Ўзбекистон ва ЕИ кўп қиррали ҳамкорлик доирасида мулоқотни ривожлантириш ниятида
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича Махсус вакили Тери Ҳакалани қабул қилди.
Томонлар Ўзбекистон ва ЕИ ўртасидаги сиёсий ва дипломатик, савдо-иқтисодий, инвестициявий, молиявий-техник, транспорт ва логистика, маданий-гуманитар муносабатларнинг бугунги ҳолати ва уларни ривожлантириш истиқболларини, шунингдек, Афғонистонда кузатилаётган вазиятни ҳисобга олган ҳолда минтақавий ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилдилар.
Мамлакатимизда демократик институтларини ривожлантириш, иқтисодиётни либераллаштириш ва ҳуқуқий муҳитни мустаҳкамлашда салмоқли натижаларга эришилгани таъкидланди. Ҳамкорликнинг асосий йўналишлари бўйича мулоқотни давом эттиришга ўзаро тайёрлик билдирилди. ЕИ махсус вакили Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёнида Ўзбекистонга амалий ёрдам кўрсатишга содиқлигини тасдиқлади ҳамда Ўзбекистон билан ЕИ ўртасида Кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим лойиҳаси юзасидан келишишнинг қисқа муддатларда якунланишига ишонч билдирди.
Шунингдек, томонлар ҳамкорликнинг устувор йўналишлари сифатида ковиддан кейинги даврда Ўзбекистон ва ЕИга аъзо давлатлар ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажмини, шу жумладан, “GSP+” Преференциялар бош тизими имкониятларидан фойдаланиш орқали кўпайтириш ҳамда маданий-гуманитар соҳадаги қўшма дастурларни амалга оширишни белгиладилар.
Учрашув натижасида кўриб чиқилган барча йўналишларда яқин ҳамкорликни давом эттириш бўйича келишувга эришилди.

Узбекистан и ЕС намерены развивать диалог в рамках многопланового сотрудничества
Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков принял Специального представителя Европейского союза по Центральной Азии Тери Хакалу.
Стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития политико-дипломатического, торгово – экономического, инвестиционного, финансово – технического, транспортно-логистического и культурно-гуманитарного сотрудничества между Узбекистаном и ЕС, а также вопросы регионального взаимодействия в контексте развития ситуации в Афганистане.
Отмечено, что в стране достигнуты значительные результаты в развитии демократических институтов гражданского общества, либерализации экономики и укрепления правовой среды. Озвучена взаимная готовность к продолжению диалога по ключевым направлениям взаимодействия. Специальный представитель ЕС подтвердила приверженность дальнейшему оказанию практического содействия Узбекистану в процессе вступления во Всемирную торговую организацию, и выразила приверженность скорейшему завершению согласования проекта Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и ЕС.
В качестве приоритетных сфер сотрудничества стороны также обозначили увеличение товарооборота между Узбекистаном и странами-членами Евросоюза в постковидный период, в том числе посредством использования возможностей Всеобщей системы преференций «GSP+», и реализацию совместных программ в культурно-гуманитарной сфере.
По итогам встречи достигнута договорённость о продолжении тесного взаимодействия по всем рассмотренным направлениям.