференция, на котором были обсуждены проекты, реализуемые в рамках стратегии «Цифровой Узбекистан - 2030», а также деятельность Государственной инспекции по контролю в сфере информатизации и телекоммуникаций Республики Узбекистан и ГУП «Центр развития информационных технологий и информационных ресурсов».
На мероприятии было особо отмечено, что в Узбекистане необходимо обеспечить быстрое цифровое развитие республики, ликвидировать цифровой разрыв в регионах, создать среду, способствующую развитию инновационных продуктов, формированию цифровой экономики, обеспечению конкурентоспособности национальной экономики, совершенствования государственного управления, увеличения количества оказываемых государственных услуг для населения и бизнеса, реализации проектов, указанных в утвержденной стратегии «Цифровой Узбекистан - 2030».
Также докладчик Государственной инспекции "Узкомназорат" проинформировал участников мероприятия об основных задачах, целях и направлениях деятельности Государственной инспекции "Узкомназорат", определенные Постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по совершенствованию системы контроля за внедрением информационных технологий и коммуникаций, организации их защиты».
Кроме этого, на пресс-конференции была представлена информация об информационных системах, разработанных ГУП «Центр развития информационных технологий и информационных ресурсов», услугах, предоставляемых центром, и других направлениях деятельности.