Ўзбекистон Миср билан иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш учун очиқ
Ислом тараққиёт банки Бошқарувчилар Кенгашининг йиллик анжумани доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Миср Араб Республикасининг режалаштириш ва иқтисодий ривожланиш вазири Ҳала Ҳелми Элсаид билан учрашди.
Мулоқот чоғида томонлар савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий-гуманитар соҳалардаги Ўзбекистон – Миср ҳамкорлигининг бугунги кун тартибини ҳамда икки томонлама ҳамкорликни янада кучайтириш чора-тадбирларини муҳокама қилдилар.
Жумладан, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, электротехника, чарм-пойабзал ва тўқимачилик саноати соҳаларида қўшма корхоналар ташкил этиш имкониятлари кўриб чиқилди.
Ўзаро савдо ҳажмини ошириш учун кенг имкониятлар мавжудлиги таъкидланди. Биринчи ярим йилликда икки мамлакат ўртасида товар айирбошлаш ҳажми икки баробардан зиёд кўпайди, шу муносабат билан томонлар Ўзбекистон ва Мисрда ишлаб чиқарилган маҳсулотларни икки мамлакат бозорларига етказиб беришни ошириш бўйича аниқ амалий чора-тадбирларни ишлаб чиқишга тайёр эканликларини билдирдилар.
Томонлар эришилган келишувларни ўз вақтида рўёбга чиқариш ҳамда икки томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг янги йўналишларини ишлаб чиқиш учун қўшма гуруҳ тузишга келишиб олдилар. Икки томонлама асосда ўзаро савдода мавжуд тўсиқларни бартараф этиш ва келгусида ҳаётга татбиқ этиладиган энг истиқболли лойиҳаларни аниқлаш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш ишлари амалга оширилади.
Учрашув якунида икки томонлама савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни фаоллаштириш, шунингдек, ҳар икки мамлакат ишлаб чиқарувчилари ўртасида саноат ҳамкорлигини кучайтириш мақсадида икки мамлакат бизнес ҳамжамиятларини бир-бирига яқинлаштириш вазифаси қўйиладиган Ўзбекистон-Миср бизнес Кенгашини тузиш тўғрисида келишувга эришилди.
Шунингдек, яқин вақт ичида савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорликни ривожлантириш бўйича Ўзбекистон-Миср Ҳукуматлараро комиссиясининг навбатдаги йиғилиши ва икки мамлакатнинг йирик компаниялари вакиллари иштирокида бизнес-форум ўтказиш масалалари муҳокама қилинди.

Узбекистан открыт для расширения экономического партнерства с Египтом
На полях Ежегодного заседания Совета Управляющих Исламского банка развития состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с министром планирования и экономического развития Арабской Республики Египет Халой Хельми Эльсаид.
В ходе диалога стороны обсудили текущую повестку узбекско-египетского сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах, а также меры по дальнейшей активизации двустороннего взаимодействия.
В частности, рассмотрены возможности для создания совместных производств в сферах сельского хозяйства, фармацевтической, электротехнической, кожевенно-обувной и текстильной промышленности.
Отмечались широкие возможности для наращивания объемов взаимной торговли. Только по итогам первого полугодия объем товароборота между двумя странами вырос более чем вдвое, в связи с чем стороны выразили готовность к выработке конкретных практических мер по увеличению поставок продукции узбекского и египетского производства на рынки двух стран.
Стороны договорились о создании совместной группы в целях своевременной реализации достигнутых договорённостей и проработки новых направлений двустороннего торгово-экономического сотрудничества. На двусторонней основе будет вестись работа по выработке предложений по устранению имеющихся барьеров в двусторонней торговле и определению наиболее перспективных проектов для последующей реализации.
По итогам встречи была достигнута договоренность о создании Узбекско-Египетского Делового совета, задачей которого будет являться сближение деловых сообществ двух стран в целях активизации двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, а также налаживания промышленной кооперации между производителями обоих государств.
Также были рассмотрены вопросы проведения в ближайшей перспективе очередного заседания узбекско-египетской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству и бизнес-форума с участием представителей крупных компаний двух стран.