Президент Шавкат Мирзиёев Нукус шаҳрида ўтаётган Ёшлар фестивалига ташриф буюрди.
- Ҳозиргина Бўзатов туманидан қайтишда ёшлар фестивали ўтказилаётганидан хабар топиб, сизлар билан учрашишга қарор қилдим. Чунки мен қаерга борсам, албатта ёшлар билан мулоқот қилишга ҳаракат қиламан. Сизларнинг кўзингизда, билимингизда, эрганги кунга ишончингизда Янги Ўзбекистонни, Янги Қорақалпоғистонни кўриб, ўзим учун катта куч-қувват оламан, - деди Шавкат Мирзиёев.
Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йилида Қорақалпоғистонда ҳам кўплаб ишдар амалга оширилди. Шаҳар ва туманларда 14 та янги мактаб барпо этилди, 4 та янги олийгоҳ ташкил этилди.
- Мен ҳар доим ёшлар, таълим, билим-билим деб таъкидлайман. Билим «ўтда ёнмайди, сувда чўкмайди». Қанча кўп билим эгаласак, келажак бизники. Учинчи Ренессанс пойдеворини яратамиз деб ўзимизга ғоя олганмиз. Бу пойдеворни ким яратади? Фақат билимли ёшлар, - деди Президент.
Ёшларга кенг имконият яратишга қаратилган ишлар изчил давом эттирилиши таъкидланди. Жумладан, 55 та янги мактаб, 187 та мактаб учун қўшимча ўқув бинолари қурилиб, 135 та мактаб капитал таъмирланиши айтилди.
Президентимиз келгуси беш йилда олий таълим билан қамраб олиш даражаси 50 фоизга етказилиши, бунинг учун Қорақалпоғистонда мамлакатимиз ва хорижий университетларнинг 6 та нуфузли олий ўқув юртлари филиаллари ташкил этилишини таъкидлади.
Шунингдек, келгуси беш йилда ҳар бир шаҳар ва тумандаги Ёшлар марказлари ва умумтаълим мактабларида 100 мингдан зиёд ёшлар чет тиллари ва Ай-Ти технологияларига ўқитилади. Қўшимча 6 минг ўринли янги ётоқхоналар қуриб битказилади.

Президент посетил фестиваль молодежи
- Только что, возвращаясь из Бозатауского района, я узнал о молодежном фестивале и решил с вами встретиться. Потому что куда бы я ни направлялся, всегда стараюсь обязательно пообщаться с молодежью. Именно в ваших глазах, знаниях, в вашей уверенности в завтрашнем дне я вижу Новый Узбекистан, Новый Каракалпакстан и получаю от этого огромные силы, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В Год поддержки молодежи и охраны здоровья населения в Каракалпакстане проделана масштабная работа. Построено 14 новых школ в городах и районах, открыто 4 новых вуза.
- Я всегда говорю о молодежи, о важности образования, получения знаний. Знание не горит в огне и не тонет в воде. Чем больше у нас знаний, тем лучше наше будущее. Мы поставили перед собой цель заложить фундамент для Третьего Ренессанса. Кто построит этот фундамент? Только образованная молодежь, - сказал Президент.
Отмечалось, что работа, направленная на создание возможностей для молодежи, будет продолжена. В частности, будет построено 55 новых школ, дополнительные корпуса для 187 школ, в 135 школ проведут капитальный ремонт.
Президент отметил, что в ближайшие пять лет охват высшим образованием достигнет 50 процентов, для чего в Каракалпакстане откроются филиалы 6 престижных вузов нашей страны и зарубежных государств.
В ближайшие пять лет более 100 тысяч молодых людей пройдут обучение иностранным языкам и IT-технологиям в центрах молодежи и общеобразовательных школах каждого города и района. Будут построены новые общежития на 6 тысяч мест.