Мажлис кун тартибидан Ўзбекистон Халқ демократик партияси, Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партияси ва Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига кўрсатилган номзодларни рўйхатга олиш, Ўзбекистон Президенти сайловида халқаро ташкилотлардан қатнашадиган кузатувчиларни аккредитация қилиш ҳамда Оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш масалалари жой олди.
Қайд этилганидек, жорий йилнинг 9-10 сентябрь куни мазкур сиёсий партиялар томонидан тегишли ҳужжатлар ва Ўзбекистон Республикаси Президентлигига кўрсатилган номзодларни қўллаб-қувватловчи имзо варақалари тақдим этилган эди. Сайлов кодексининг 39-моддасига биноан, сиёсий партиялар томонидан тақдим этилган имзо варақаларининг тўғри тўлдирилганлиги Марказий сайлов комиссияси қарори билан тузилган Экспертлар гуруҳи томонидан текширилди.
Қайд этиш жоиз, Эксперт гуруҳи аъзолари ҳар бир имзо варақасини визуал ўрганиш жараёнида, уларнинг тўғри тўлдирилганлигига, тузатишлар киритилганлигига, ўчириб ёзилган тузатишлар борлигига, турли шахслар томонидан тўлдирилганлигига, ўхшаш имзолар борлигига, тасдиқланган тузатишлар борлигига ва бошқаларга ўз эътиборини қаратишди.
Сиёсий партиялар томонидан тақдим этилган имзо варақаларининг тўғри тўлдирилганлигини текширувчи эксперт гуруҳининг хулосасига асосан тақдим этилган имзо варақалари номзодларни рўйхатга олиш учун етарли миқдорда тўпланган ва қонун талабларига мос келади.
Шундан келиб чиққан ҳолда, мажлис давомида мазкур партиялар томонидан тақдим этилган ҳужжатлар, шу жумладан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига кўрсатилган номзодни қўллаб-қувватловчи имзо варақалари қонун талабларига мослиги инобатга олиниб, Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Варисова Максуда Азизовна, Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партиясидан Абдуҳалимов Баҳром Абдураҳимович ва Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Мирзиёев Шавкат Миромонович Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзодлар этиб рўйхатга олинди.
Сайлов кодексининг 40-моддасига мувофиқ, Марказий сайлов комиссияси Номзодлар рўйхатга олинганидан кейин беш кунлик муддатда тегишли сайлов комиссияси рўйхатга олинганлик тўғрисидаги хабарни номзоднинг фамилиясини, исмини, отасининг исмини, туғилган йилини, партияга мансублигини, эгаллаб турган лавозимини (машғулотининг турини), иш ва яшаш жойини, шунингдек уни номзод этиб кўрсатган сиёсий партияни кўрсатган ҳолда эълон қилади.
Шунингдек, мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида халқаро ташкилотлардан қатнашадиган кузатувчиларни аккредитация қилиш тўғрисидаги масала кўриб чиқилди.
Қайд этилганидек, Сайлов кодексининг 33-моддаси ҳамда Марказий сайлов комиссиясининг 2019 йил 19-сентябрдаги Ўзбекистон Республикаси сайловларида хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлардан қатнашадиган кузатувчилар тўғрисидаги қарорга мувофиқ, сайловларга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга доир барча тадбирларда хорижий (халқаро) кузатувчилар қатнашиш ҳуқуқига эга. Сайлов кампанияси бошланганлиги эълон қилинганидан сўнг МСК хорижий давлатлар сайлов органлари ва халқаро ташкилотларга Ташқи ишлар вазирлиги орқали таклифнома юборади. Хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотлар ҳам сайловларда хорижий (халқаро) кузатувчи сифатида иштирок этиш истагини изҳор этиб, Ташқи ишлар вазирлигига сайловга камида ўн кун қолгунига қдар мурожаат этиши мумкин. Ташқи ишлар вазирлиги тегишли хорижий давлатлар, халқаро ташкилотлар кузатувчиларининг ҳужжатларини илова қилган ҳолда МСКга тақдимнома киритади. МСК беш кунлик муддатда халқаро кузатувчиларнинг ҳужжатларини ўрганиб чиқиб, аккредитация қилиш тўғрисида қарор қабул қилади ва уларга мандат беради. Мандат халқаро кузатувчилар сайловга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш даврида ўз фаолиятини амалга ошириши учун асос ҳисобланади
Мажлисда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида халқаро ташкилотлардан қатнашадиган кузатувчиларни аккредитация қилиш тўғрисидаги МСК қарорига мувофиқ Япония, Грузия, Россия Федерацияси, Татаристон ва Беларус Республикаларидан 6 нафар хорижий кузатувчи рўйхатдан ўтказилди.
Комиссия аъзолари томонидан оммавий ахборот воситалари вакилларини аккредитациядан ўтказиш масаласи ҳам кўриб чиқилди ва Марказий сайлов комиссиясига келиб тушган яна 5 та маҳаллий оммавий ахборот воситасининг жами 23 нафар вакили аккредитациядан ўтказилди. Эндиликда аккредитациядан ўтказилган маҳаллий ва хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари жами 930 нафарни ташкил этмоқда.

В повестку дня заседания вошли вопросы регистрации кандидатов в Президенты от Народно-демократической партии Узбекистана, Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат» и Либерально-демократической партии Узбекистана аккредитации наблюдателей от международных организаций и представителей СМИ.
Отмечено, что 9-10 сентября текущего года в Центральную избирательную комиссию данными политическими партиями представлены соответствующие документы и подписные листы в поддержку кандидата в Президенты Республики Узбекистан. Согласно статье 39 Избирательного кодекса правильность подписных листов, представленных политическими партиями, проверена группой экспертов, созданной на основе постановления Центральной избирательной комиссии.
Следует отметить, что члены Экспертной группы осматривают каждый подписной лист, обращают внимание на правильность их составления, наличие допущенных исправлений, помарок, заполнение разными лицами, наличие схожих подписей, заверенных исправлений и другое.
По заключению Экспертной группы по проверке правильности составления подписных листов, представленных политическими партиями, представленные подписные листы собраны в достаточном количестве для регистрации кандидатов и соответствуют требованиям закона.
В связи с этим, учитывая документы, представленные этими партиями, в том числе подписные листы в поддержку кандидата в Президенты Республики Узбекистан, в ходе заседания Варисова Максуда Азизовна от Народно-демократической партии Узбекистана, Мирзиёев Шавкат Миромонович от Либерально-демократической партии Узбекистана, Абдухалимов Бахром Абдурахимович от Социал-демократической партии «Адолат» зарегистрированы кандидатами в Президенты Республики Узбекистан.
В соответствии со статьей 40 Избирательного кодекса, Центральная избирательная комиссия в пятидневный срок после регистрации кандидатов публикует сообщение о регистрации с указанием фамилии, имени, отчества, года рождения, партийности, занимаемой должности (род занятий), места работы и жительства, а также политической партии, выдвинувшей кандидата.
Также на заседании рассмотрен вопрос аккредитации наблюдателей от международных организаций, которые будут участвовать в выборах Президента Республики Узбекистан.
Отмечено, что на основе статьи 33 Избирательного кодекса, а также Постановления Центральной избирательной комиссии от 19 сентября 2019 года об утверждении положения о наблюдателях от иностранных государств и международных организаций, участвующих на выборах Республики Узбекистан иностранные (международные) наблюдатели имеют право участвовать во всех мероприятиях по подготовке и проведению выборов. После объявления начала избирательной кампании ЦИК через Министерство иностранных дел направляет приглашения избирательным органам иностранных государств и международным организациям.
Иностранные государства и международные организации также могут обращаться в Министерство иностранных дел, выражая свое желание участвовать в выборах в качестве иностранных (международных) наблюдателей не менее чем за десять дней до выборов. Министерство иностранных дел вносит в ЦИК ходатайство с приложением документов наблюдателей от соответствующих иностранных государств, международных организаций. ЦИК в пятидневный срок, после изучения документов международных наблюдателей принимает постановление об аккредитации иностранных (международных) наблюдателей и выдает им мандат. Мандат является основанием для осуществления международным наблюдателям своей деятельности в период подготовки и проведения выборов.
На заседании в соответствии с решением ЦИК об аккредитации наблюдателей от международных организаций на выборах Президента Республики Узбекистан зарегистрировано 6 иностранных наблюдателей из Японии, Грузии, Российской Федерации, Татарстана и Беларуси.
На заседании членами Комиссии также рассмотрен вопрос аккредитации представителей средств массовой иинформации и аккредитовано 23 представителя из 5 местных СМИ, документы которых поступили в Центральную избирательную комиссию. В настоящее время аккредитовано в общей сложности 930 представителей местных и зарубежных средств массовой информации.
В завершение заседания приняты соответствующие постановления Центральной избирательной комиссии по вопросам, внесенным в повестку дня.