Энергетика вазири япония элчиси билан учрашув ўтказди
Энергетика вазири Алишер Султанов ва Япониянинг Ўзбекистондаги элчиси Ёщинори Фуджияма билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистон-Япония ўртасида энергетика соҳасидаги ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари, жумладан, қайта тикланувчи энергетика соҳасидаги лойиҳалар, Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) томонидан ушбу йўналишда қўллаб-қувватлаш имкониятлари муҳокама қилинди.
Япония элчисига яқинда Ўзбекистон энергетика соҳасида амалга оширилган ислоҳотлар, мамлакат ҳукумати томонидан Энергетика вазирлиги ҳузурида Қайта тикланувчи энергия манбалари миллий илмий-тадқиқот институти ва ушбу тадқиқот институти тузилмасида Водород энергетикаси илмий-тадқиқот марказини ташкил этишга қаратилаётган эътибор ҳақида маълумот берилди.
Музокаралар давомида томонлар Ўзбекистон Энергетика вазирлиги билан электр энергиясини сақлаш ва тармоқларни барқарорлаштириш каби истиқболли соҳаларда ҳамкорлик қилиш учун нуфузли япон экспертларини жалб қилиш имкониятларини муҳокама қилишди.
Учрашув давомида элчи Ёщинори Фуджияма А.Султановни жорий йилнинг 4 октябрида режалаштирилаётган Яшил ўсиш бўйича Осиё ҳамкорлиги мамлакатлари вазирларининг биринчи онлайн учрашувида иштирок этишга таклиф қилди.
Ушбу учрашувда иқлим ўзгариши муаммосини ҳал этишнинг долзарб зарурати шароитида глобал декарбонизацияни амалга ошириш учун муҳим ва долзарб бўлган Осиё мамлакатларида прагматик энергияга ўтиш масалалари муҳокама қилинади.

Министр энергетики провёл встречу с послом японии
24 августа 2021 года состоялась встреча министра энергетики Алишера Султанова и Посла Японии в Узбекистане Ёщинори Фуджияма.
В ходе встречи обсуждены текущее состояние и перспективы узбекско-японского энергетического сотрудничества, в том числе проекты в сфере возобновляемой энергетики, возможности поддержки в данном направлении со стороны Японского Агентства Международного Сотрудничество (JICA).
Посол Японии был проинформирован о реформах, реализуемых в последнее время в энергетической сфере Узбекистана, том внимании которое уделяется Правительством страны созданию Национального научно-исследовательского института возобновляемых источников энергии при Министерстве энергетики и Научно-исследовательского центра водородной энергетики в составе данного НИИ.
Стороны в процессе переговоров обсудили возможности привлечения авторитетных японских экспертов с целью работы с Министерством энергетики Узбекистана в таких перспективных направлениях, как аккумулирование электроэнергии и стабилизация сетей.
В ходе встречи Посол Ёщинори Фуджияма пригласил А. Султанова принять участие в Первой онлайн встрече министров стран Азиатского партнерства по зеленому росту, запланированной к проведению 4 октября т. г.
На данной встрече будут обсуждены вопросы прагматичного энергетического перехода в странах Азии, который важен и актуален для реализации глобальной декарбонизации в условиях острой необходимости решения проблемы изменения климата.