“Ўзбекистон Республикаси капитал бозори” мавзусида III-халқаро конференцияси
2021 йил 9 сентябрда Тошкентда “Ўзбекистон Республикаси капитал бозори” мавзусида III-халқаро конференция бўлиб ўтди.
Конференция ташкилотчилари Россиянинг етакчи компанияларидан бири Сbonds компанияси томонидан, Ўзбекистон Республикаси Ташқи иқтисодий фаолият миллий банки, Россиянинг етакчи банклари Газпромбанк, Совкомбанк, Қозоғистон Республикасининг Халқ банки ҳамкорлигида ташкил этилди.
Анжуманда Ўзбекистон Республикасининг молия бозори, маҳаллий компанияларнинг жаҳон бозорларига чиқиши ва мамлакатга инвестиция жалб қилиш имкониятлари, шунингдек, маҳаллий қимматли қоғозлар бозорининг режалари ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Тадбирниниг кириш нутқини Ўзбекистон Республикаси Молия вазирининг ўринбосари Одилбек Исаков Рустамович очиб берди. О.Исаков ўз нутқида маҳаллий фонд биржаси орқали устав капиталида давлат улуши бўлган акциядорлик жамиятлари акцияларини бирламчи (IPO) ва иккиламчи (SPO) оммавий таклифини қуйиш орқали, давлат иштирокидаги корхоналарни хусусийлаштиришни рағбатлантириш, эмитентлар сонини кўпайтириш, янги молиявий маҳсулотларни жорий этиш ва корпоратив бошқарувни такомиллиштириш бугунги куннинг долзарб вазифаси эканлигини таъкидлаб ўтди.
Қўйилган вазифаларга мувофиқ:
- келгуси 3 йил ичида 15 та IPO кутилаётганлиги, шулардан 5 таси давлат банки, 3 та суғурта компанияси ҳамда металлургия ва бошқа компанияларга тегишли эканлигини айтиб ўтилди.
- олтин учун ETF, ипотека облигациялари, сукук облигациялари
- инфляцияга боғланган облигацияларини чиқарилиши,
- қимматли қоғозлар марказий депозитарийси билан халқаро депозитарий ўртасида, маҳаллий фонд биржаси ва валюта биржасининг ўзаро боғлиқлиги такомиллашади
- депо ҳисобварақларини масофадан туриб очиш имкониятини яратишни таъкидланди.
Вазир ўринбосари сўзининг якунида, бошқа давлатлар тажрибасини ҳисобга олган ҳолда, қонунчилик базасини яратиш муҳим аҳамият касб этишини, айни пайтда “Капитал бозори тўғрисида”ги қонун, халқаро комиссиялар ташкилоти (IOSCO) тамойилларига асосланган ҳолда лойиҳа устида иш олиб борилаётганлиги ҳақида тўхталиб ўтилди.

III международная конференция на тему «Рынок капитала Республики Узбекистан»
9 сентября 2021 г в Ташкенте состоялась III международная конференция на тему «Рынок капитала Республики Узбекистан»
Организаторами конференции выступила компания Cbonds, совместно с такими партнёрами как Национальный Банк Узбекистана, Газпромбанк, Совкомбанк, Народный банк Казахстана и др.
На конференции обсуждался финансовый рынок Узбекистана, возможности выхода локальных компаний на глобальные рынки и привлечение инвестиций в страну, а также планы и перспективы внутреннего рынка ценных бумаг.
Мероприятие открыл Заместитель Министра Финансов Республики Узбекистан Исаков О.Р. В своей речи Одилбек Рустамович отметил важность стимулирования приватизации предприятий с государственным участием путем публичного размещения акций на национальной фондовой бирже, увеличения числа эмитентов, создания новых финансовых продуктов и совершенствование корпоративного управления.
«В рамках Указа Президента Республики Узбекистан № УП-6207 в апреле этого года была утверждена «Программа развития рынка капитала в 2021 — 2023 годах», целью которой является улучшение ряда направлений, определенных как основополагающие для развития рынка капитала Узбекистана. Поэтому для нас развитие рынка капитала и совершенствование инвестиционного климата являются одними из первостепенных задач.
В соответствии с нашими задачами:
- в ближайшие 3 года ожидается 15 IPO, в том числе IPO 5 госбанков, 3 страховых компаний, металлургических и других компаний;
- будут выпущены новые продуктов: ETF, включая ETF на золото, ипотечные облигации, сукук;
- будут выпущены облигации с привязкой к инфляции;
- появится связка между узбекским депозитарием и международными, связка между местной фондовой и валютной биржей
- будет возможно онлайн открытие брокерских счетов» - сообщил в своем выступлении Заместитель министра.
В заключении выступления О.Исаков подчеркнул, что руководство на высшем уровне понимает важность создания эффективной правовой базы с учетом опыта других стран, и сообщил, что в настоящее время идёт работа над новым законопроектом “О рынке капитала”, основанным на принципах Международной организации комиссий по ценным бумагам (IOSCO).