Грециянинг Ўзбекистондаги элчиси билан учрашув бўлиб ўтди
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Л.Кудратов Греция Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Екатерина Нассика билан учрашди.
Музокаралар чоғида икки мамлакат ўртасидаги ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни янада фаоллаштириш ва кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ва Греция корхоналарининг ишлаб чиқариш салоҳиятини ҳисобга олган ҳолда ўзаро савдо ҳажмини ошириш ва унинг номенклатурасини кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Томонлар Ўзбекистон ва Греция ишбилармон доиралари ўртасидаги алоқаларни қўллаб-қувватлашга, жумладан, кичик ва ўрта бизнес вакилларини иқтисодий ҳамкорлик жараёнларига кенг жалб этишга бўлган ўзаро қизиқишларини тасдиқлади.
Греция томони ушбу мамлакат йирик компанияларининг Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга оширишда, жумладан, энергетика соҳаси лойиҳаларида иштирок этишга қизиқаётгани ҳақида маълумот берди.
Учрашув якунида томонлар яқин вақт ичида иқтисодий ва техник ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Греция ҳукуматлараро комиссиясининг навбатдаги учинчи йиғилишини Тошкентда ўтказишга, шунингдек, унинг доирасида икки мамлакат ишбилармон доиралари иштирокида бизнес-форум ташкил этишга келишиб олдилар.

Состоялась встреча с послом Греции в Узбекистане
В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча первого заместителя министра инвестиций и внешней торговли Л.Кудратова с Чрезвычайным и Полномочным Послом Греческой Республики в Республике Узбекистан Екатериной Нассикой.
В ходе переговоров обсуждены вопросы дальнейшей активизации и расширения взаимовыгодного торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между двумя странами.
Рассмотрены вопросы увеличения объёмов взаимной торговли и расширения её номенклатуры с учётом производственного потенциала предприятий Узбекистана и Греции.
Стороны подтвердили взаимный интерес к поддержке контактов предпринимательских кругов Узбекистана и Греции, включая широкое вовлечение в процессы экономического сотрудничества представителей малого и среднего бизнеса.
Греческая сторона информировала о большом интересе крупных компаний этой страны к участию в реализации проектов в Узбекистане, в том числе в проектах энергетического сектора.
По итогам встречи стороны договорились провести в ближайшее время в г. Ташкенте очередное третье заседание Узбекско-Греческой Межправительственной комиссии по экономическому и техническому сотрудничеству, а также организовать в его рамках бизнес-форум с участием узбекских и греческих деловых кругов.