Молия вазирлиги Ахборот-ҳисоблаш маркази ва Ташқи иқтисодий фаолият “Миллий банк” акциядорлик жамияти ўртасида ҳамкорлик меморандум имзоланди
Молия вазирлиги Ахборот-ҳисоблаш маркази томонидан “УзАСБО” дастурий мажмуасини ривожлантириш ва буджет ташкилотларига замонавий технологик хизматларни кўрсатиш учун шароитлар яратиш мақсадида, Ахборот-ҳисоблаш маркази ва тўлов хизматларини тақдим этувчи Ташқи иқтисодий фаолият “Миллий банк” акциядорлик жамияти ўртасида ҳамкорлик меморандум имзоланди.
“Миллий банк” тўлов хизматлари орқали “Ойлик мониторинг” хизматини (ойлик иш ҳақи бўйича электрон шаклда тўлиқ маълумотлар олиш хизмати) амалга ошириш бўйича хизматларни ташкил этиш режалаштирилган.
2011 йилда ишга тушурилган “УзАСБО” дастурий мажмуасида бугунги кунда 30 мингдан ортиқ буджет ташкилотлари рўйхатдан ўтган бўлиб, жами
3 миллиондан ортиқ буджет ташкилотлари ҳодимларига иш ҳақи бўйича хизматлар кўрсатиб келинмоқда.
Бундан ташқари келгусида мазкур хизматлар рўйхатини янада кенгайтириб бориш ҳам кўзда тутилган бўлиб, аҳолидан бюджет ташкилотларига тўловларни амалга ошириш белгиланган. Масалан, Халқ таълими вазирлиги ҳузуридаги буджетдан ташқари Республика мақсадли китоб жамғармасига китоб ижараси учун, тиббиёт муассасаларида кўрсатилган тиббий хизматлар учун, олий ва профессионал таълим муассасалари контракт тўловлари учун ва мактабгача таълим ташкилотларида ота-оналар бадал тўловлари учун ҳамда бошқа хизматлар учун “Миллий банк” тўлов хизматларини таклиф этиш назарда тутилган.
Шунингдек, “Миллий банк” тўлов тизими томонидан буджет ташкилотлари ходимларига микроқарзларни расмийлаштириш ва микрокредитларни бериш ишларини ташкил этиш ҳамда режалаштирилган.

Подписан меморандум о сотрудничестве между Информационно-вычислительным центром Министерства финансов и Акционерным обществом "Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан"
В целях создания условий для развития программного комплекса “UzASBO” и оказания современных технологических услуг бюджетным организациям Информационно-вычислительным центром Министерства финансов подписан меморандум о сотрудничестве с акционерным обществом "Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан", предоставляющим платёжные услуги.
Планируется организовать услуги по осуществлению “Ежемесячного мониторинга” (услуга получения полной информации о заработной плате в электронном виде) через платежные сервисы “Milliy bank”.
На сегодняшний день в программном комплексе “UzASBO”, запущенном в 2011 году, зарегистрировано более 30 тысяч бюджетных организаций, в общей сложности более 3 миллионов работников бюджетных организаций оказывают услуги по оплате труда.
В дальнейшем предусмотрено дальнейшее расширение перечня услуг, предусматривающих осуществление платежей от населения в бюджетные организации. Например, предусматривается предоставление Национальным банком платёжных услуг внебюджетному республиканскому Целевому книжному фонду при Министерстве народного образования за аренду книг, за медицинские услуги, оказываемые в медицинских учреждениях, за контрактные платежи высших и профессиональных образовательных учреждений, за оплату родительских взносов в дошкольных образовательных организациях и за другие услуги.
Также платёжной системой “Milliy bank” запланирована работа по оформлению микрокредитов и выдаче микрокредитов работникам бюджетных организаций.