Ўзбекистон-Сербия вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувлари тўғрисида
2021 йилнинг 26 август куни Ўзбекистон Республикаси ва Сербия Республикаси ташқи ишлар вазирликлари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувлар бўлиб ўтди.
Сербия делегациясига Ташқи ишлар вазирлиги давлат котиби Неманя Старович, Ўзбекистон делегацияга эса Ташқи ишлар вазири ўринбосари Ғайрат Фозилов бошчилик қилди. Суҳбат чоғида икки томонлама ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Томонлар Ўзбекистон ва Сербия ўртасидаги сиёсий-дипломатик мулоқотни, шу жумладан, турли даражадаги ўзаро ташрифлар ва музокараларни ташкил этиш орқали фаоллаштириш зарурлигини қайд этдилар. Савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш нуқтайи назаридан соҳавий Ҳукуматлараро комиссияни тузиш, инвестицияларни жалб қилиш ва ҳимоя қилиш, савдо-иқтисодий ҳамкорлик тўғрисида ҳукуматлараро битимлар тузиш, Сербия компанияларни Ўзбекистонда инвеститсия лойиҳаларини амалга оширишга жалб қилиш имкониятларини муҳокама қилишди.
Делегатсиялар маданий-гуманитар ва минтақалараро алоқаларни кенгайтиришдан манфаатдор эканликларини билдирдилар. Шунингдек, айрим минтақавий ва халқаро муаммолар, томонларнинг кўп томонлама тузилмалар доирасидаги ўзаро муносабатлари юзасидан фикр алмашилди.қ

Об узбекско-сербских межмидовских политических консультациях
26 августа 2021 года состоялись политические консультации между Министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Республики Сербия.
Делегацию Сербии возглавлял государственный секретарь Министерства иностранных дел Неманья Старович, Узбекистана – заместитель Министра иностранных дел Гайрат Фозилов.
В ходе переговоров обсуждены текущее состояние и перспективы двустороннего сотрудничества.
Стороны согласились о необходимости активизации политико-дипломатического диалога между Узбекистаном и Сербией, в том числе путем организации взаимных визитов и переговоров на различных уровнях.
В плане развития торгово-экономического сотрудничества обсуждена возможность создания отраслевой Межправительственной комиссии, а также заключения межправительственных соглашений о привлечении и защите инвестиций и торгово-экономическом сотрудничестве, привлечении сербских компаний к реализации инвестиционных проектов в Узбекистане.
Делегации выразили заинтересованность в расширении культурно-гуманитарных и межрегиональных связей.
Состоялся также обмен мнениями по отдельным региональным и международным вопросам, взаимодействию сторон в рамках многосторонних структур.