Япония ташқи савдони ривожлантириш ташкилоти билан вебинар ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Япония ташқи савдони ривожлантириш ташкилоти (JETRO) ўртасида тузилган ҳамкорлик тўғрисида битим доирасида Япониянинг кичик ва ўрта бизнес вакиллари учун навбатдаги вебинар ўтказилди.
Тадбирда JETROга аъзо бўлган япон ташкилотлари, корхона ва компанияларининг 50 дан ортиқ вакиллари иштирок этди.
Вебинар мамлакатимизда бизнес юритиш учун яратилган қулай шарт-шароитлар ҳамда тармоқлар ва минтақаларнинг инвестициявий жозибадорлигининг асосий омилларини кенг ёритиш мақсадида ташкил этилди.
Вебинар доирасида Бухоро ва Навоий вилоятларида, хусусан "Навоий" ЭИЗда амалга оширилган муваффақиятли мисоллар атрофлича кўриб чиқилди.
Ушбу ҳудудларда бизнес юритишнинг афзалликлари ва инвестиция лойиҳаларини амалга оширишнинг шарт-шароитлари, тақдим этилаётган солиқ имтиёзлари ва бўлажак япон инвесторлари учун яратилаётган бошқа имкониятларни очиб берувчи тақдимотлар ўтказилди.
Япония томонидан JETROнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Д.Такахаши тақдимот билан иштирок этиб, Япония бизнеси нуқтаи назаридан Ўзбекистон бозорининг ўзига хос хусусиятлари ва ушбу ҳудудларга сармоя киритишда Япония бизнесини қўллаб-қувватлаш чоралари ҳақида батафсил сўзлаб берди.
Вебинар якунида ўзаро манфаатли ҳамкорлик истиқболларини ҳамда аниқ инвестициявий лойиҳаларни батафсил муҳокама қилиш мақсадида JETRO вакиллари бошчилигидаги Япония ташкилотлари ва компаниялари раҳбарларидан иборат бўлган делегациянинг Ўзбекистонга ташрифини ташкил этишга келишилди.
Маълумот учун: 2021 йилнинг 20 май ва 29 июнь кунлари JETRO билан ҳамкорликда Япония ишбилармон доираларининг Тошкент ва Самарқанд вилоятларидаги якка тартибдаги корхоналар мисолида Ўзбекистоннинг инвестициявий муҳити билан кенг танишишига бағишланган вебинарлар ўтказилди.

Проведен вебинар с Японской организацией по развитию внешней торговли
В рамках соглашения о сотрудничестве между Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Японской организацией по развитию внешней торговли (JETRO) для представителей малого и среднего бизнеса Японии проведен очередной вебинар.
В мероприятии приняли участие более 50 представителей японских организаций, предприятий и компаний, являющихся членами JETRO.
Вебинар организован с целью широкого освещения созданных в стране благоприятных условий для ведения бизнеса и ключевых факторов инвестиционной привлекательности отраслей и регионов.
В рамках вебинара были детально рассмотрены успешные кейсы, реализованные в Бухарской и Навоийской областях, в частности в СЭЗ «Навои».
Представлены презентации, раскрывающие преимущества ведения бизнеса и предпосылки для реализации инвестиционных проектов в указанных регионах, предоставляемых налоговых преференциях и других возможностях, создаваемых для потенциальных японских инвесторов.
С японской стороны с презентацией выступил глава представительства JETRO в Узбекистане Д.Такахаши, который подробно остановился на особенностях узбекского рынка с точки зрения японского бизнеса, и мерах поддержки японского бизнеса при инвестировании в Узбекистане.
По итогам вебинара была достигнута договоренность об организации визита в Узбекистан делегации из числа руководителей японских организаций и компаний во главе с представителями JETRO для детального обсуждения перспектив взаимовыгодного сотрудничества и конкретных инвестиционных проектов.
Справочно: 20 мая и 29 июня 2021 года совместно с JETRO проведены аналогичные вебинары, посвящённые широкому ознакомлению деловых кругов Японии с инвестиционным климатом Узбекистана на примере отдельных предприятий в Ташкентской и Самаркандской областях.