Ўзбекистон ва Бангладеш ишбилармон доиралари ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантиришнинг янги босқичи
Бангладеш ҳукумат ва ишбилармон доиралари делегациясининг Ўзбекистонга ташрифи доирасида Тошкентда Ўзбекистон-Бангладеш бизнес-форуми бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков, Бангладеш Халқ Республикаси Бош вазирининг маслаҳатчиси Салмон Фазлур Раҳмон, икки мамлакат савдо-саноат палаталари раҳбарлари, шунингдек, икки давлат вазирликлари, идоралари ва ишбилармон доиралари вакиллари иштирок этдилар.
Ўзбекистон ва Бангладеш тадбиркорлари ўртасида муносабатларни йўлга қўйиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни чуқурлаштириш механизмлари форумнинг асосий мавзуларини ташкил этди.
Делегациялар раҳбарлари ўз чиқишларида қишлоқ хўжалиги соҳаси, тўқимачилик, чарм-пойабзал, фармацевтика тармоғи, шунингдек, таълим ва туризм соҳаларида икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш учун кенг имкониятлар мавжудлигини қайд этдилар. Саноат кооперациясини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Жумладан, томонлар ушбу йўналишда биргаликда ишлаш учун алоҳида “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқишга келишиб олгани маълум қилинди.
Ўзбекистоннинг вазирлик, идора ва саноат бирлашмалари раҳбарлари тақдимотлар орқали ҳар бир йўналишдаги инвестициявий ва саноат салоҳиятини атрофлича очиб бердилар. Бангладеш ишлаб чиқарувчиларининг илғор тажриба ва технологияларини жорий этган ҳолда юқори технологик лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Томонлар ўзаро савдо ривожланишининг ижобий динамикасини қайд этдилар. Жумладан, 2020 йилнинг якунига келиб, икки томонлама савдо ҳажми ўтган йилдагисига нисбатан 13,5 фоизга ошди. Томонлар икки мамлакат ўртасидаги савдо алоқаларини фаоллаштириш бўйича амалий чора-тадбирларни кўришга тайёр эканликларини билдирдилар.
Тадбир доирасида иштирокчилар Ўзбекистонда бизнес юритиш имкониятлари билан тўлиқ танишиш, ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилиш, келгусида ҳамкорликда ишлаш учун янги бизнес алоқаларини йўлга қўйиш имконига ҳам эга бўлдилар.
Форум якунида икки делегация раҳбарлари тадбиркор ва ишбилармонларни ўзаро ҳамкорликни янада чуқурлаштириш ва истиқболли лойиҳаларни муваффақиятли амалга оширишга чақирди.
B2B доирасида Ўзбекистон IT, тўқимачилик ва фармацевтика саноатларида бир қатор қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича дастлабки келишувларга эришилди. Кўриб чиқилган лойиҳалар бўйича музокараларнинг якунланиши ва уларни амалга оширишнинг бошланиши жорий йил охиригача кутилмоқда.

Новый виток развития сотрудничества деловых кругов Узбекистана и Бангладеш
6 сентября в рамках пребывания в Узбекистане делегации правительственных и деловых кругов Бангладеш в Ташкенте состоялся Узбекско-Бангладешский бизнес-форум.
В мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, советник Премьер-министра Народной Республики Бангладеш Салман Фазлур Рахман, руководители торгово-промышленных палат двух стран, а также представители министерств, ведомств и деловых кругов обоих государств.
Темой форума стали механизмы углубления инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества, а также взаимодействия в целях создания благоприятных условий для налаживания партнерства между предпринимателями Узбекистана и Бангладеш.
В ходе выступлений главы делегаций отметили широкие возможности развития двустороннего сотрудничества в сельскохозяйственном секторе, текстильной, кожевенно-обувной, фармацевтической отраслях, а также в сферах образования и туризма. Особый акцент был сделан на развитие промышленной кооперации – было озвучено, что стороны договорились разработать отдельную «Дорожную карту» по совместной работе в данном направлении.
Руководители министерств, ведомств и отраслевых объединений узбекской стороны посредством презентаций всесторонне раскрыли инвестиционный и промышленный потенциал по каждому направлению. Обсуждены перспективы для реализации высокотехнологичных проектов с внедрением передового опыта и технологий производителей Бангладеш.
Стороны отметили положительную динамику развития взаимной торговли. Так, только по итогам 2020 года объем двустороннего товарооборота увеличился на 13,5 процентов по сравнению с предыдущим годом. Выражена взаимная готовность к реализации практических мер по интенсификации торговых отношений между двумя странами.
На полях мероприятия участники также получили возможность всесторонне ознакомиться с возможностями для ведения бизнеса в Узбекистане, обсудить перспективы сотрудничества, наладить новые деловые контакты для дальнейшей совместной работы.
В завершение форума главы двух делегаций призвали предпринимателей и бизнесменов к интенсификации взаимного сотрудничества и успешной реализации перспективных проектов.
В рамках B2B достигнуты предварительные договорённости о реализации целого ряда совместных инвестиционных проектов в сферах IT, текстильной и фармацевтической промышленности Узбекистана. Завершение переговоров по рассмотренным проектам и начало их реализации ожидается до конца текущего года.