Ўзбекистон билан Буюк Британия ўртасида инвестициявий, савдо-иқтисодий соҳалардаги ҳамкорликнинг бориши кўриб чиқилди
2021-09-16 | Иқтисодиёт
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Л.Кудратов Буюк Британиянинг Жанубий Осиё ва Ҳамдўстлик ишлари бўйича давлат вазири Лорд Тарик Аҳмад билан учрашди.
Музокаралар чоғида икки мамлакат ўртасидаги инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари, шунингдек, Савдо ва саноат бўйича Ўзбекистон-Британия Кенгашининг 25-йиғилиши доирасида эришилган келишувларнинг амалга оширилиши муҳокама қилинди.
Британия томони Ўзбекистонда инвестициявий ва ишбилармонлик муҳитини яхшилашни кўзлаб олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотларни олқишлади.
Суҳбат чоғида томонлар ўзаро савдонинг ижобий динамикасини, хусусан, ковиддан кейинги даврдаги ўсишини қайд этдилар. Жумладан, жорий йилнинг январ-июль ойларида икки мамлакат ўртасидаги савдо айланмаси 52,5 фоизга ошди. Буюк Британиядан инвестицияларни жалб қилиш кўрсаткичлари ҳам сезиларли ўсишни кўрсатмоқда.
Молиявий-техник ҳамкорлик масалаларига ҳам тўхталиб ўтилди. Британия томонига Жаҳон банки билан ҳамкорликда “Марказий Осиёда иқтисодий тараққиётни самарали бошқариш” дастури (ESD) доирасида Ўзбекистонда иқтисодий ислоҳотларни муваффақиятли ҳаётга татбиқ этишда кўрсатилаётган ёрдам учун миннатдорлик билдирилди. “TAF2 COVID19 Rapid Response Facility” гранти доирасида пандемиянинг Ўзбекистон экспорт тузилмасига салбий таъсирини баҳолаш лойиҳасини амалга оширишда эришилган ютуқлар ҳам қайд этилди.
Музокаралар якунида томонлар кўриб чиқилган ҳамкорликнинг барча йўналишлари доирасида фаол ва мунтазам равишда мулоқот қилишга содиқлигини билдирдилар. Шунингдек, Британия томони билан жорий лойиҳаларни илгари суриш ва инвестиция ва савдо ҳамкорлигининг янги йўналишларини ишлаб чиқиш учун яқиндан ҳамкорлик қилишга келишиб олинди.

Рассмотрен ход сотрудничества между Узбекистаном и Великобританией в инвестиционной и торгово-экономической сферах
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча первого заместителя министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Л.Кудратова с государственным министром Великобритании по делам Южной Азии и Содружества лордом Тариком Ахмадом.
В ходе переговоров обсуждены перспективы расширения инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества между двумя странами, а также ход реализации договоренностей, достигнутых в рамках 25-го заседания Узбекско-Британского совета по торговле и промышленности.
Британская сторона приветствовала широкомасштабные реформы, нацеленные на совершенствование инвестиционного и делового климата в Узбекистане.
В ходе беседы сторонами была отмечена положительная динамика взаимной торговли, в частности – в постковидный период: за январь-июль текущего года товарооборот между двумя странами вырос на 52,5 процента. Также существенный рост демонстрируют показатели привлечения инвестиций из Великобритании.
Были затронуты вопросы финансово-технического сотрудничества. Британской стороне была выражена признательность за оказанное содействие в успешной реализации экономических реформ в Узбекистане в рамках программы «Эффективное управление экономическим развитием в Центральной Азии» (ESD) в партнерстве со Всемирным банком. Также отмечен прогресс, достигнутый в реализации проекта по проведению оценки негативного влияния пандемии на структуру экспорта Узбекистана в рамках гранта «TAF2 COVID19 Rapid Response Facility».
По итогам переговоров стороны выразили приверженность активному и постоянному диалогу по всем рассмотренным направлениям партнёрства и договорились о тесном взаимодействии с британской стороной для продвижения текущих проектов и проработки новых направлений инвестиционного и торгового сотрудничества.