Татаристон Президенти Ўзбекистон делегациясини қабул қилди
9 сентябрь куни Татаристон Республикаси Президенти Рустам Минниханов Қозон шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари - Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимовни қабул қилди.
Унда Татаристон томондан Республика Бош вазир ўринбосари Марат Зяббаров, Давлат туризм қўмитаси раиси Сергей Иванов, Россия Федерацияси Ташқи ишлар вазирлигининг Қозон шаҳридаги вакили Радик Вахитов, Спорт вазирининг биринчи ўринбосари Халил Шайхутдинов ва савдо-саноат вазири ўринбосари Геман Лернер, Ўзбекистон томондан – мамлакатимизнинг Татаристондаги Бош консули Фарид Насриев, Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов ва Тошкент вилояти ҳокими ўринбосари Жамшид Бабаджанов иштирок этди.
Татаристон Президенти юқори даражали барча ташрифлар, ҳукуматлараро ва идоралараро доимий учрашувлар Ўзбекистон ҳамда Татаристон ўртасидаги самарали ва барқарор ҳамкорликнинг ёрқин далили эканини таъкидлаб, Ўзбекистон делегациясининг Қозон шаҳрига ташрифи буни яна бир бор тасдиқлашини қўшимча қилди.
Рустам Минниханов Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга Татаристон Республикаси  билан ҳамкорликка бўлган эътибор ва қўллаб-қувватлаш учун миннатдорчилик билдирди.
“Бизнинг ўзаро алоқаларимиз ва қўшма лойиҳаларимиз Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлашга йўналтирилган. Икки мамлакат президентлари томонлараро муносабатларни яна-да ривожлантириш учун барча шароитларни яратишда давом этиш муҳим деб ҳисоблайдилар”, - деди Татаристон Республикаси Президенти.
Шу билан бирга, Рустам Минниханов жорий йилнинг июль ойида Ўзбекистонга амалга оширган ташрифи ҳамда Ўзбекистон Президенти билан учрашувини илиқлик билан ёдга олди.
Татаристон Президенти Шавкат Мирзиёев раҳбарлиги остида мамлакатда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар маҳаллий аҳоли ҳамда хорижий сайёҳларга яққол сезилаётганини алоҳида қайд этди.
Азиз Абдуҳакимов, ўз ўрнида, Ўзбекистон-Татаристон ўртасида кўп томонлама, хусусан туризм, маданий мерос ва спорт соҳаларида ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш ҳақида сўз юритди ва бунда халқаро тадбирларнинг ўрни ниҳоятда муҳим эканини таъкидлади.
Қабул доирасида Рустам Минниханов ўзбекистонликларни келгусида Татаристонда ўтказилиши кутилаётган спорт тадбирларида иштирок этишга чақирди.
“Биз йирик спорт тадбирларини ўтказиш бўйича катта тажрибага эгамиз. Яқин йилларда Татаристонда қатор йирик халқаро спорт тадбирлари ўтказилиши режалаштирилган. Уларда ўзбекистонлик иштирокчиларни кўришдан жуда хурсанд бўламиз”, - деди Татаристон Республикаси Президенти.

Президент Татарстана принял делегацию Узбекистана
9 сентября в Казани Президент Республики Татарстан Рустам Минниханов принял заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан - министра туризма и спорта Азиза Абдухакимова.
В приеме Татарстан представляли вице-премьер Марат Зяббаров, председатель Государственного комитета по туризму Сергей Иванов, представитель Министерства иностранных дел Российской Федерации в Казани Радик Вахитов, первый заместитель министра спорта Халил Шайхутдинов, а также, заместитель министра торговли и промышленности Геман Лернер, с узбекской стороны - Генеральный консул Узбекистана в Татарстане Фарид Насриев, генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Ойбек Касимов и заместитель хокима Ташкентской области Джамшид Бабаджанов.
Президент Татарстана отметил, что все визиты на высшем уровне, регулярные межправительственные и межведомственные встречи являются ярким свидетельством эффективного и стабильного сотрудничества между Узбекистаном и Татарстаном, добавив при этом, что визит узбекской делегации в Казань еще раз подтверждает это.
Рустам Минниханов поблагодарил Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева за внимание и поддержку сотрудничества с Республикой Татарстан.
«Наши отношения и совместные проекты нацелены на укрепление связей между Узбекистаном и Россией. Президенты двух стран считают важным и впредь создавать все условия для дальнейшего развития двусторонних отношений», - сказал Президент Республики Татарстан.
Наряду с этим, Рустам Минниханов с теплотой вспомнил свой визит в Узбекистан и встречу с Президентом Узбекистана в июле этого года.
Президент Татарстана особо подчеркнул, что социально-экономические реформы, проводимые в стране под руководством Шавката Мирзиёева явно отмечаются местными жителями и иностранными туристами.
Азиз Абдухакимов, в свою очередь, рассказал о развитии многостороннего сотрудничества и связей между Узбекистаном и Татарстаном, в частности в сфере туризма, культурного наследия и спорта, подчеркнув важность международных мероприятий.
В рамках приема Рустам Минниханов пригласил узбеекистанцев принять участие в предстоящих спортивных мероприятиях в Татарстане.
«У нас большой опыт проведения крупных спортивных мероприятий. В ближайшие годы в Татарстане запланировано проведение ряда крупных международных спортивных мероприятий. Мы будем весьма рады видеть в них участников из Узбекистана», - сказал Президент Республики Татарстан.