Халқаро юридик фирмалари вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари – Ўзбекистон Республикаси Стратегик ривожланиш агентлиги бош директори Л.Қудратовнинг “GST LLP” (АҚШ), “Global Advocacy” (БАА), “Canada Quality Experts” (Канада), “Centre for Mediation and Arbitration” (Ливан) каби халқаро юридик фирмалар ва ташкилотлар раҳбарлари билан учрашуви бўлиб ўтди
Учрашув иштирокчиларига мамлакатимизда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотлар ва ўзгаришлар, иқтисодиётни эркинлаштириш ва инвестиция муҳитини яхшилаш бўйича қилинаётган кенг кўламли чора-тадбирлар ҳақида маълумот берилди.
Учрашув чоғида инвестицияларни жалб этиш, инвестициявий низоларни ҳал этишнинг ҳуқуқий механизмларини такомиллаштириш, шунингдек, бизнес соҳасидаги ҳуқуқий базани мустаҳкамлаш соҳасида амалий ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Тошкент халқаро арбитраж марказининг (TIAC) ташкил этилиши билан инвестициявий ва тижорат низоларни тезкор ҳал қилиш учун самарали платформа яратилганлиги таъкидланди.
Тадбир якунлари бўйича томонлар кўриб чиқилган ташаббуслар ва муҳокама этилган масалалар доирасида янада фаол ҳамкорликни йўлга қўйишга келишиб олдилар.

Состоялась встреча с представителями международных юридических фирм
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча первого заместителя министра инвестиций и внешней торговли – Генерального директора Агентства стратегического развития Республики Узбекистан Л.Кудратова с руководителями международных юридических фирм и организаций, в том числе «GST LLP» (США), «Global Advocacy» (ОАЭ), «Canada Quality Experts» (Канада), «Centre for Mediation and Arbitration» (Ливан).
Участники встречи были проинформированы об осуществляемых в стране экономических реформах и преобразованиях, комплексных мерах по либерализации экономики и улучшению инвестиционного климата.
В ходе встречи обсуждены вопросы практического сотрудничества в сфере привлечения инвестиций, совершенствования правовых механизмов по разрешению инвестиционных споров, а также укреплению правовой основы в сфере бизнеса.
Отмечено, что создание Ташкентского международного арбитражного центра (TIAC) создало эффективную платформу для оперативного разрешения инвестиционных и коммерческих споров.
По итогам мероприятия стороны договорились поддерживать активное дальнейшее сотрудничество в рамках рассмотренных инициатив и обсужденных вопросов.