Президент Хивадаги саноат корхонасини бориб кўрди
Илгари бу жой фойдаланилмай турган бино эди. 2020 йил сентябрда унинг ўрнида замонавий комбинат ташкил этилди. Бу йил август ойида лойиҳанинг иккинчи босқичи ишга туширилди.
Корхонага Германия, Бельгия, Австрия, Швейцария, Италия, Франция ва Туркиядан энергия тежовчи ускуналар келтириб ўрнатилган. Бу ерда полипропилен ип, гилам ва бошқа маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда. Улар АҚШ, Россия, Хитой, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистон ва Тожикистонга экспорт қилинмоқда.
Давлатимиз раҳбари корхонадаги ишлаб чиқариш жараёнини ва шоу-румни кўздан кечирди.
Комбинатда 250 та иш ўрни яратилган. 2022 йилда учинчи босқич - акрил толасидан калава тайёрлаш лойиҳаси амалга оширилади. Натижада ишлаб чиқариш қуввати йилига 2,2 миллион квадрат метрга етади. Маҳсулотнинг 45 фоизи чет элга сотилиши, йиллик экспорт 5 миллион доллардан ошиши кутилмоқда.
Президентимиз маҳсулот турларини кўпайтириш, бошқа туманларда ҳам шундай корхоналар ташкил этиш юзасидан топшириқлар берилди.

President visits an industrial enterprise in Khiva
Previously, the building on the site of the enterprise was not used. In September 2020, a modern plant was established here, and in August this year, the implementation of the second stage of the project started.
The company is equipped with energy-saving equipment from Germany, Belgium, Austria, Switzerland, Italy, France and Turkey. Polypropylene yarn, carpets and other products are produced here. They are exported to the United States, Russia, China, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan and Tajikistan.
The Head of the state inspected the technological process and the showroom of the enterprise.
250 people are employed at the plant. In 2022, the third stage – a project for the production of yarn from acrylic fibers will be implemented. As a result, the production capacity will reach 2.2 million square meters per year. It is expected that 45 percent of products will be exported, and annual exports will exceed $5 million.
The President gave instructions to expand the range of products and create similar enterprises in other districts. Thereupon, the visit of President Shavkat Mirziyoyev to Khorezm region has ended.