Президент Хивадаги саноат корхонасини бориб кўрди
Илгари бу жой фойдаланилмай турган бино эди. 2020 йил сентябрда унинг ўрнида замонавий комбинат ташкил этилди. Бу йил август ойида лойиҳанинг иккинчи босқичи ишга туширилди.
Корхонага Германия, Бельгия, Австрия, Швейцария, Италия, Франция ва Туркиядан энергия тежовчи ускуналар келтириб ўрнатилган. Бу ерда полипропилен ип, гилам ва бошқа маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда. Улар АҚШ, Россия, Хитой, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистон ва Тожикистонга экспорт қилинмоқда.
Давлатимиз раҳбари корхонадаги ишлаб чиқариш жараёнини ва шоу-румни кўздан кечирди.
Комбинатда 250 та иш ўрни яратилган. 2022 йилда учинчи босқич - акрил толасидан калава тайёрлаш лойиҳаси амалга оширилади. Натижада ишлаб чиқариш қуввати йилига 2,2 миллион квадрат метрга етади. Маҳсулотнинг 45 фоизи чет элга сотилиши, йиллик экспорт 5 миллион доллардан ошиши кутилмоқда.
Президентимиз маҳсулот турларини кўпайтириш, бошқа туманларда ҳам шундай корхоналар ташкил этиш юзасидан топшириқлар берилди.

Президент посетил промышленное предприятие в Хиве
Прежде здание на месте предприятия не использовалось. В сентябре 2020 года здесь был организован современный комбинат, а в августе текущего года стартовала реализация второго этапа проекта.
Предприятие оснащено энергосберегающим оборудованием из Германии, Бельгии, Австрии, Швейцарии, Италии, Франции и Турции. Здесь производят полипропиленовую пряжу, ковры и другие изделия. Они экспортируются в США, Россию, Китай, Казахстан, Кыргызстан, Туркменистан и Таджикистан.
Глава государства осмотрел технологический процесс и шоу-рум предприятия.
На комбинате создано 250 рабочих мест. В 2022 году будет реализован третий этап - проект по производству пряжи из акриловых волокон. В результате производственная мощность достигнет 2,2 миллиона квадратных метров в год. Ожидается, что 45 процентов продукции будут поставляться за рубеж, а годовой экспорт превысит 5 миллионов долларов.
Президент дал указания по расширению ассортимента продукции и созданию аналогичных предприятий и в других районах.