Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Хитой кичик қўмитасининг Еттинчи йиғилиши бўлиб ўтди
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида видеоконференция шаклида савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Хитой Кичик қўмитасининг Еттинчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Воитов, ИТСВ ҳамда тегишли вазирлик ва идоралар масъул ходимлари, Хитой томонидан эса Хитой Халқ Республикаси тижорат вазирининг ўринбосари Ю.Цзянхуа, ХХР тармоқ вазирликлари, идоралар ва молиявий ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
Йиғилишда Кичик қўмита Ўзбекистон-Хитой Ҳукуматлараро ҳамкорлик Қўмитасининг бўлажак анжуманига тайёргарлик кўриш жараёнида асосий механизм вазифасини бажараётгани алоҳида таъкидланди.
Томонлар ушбу тадбир Ўзбекистон Республикаси ва Хитой Халқ Республикаси ўртасида инвестициявий ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва савдо қилиш нуқтаи назаридан боғлиқлигини ривожлантириш учун муҳим платформа бўлиб хизмат қилишини таъкидладилар.
Тадбирда икки томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг жорий ҳолати, ўзаро савдони ривожлантиришнинг долзарб масалалари, хусусан, Ўзбекистон делегациясининг “China International Import Expo” кўргазмасида иштирок этиши, Ўзбекистоннинг ЖСТга қўшилишига кўмаклашиш, транспорт орқали етказиб бериш ва логистикани ривожлантириш истиқболлари, жумладан, Хитойга блок-етказиб бериш шаклида ўзбек маҳсулотларини экспорт қилиш амалиётини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, томонлар икки мамлакат ҳудудлари ўртасида инвестициявий, техник-иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва алоқаларни чуқурлаштириш имкониятларини кўриб чиқдилар.
Бундан ташқари, иштирокчилар Ўзбекистон-Хитой Ҳукуматлараро ҳамкорлик Қўмитаси йиғилишида имзолаш учун тақдим этилган ҳужжатларни, жумладан, Ўзбекистон Республикаси ва Хитой Халқ Республикаси Ҳукуматлари ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни 5 йиллик ривожланиш дастурини ўрганиб чиқдилар.
Учрашув якунида томонлар Ўзбекистон-Хитой Ҳукуматлараро ҳамкорлик қўмитасининг бўлажак йиғилишига тайёргарлик кўриш доирасида савдо-иқтисодий ва инвестициявий шерикликнинг долзарб масалалари устида иш олиб боришни давом эттиришга келишиб олдилар.
Маълумот учун: жорий йилнинг биринчи ярмида Давлат ва ҳудудий инвестиция дастурлари доирасида ўзлаштирилган Хитой инвестициялари ҳажми 2020 йилнинг шу даврига нисбатан 25% ўсиб, 1 миллиард доллардан ошди.
2021 йилнинг январь – июль ойлари якунларига кўра, Ўзбекистоннинг ташқи савдо айланмаси 21,6 млрд долларни ташкил этди, унда Хитой 4 млрд долларлик улуши билан (умумий ҳажмнинг 18,7%) биринчи ўринни эгаллайди. 2020 йилнинг тегишли даврига нисбатан, Хитой билан савдо айланмаси 16,9% ёки 581,2 миллион долларга ошди.
Шу билан бирга, Хитой Ўзбекистоннинг энг йирик экспорт бозоридир. Жорий йилнинг январь – июль ойларида Хитойга товар ва хизматлар экспорти 2020 йилнинг шу даврига нисбатан 287,6 млн долларга (+28,6%) ўсди ва Ўзбекистон умумий экспорт ҳажмининг 1,3 млрд ёки 15,9%ни ташкил этди.

Проведено Седьмое заседание Узбекско-Китайского Подкомитета по торгово-экономическому сотрудничеству
2021-09-09 | Экономика
В Министерстве инвестиций и внешней торговли в формате видеоконференции состоялось седьмое заседание Узбекско-Китайского Подкомитета по торгово-экономическому сотрудничеству.
В заседании с узбекской стороны приняли участие первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли А.Воитов, ответственные сотрудники МИВТ и причастных министерств и ведомств, а с китайской стороны – заместитель министра коммерции КНР Юй Цзяньхуа, представители отраслевых министерств, ведомств и финансовых организаций КНР.
В ходе заседания подчеркивалось, что Подкомитет является основным механизмом в подготовке к предстоящему заседанию Узбекско-Китайского Межправительственного комитета по сотрудничеству.
Стороны отметили, что данное мероприятие послужит важной платформой по укреплению инвестиционного сотрудничества и развитию торговой взаимосвязанности между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой.
Обсуждены состояние двустороннего торгово-экономического сотрудничества, текущие вопросы развития взаимной торговли, в частности, участие делегации Узбекистана
в Китайской международной выставке импортных товаров «China International Import Expo», оказания содействия в вопросах вступления Узбекистана в ВТО, перспективы развития транспортных перевозок и логистики, в том числе, расширение практики экспорта узбекской продукции в формате блок-поставок в КНР.
Также, были рассмотрены возможности для укрепления инвестиционного, технико-экономического сотрудничества и углубление связей между регионами двух стран.
Кроме того, участники изучили документы, представленные к подписанию в ходе заседания Узбекско-Китайского Межправительственного комитета по сотрудничеству, в том числе Программу 5-летнего развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Правительствами Республики Узбекистан и КНР.
По итогам заседания стороны пришли к договоренности о дальнейшей проработке актуальных вопросов торгово-экономического и инвестиционного партнерства в рамках подготовки к предстоящему заседанию Узбекско-Китайского Межправительственного комитета
по сотрудничеству.
Справочно: За I полугодие текущего года объем освоенных китайских инвестиций в рамках Государственных и региональных инвестиционных программ составил свыше 1 млрд долл., показав 25-процентный рост по сравнению с тем же периодом 2020 г.
По итогам января-июля 2021 года, внешнеторговый оборот Узбекистана составил 21,6 млрд долл., в котором Китай удерживает первое место – 4,0 млрд долл. (18,7% от общего объема). По сравнению
с соответствующим периодом 2020 г. торговый оборот с КНР увеличился на 16,9% или на 581,2 млн долл.
Китай в то же время является крупнейшим экспортным рынком Узбекистана. В январе-июле текущего года экспорт товаров и услуг в КНР показал рост по сравнению с аналогичным периодом 2020 г. на 287,6 млн долл. (+28,6%) и составил 1,3 млрд долл. или 15,9% от всего объема экспорта Узбекистана.