ЕХХТ ДИИҲБ миссияси раҳбари билан учрашув
2021 йил 15 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Фарход Арзиев Европада Хавфсизлик ва Ҳамкорлик Ташкилотининг Демократик институтлари ва инсон ҳуқуқлари бўйича Бюросининг (ЕХХТ ДИИҲБ) Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини кузатиш миссияси раҳбари Оуэн Мерфи билан учрашув ўтказди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва ДИИҲБ ўртасидаги ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
ДИИҲБнинг тавсияларини татбиқ қилиш, шу жумладан Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексини такомиллаштириш доирасидаги муваффақиятли ҳамкорлик та’кидланди.
Томонлар, энг аввало, инсон ҳуқуқлари, сўз, дин ва эътиқод эркинлиги, гендер тенглиги, ёшларни қўллаб-қувватлаш, фуқаролик жамияти институтларини ривожлантириш, амалга оширилаётган демократик янгиланишларнинг ҳуқуқий базасини илғор халқаро амалиёт асосида мустаҳкамлаш борасида узоқ муддатли ва самарали шерикликни давом эттиришдан манфаатдор эканлигини билдирди.
Хорижда бўлиб турган Ўзбекистон фуқароларининг конститутсиявий ҳуқуқларини амалга оширишга кўмаклашиш, шу жумладан, сайловда иштирок этиш учун онлайн рўйхатдан ўтиш имкониятини яратиш, муддатидан олдин сайёр овоз бериш амалиётини жорий этиш ва бошқа амалий чора-тадбирлар бўйича ТИВ ва республиканинг хориждаги муассасаларининг фаолиятига алоҳида эътибор қаратиб ўтилди.

2021-09-15 | Политика
15 сентября 2021 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фарход Арзиев провел встречу с главой Миссии по наблюдению за выборами Президента Республики Узбекистан Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) Оуэном Мерфи.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены текущее состояние и перспективы сотрудничества Узбекистана с БДИПЧ.
Подчеркнуто успешное взаимодействие в имплементации рекомендаций Бюро, в том числе в рамках совершенствования Избирательного кодекса Республики Узбекистан.
Стороны выразили заинтересованность в дальнейшем  долгосрочном и плодотворном партнерстве, прежде всего в сферах прав человека, свободы слова, религии и убеждений, гендерного равенства, поддержки молодежи, развития институтов гражданского общества, укрепления правовой базы проводимых демократических преобразований на основе передовой международной практики.
Отдельное внимание уделено работе МИД и загранучреждений республики по оказанию содействия в реализации конституционных прав граждан Узбекистана, находящихся за рубежом, в том числе созданию возможности онлайн-регистрации для участия в выборах, внедрению практики досрочного выездного голосования и другим практическим мерам.