Бизнес масалаларига бағишланган Ўзбекистон-Европа давра суҳбати бўлиб ўтди
Гибрид шаклида Европа бизнес ассоциацияси (“АЕВ”), Европа-Ўзбекистон иқтисодий ҳамкорлик ассоциацияси (“EuroUz”) ҳамда Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан ташкил этилган “ЕИ-Ўзбекистон” Биринчи бизнес давра суҳбати ўтказилди.
Тадбир Ўзбекистон ва Европа давлатлари ўртасида барқарор ривожланишнинг янги нуқталарини топиш ва инвестиция, савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш юзасидан фикр, ғоя ва таклифлар алмашиш учун майдончага айланди.
Давра суҳбатида Бош вазир ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири, “ЕИ-Ўзбекистон” Ишбилармонлар Кенгаши ҳамраиси С.Умурзаков, “АЕВ” Бошқарув Кенгаши раиси Йохан Вандерплаетсе, “Mangold Consulting” компанияси раиси – “ЕИ-Ўзбекистон” Ишбилармонлар Кенгаши ҳамраиси К.Манголд, Европа ташқи ҳаракатлар хизматининг Россия, Шарқий ҳамкорлик мамлакатлари ва Марказий Осиё бўйича директори Л.Девин, шунингдек Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги тўғридан-тўғри инвестициялар жамғармаси бошқаруви, “Schneider Electric” (Германия), “Siemens Energy” (Германия), “Beeline Uzbekistan”, “Pietro Fiorentini” (Италия), “SACE” ва бошқа тадбиркорлар иштирок этди.
Иштирокчилар ўз сўзларида Европанинг қатор йирик компанияларининг Ўзбекистонда юқори технологик лойиҳаларни амалга ошираётган тажрибасини қайд этдилар. Ишбилармон доираларининг роли сўнгги бир неча йил ичида муносабатлари сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилган Ўзбекистон ва Европа Иттифоқи давлатлари ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлайдиган куч сифатида алоҳида таъкидланди.
Ўзбекистон томони форум иштирокчиларига мамлакатимизда ишбилармонлик муҳитини яхшилаш, жумладан, иқтисодиётнинг барча соҳаларида бозор тамойилларига ўтиш, соғлом рақобатни ривожлантириш, коррупцияга фаол қарши курашишни рағбатлантириш ҳамда давлат активлари, корхона ва банкларни кенг миқёсда хусусийлаштириш борасидаги ишларнинг асосий йўналишлари ҳақида маълумот берди.
Таъкидландики, бу йил Ўзбекистон тарихида биринчи марта Давлат раҳбарининг тадбиркорлар ва инвесторлар билан очиқ мулоқоти ўтказилди, унинг якунлари бўйича тадбиркорларнинг тизимли муаммоларини ҳал этиш ҳамда мамлакатдаги инвестиция ва ишбилармонлик муҳитини яхшилашга қаратилган қатор ташаббуслар қабул қилинди.
Энергетика, нефть-газ, тоғ – кон тармоқлари, қишлоқ хўжалиги, тўқимачилик, чарм-пойабзал, фармацевтика саноати, шунингдек, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш соҳалари ишбилармонлар ўртасидаги ҳамкорлик қилиш нуқтаи назаридан энг истиқболли тармоқлар сифатида белгиланди.
Тадбир якунида Европа бизнеси ассоциацияси ва Европа-Ўзбекистон иқтисодий ҳамкорлик ассоциацияси ўртасида ҳамкорлик тўғрисида битим имзоланди. Битим Ўзбекистон Республикаси ҳудудида савдо-иқтисодий, илмий-техникавий ҳамкорлик самарадорлигини ошириш, хорижий инвесторларни жалб этиш ва ҳимоя қилиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш ҳамда инвестиция лойиҳаларини амалга оширишга қаратилган.

Состоялся Узбекско-Европейский круглый стол по вопросам бизнеса
В гибридном формате состоялся Первый Деловой круглый стол «ЕС-Узбекистан», организованный Ассоциацией европейского бизнеса (АЕВ), Европейско-Узбекской ассоциацией экономического сотрудничества («EuroUz») и Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан.
Мероприятие стало платформой для обмена мнениями, идеями и предложениями по поиску новых точек устойчивого развития и расширению инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и европейскими странами.
В круглом столе приняли участие заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли, сопредседатель Делового совета «ЕС – Узбекистан» С.Умурзаков, председатель правления «АЕВ» Йохан Вандерплаетсе, председатель компании «Mangold Consulting» – сопредседатель Делового совета «ЕС – Узбекистан» К.Мангольд, директор по России, странам Восточного партнерства и Центральной Азии Европейской службы внешних действий Л.Девин, а также руководство Фонда прямых инвестиций при Министерстве инвестиций и внешней торговли, компаний “Schneider Electric” (Германия), “Siemens Energy” (Германия), “Beeline Uzbekistan”, “Pietro Fiorentini” (Италия), “SACE” и другие предприниматели.
В ходе выступлений участников была отмечен опыт ряда крупных европейских компаний, реализующих высокотехнологичные проекты в Узбекистане. Подчёркнута роль деловых кругов как движущей силы укрепления связей между Узбекистаном и странами ЕС, взаимоотношения которых в течение последних нескольких лет вышли на качественно новый уровень.
Узбекская сторона проинформировала участников форума с ключевыми направлениями работы по улучшению деловой среды в стране, в числе которых переход на рыночные принципы во всех сферах экономики, стимулирование развития здоровой конкуренции, активное противодействие коррупции, и масштабная приватизация государственных активов, предприятий и банков.
Отмечалось, что в текущем году впервые в истории Узбекистана был проведен открытый диалог Главы государства с предпринимателями и инвесторами, по итогам которого был принят пакет инициатив, направленных на решение системных проблем предпринимателей и улучшение инвестиционного и делового климата в стране.
Были обозначены наиболее перспективные с точки зрения делового сотрудничества отрасли: энергетика, нефтегазовая и горнодобывающая отрасли, сельское хозяйство, текстильная, кожевенно-обувная, фармацевтическая промышленность, а также производство строительных материалов.
По итогам мероприятия было подписано Соглашение о сотрудничестве между Ассоциацией европейского бизнеса и Европейско-узбекской ассоциацией экономического сотрудничества. Соглашение направлено на повышение эффективности торгово-экономического и научно-технического сотрудничества на территории Республики Узбекистан, создание благоприятных условий для привлечения и защиты иностранных инвесторов, реализацию инвестиционных проектов.