Ўзбекистон ва Покистон етакчилари ҳамкорлик салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш зарурлигини таъкидладилар
16 сентябрь куни Душанбе шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Имрон Хон билан музокара ўтказди.
Икки мамлакат етакчиларининг жорий йил июль ойида Тошкент шаҳрида ўтган саммитида Ўзбекистон ва Покистоннинг кўп қиррали ҳамкорлигини ривожлантириш бўйича эришилган келишувларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Шу йил бошидан икки томонлама товар айирбошлаш 2,5 баробар ортгани, 30 дан ортиқ янги қўшма корхона ташкил этилгани таъкидланди. Тошкент ва Лаҳор шаҳарлари ўртасидаги авиақатновлар тикланди.
Самарали ишбилармонлик алмашинувларини кенгайтириш учун қулай шарт-шароитларни шакллантириш борасида биргаликдаги ишларни давом эттириш муҳим экани таъкидланди. Энг аввало, преференциал савдо тўғрисидаги шартномани тез фурсатда қабул қилиш, транзит ва савдо муносабатлари тўғрисидаги битим қоидаларини бажариш, қабул қилинган “йўл харита”сига мувофиқ иқтисодиётнинг турли тармоқларида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш шулар жумласидан.
Учрашувда Афғонистонда вужудга келаётган ҳолатдан келиб чиқиб минтақадаги вазият юзасидан фикр алмашилди. Минтақавий хавфсизликни таъминлаш масалаларида яқиндан ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олинди.

The heads of Uzbekistan and Pakistan speak for the fullest use of the cooperation potential
On September 16, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held talks with the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Imran Khan, in the city of Dushanbe.
The issues of practical implementation of agreements on the development of Uzbekistan – Pakistan multifaceted cooperation, reached during the summit of the leaders of the two countries in the city of Tashkent in July this year, were considered.
It was noted that since the beginning of the year, bilateral trade has increased 2.5 times. More than 30 new joint ventures have been created. Air traffic between Tashkent and Lahore has been resumed.
The importance of further joint work to create favorable conditions for the expansion of fruitful business exchanges was emphasized. This is primarily about the early adoption of an agreement on preferential trade, the implementation of the provisions of the agreement on transit and trade relations, the implementation of investment projects in various sectors of the economy in accordance with the adopted roadmap.
At the meeting, views were exchanged on the situation in the region in the context of the current situation in Afghanistan. An agreement was reached to continue close cooperation on the issues of ensuring regional security.