МДҲга аъзо давлатларнинг бухгалтерия ҳисоби бўйича Мувофиқлаштириш кенгашнинг XVIII йиғилиши
2021 йил 7 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси молия вазирлиги ходимлари МДҲга аъзо давлатларининг бухгалтерия ҳисоби бўйича Мувофиқлаштириш кенгашнинг (Россия Федерацияси) XVIII йиғилишида видеоконференция шаклида иштирок этишди.
МДҲга аъзо давлатларнинг бухгалтерия ҳисоби бўйича Мувофиқлаштириш кенгашнинг XVIII йиғилиши мустақил давлатлар Ҳамдўстлиги ташкил топганлигининг 30 йиллиги йилида бўлиб ўтмоқда ва ушбу муҳим санага бағишланган.
Мувофиқлаштириш кенгашининг йиғилишида Мувофиқлаштириш кенгаши аъзолари, бухгалтерия ҳисоби ва аудит масалаларини тартибга солувчи МДҲга аъзо давлатлар – Озарбайжон Республикаси, Арманистон Республикаси, Беларус Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Молдова Республикаси, Россия Федерацияси, Тожикистон Республикаси, Ўзбекистон Республикасидан вакиллар иштирок этишди.
Йиғилишда МДҲ Ижроия қўмитаси ва Евроосиё иқтисодий комиссияси вакиллари ҳам иштирок этдилар.
Йиғилиш давомида 2022 йил учун Мувофиқлаштириш кенгашининг вазифалари белгиланди. Йиғилиш иштирокчилари қуйидагиларнинг миллий тартибга солиш тизимларини ривожлантириш бўйича тажриба алмашдилар:
бухгалтерия ҳисоби, шу жумладан, молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартларини жорий этиш, шунингдек, миллий хўжалик юритувчи субъектларнинг консолидатцияланган молиявий ҳисоботи тўғрисидаги битимни амалга ошириш;
аудиторлик фаолияти, шу жумладан аудитнинг халқаро стандартларини қўллаш, МДҲга аъзо давлатларда аудиторлик хизматлари бозорининг ҳолати;
жиноий йўъл билан олинган даромадларни қонунийлаштириш (ювиш) ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашда МДҲга аъзо давлатларнинг аудиторлик фаолияти.
Мувофиқлаштириш кенгаши йиғилиши иштирокчилари Мувофиқлаштириш кенгашнинг XVIII йиғилишини ташкил этилганида МДҲ ижроия қўмитасига ўз миннатдорчиликларини билдирдилар.

XVIII заседание Координационного совета по бухгалтерскому учету государств – участников СНГ
7 сентября 2021 года Министерство финансов Республики Узбекистан приняло участие в формате видеоконференции на XVIII заседании Координационного совета по бухгалтерскому учету государств – участников СНГ (Российская Федерация).
XVIII заседание Координационного совета по бухгалтерскому учету государств – участников СНГ проходит в год 30-летия образования Содружества Независимых Государств и посвящено этой знаменательной дате.
На заседании Координационного совета приняли участие члены Координационного совета – представители уполномоченных государствами – участниками СНГ органов, регулирующих вопросы бухгалтерского учета и аудита от Азербайджанской Республики, Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Молдова, Российской Федерации, Республики Таджикистан, Республики Узбекистан.
На заседании также приняли участие представители Исполнительного комитета СНГ и Евразийской экономической комиссии.
В ходе заседания были определены задачи Координационного совета на 2022 год. Участники заседания обменялись опытом развития национальных систем регулирования:
бухгалтерского учета, в том числе внедрения Международных стандартов финансовой отчетности, а также реализации Соглашения о консолидированной финансовой отчетности национальных хозяйствующих субъектов;
аудиторской деятельности, включая применение Международных стандартов аудита, состоянии рынка аудиторских услуг в государствах – участниках СНГ;
аудиторской деятельности государств – участников СНГ в противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма.
Участники заседания Координационного совета выразили благодарность Исполнительному комитету СНГ за организацию XVIII заседания Координационного совета.