Азиз Абдуҳакимов: “Халқимизнинг маънавий-маданий хазинасини ўз эгасига етказиш - барчамизнинг пировард мақсадимиз”
2021-08-26 | Маданият
Ўзбекистон Халқаро Ислом Академиясида Россия Федерацияси томонидан Ўзбекистонга қайтарилган XIII-XIX асрларга оид қимматбаҳо маданий бойликларни Ислом цивилизацияси марказини ривожлантириш жамғармасига топшириш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президентининг жамоат ва диний ташкилотлар билан ҳамкорлик масалалари бўйича маслаҳатчиси - Ислом цивилизацияси маркази директори Ш. Миноваров, Бош вазири ўринбосари – Туризм ва спорт вазири А. Абдуҳакимов, Давлат божхона қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари У.Кодиров иштирок этишди.
Таькидланишича, маданий мерос бойликларини асраб-авайлаш ва уни келажак авлодга етказиш механизмларини ишлаб чиқиш, Ўзбекистондан ноқонуний олиб чиқиб кетилган маданий бойликларни (амалий саньат буюмлари ва китоблар ва бошқа ноёб буюмлар) юртимизга қайтариш, бу борадаги мутасаддиларнинг масъулиятини оширишнинг аҳамияти алоҳида таькидланди.
Бош вазир ўринбосари - туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов: “Юқоридаги қўлёзма китоблар ва сопол буюмлари Ўзбекистонга оид тарихий, бадиий ва музей қийматига эга маданий бойликлар ҳисобланади.
Ҳозирги кунгача ушбу ноёб маданий бойликлар Ўзбекистон Давлат санъат музейида ўрнатилган тартибда ўралган ҳолда махсус қутиларда сақланиб келинди.
Бугун қайтарилган маданий бойликларнинг Ватанимизга қайтарилишида  Давлат божхона қўмитаси ҳамда Маданий мерос агентлиги мутахассислари ҳиссаси беқиёс.
Барчамизнинг пировард мақсадимиз, эзгу мақсад йўлида халқимизнинг маънавий хазинасини ўз эгасига етказишдан иборат”, - дея қайд этди.
Эслатиб ўтамиз, ушбу маданий бойликлар 2016 йил Ўзбекистон Республикасидан ноқонуний олиб чиқиб кетилган бўлиб, Россия Федерал Божхона хизмати томонидан тўхтатиб қолинган. Россия Федерал божхона хизмати, Марказий эксперт-криминалистик божхона бошқармаси, Божхона экспертининг 2016 йил 15 ноябрдаги хулосасига кўра:
29 (йигирма тўққиз) дона қўлёзма китоблар ХИХ аср охири –ХХ аср бошларида битилган бўлиб, форс тили араб ёзувида ёзилган.
16 (ўн олти) дона турли хил сопол буюмларнинг (кўзалар, вазалар, шокосалар в.х.) 7 (етти) донаси ХИХ аср охири – ХХ аср бошларида,
9 (тўққиз) донаси ХХ асрнинг ўрталарида ясалган.
Мазкур маданий меросни қайтаришга оид тадбир Ўзбекистон Республикаси ва Россия Ҳукумат раҳбарлари даражасидаги Қўшма комиссиянинг навбатдаги йиғилиши доирасида режалаштирилган.

Азиз Абдухакимов: «Основная цель каждого из нас - донести культурно-духовные богатства нашего народа до их владельцев»
2021-08-26 | Культура
В Международной исламской академии Узбекистана состоялась церемония передачи в Фонд развития Центра исламской цивилизации объектов культурных ценностей XIII-XIX веков, возвращенных Российской Федерацией в Узбекистан.
Участниками мероприятия стали Советник Президента Республики Узбекистан по вопросам взаимодействия с общественными и религиозными организациями - директор Центра исламской цивилизации Ш. Миноваров, заместитель Премьер-министра - министр туризма и спорта А. Абдухакимов, первый заместитель председателя Государственного таможенного комитета У. Кодиров.
Особо подчеркивалась значимость разработки механизмов сохранения культурного наследия и его передачи будущим поколениям, возвращения незаконно вывезенных культурных ценностей (произведений искусства и книг и других редких предметов) из Узбекистана, повышения ответственности должностных лиц в данном направлении.
Заместитель премьер-министра - министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов: «Вышеуказанные рукописи и керамика являются культурными сокровищами истории Узбекистана, имеющими историческую, художественную и музейную ценность.
До сегодняшнего дня эти уникальные культурные ценности хранились в установленном порядке в Государственном музее искусств Узбекистана в специальных ящиках.
Вклад специалистов Государственного таможенного комитета и Агентства культурного наследия в возвращении культурных ценностей в нашу страну несомненно велик.
Азиз Абдухакимов: «Основная цель каждого из нас - донести культурно-духовные богатства нашего народа до их владельцев».
Следует отметить, что эти культурные ценности были незаконно вывезены из Республики Узбекистан в 2016 году и задержаны Федеральной таможенной службой России. Согласно заключению таможенного эксперта Центрального экспертно-криминалистического управления Российской Федеральной таможенной службы от 15 ноября 2016 года:
29 (двадцать девять) рукописей были написаны в конце XIX - начале XX веков на арабо-персидском языках.
16 (шестнадцать) единиц различной керамики (кувшины, вазы, шокосы и др.) 7 (семь) штук в конце XIX - начале XX веков,
9 (девять) единиц были изготовлены в середине ХХ века.
Мероприятие, касательно передачи данного культурного наследия было запланировано в рамках очередного заседания Совместной комиссии глав правительств Республики Узбекистан и России.